luluha
16.07.06,13:17
Vystavili sme zákazníkovi predfaktúru v máji za služby ktoré budú vykonané v máji, júni a v júli. Zatial nám zaplatil iba 2/3 z faktúry. Zaujímalo by ma či mám zahrnúť celú sumu DPH z predfaktúry do DPH i keď služby sa budú vykonávať v júli?
zdeník
17.07.06,04:37
Pokiaľ ja mám vedomosť, DPH z predfaktúry sa neodvádza, ale k prijatej platbe za predfaktúru ( je jedno v akej výške- u tebe 2/3) sa musí vystaviť daňový doklad, kde je rozpis DPH. Po uskutočnení služby sa vystaví ešte vyúčtovacia fa, kde sa zaúčtuje pekne tržba za službu, vysporiadajú sa všetky platby...Mám s tým dosť skusenosti, tak ak treba viac objasniť, ozvi sa.
Zoltán Kovács
17.07.06,04:44
Pokiaľ ja mám vedomosť, DPH z predfaktúry sa neodvádza, ale k prijatej platbe za predfaktúru ( je jedno v akej výške- u tebe 2/3) sa musí vystaviť daňový doklad, kde je rozpis DPH. Po uskutočnení služby sa vystaví ešte vyúčtovacia fa, kde sa zaúčtuje pekne tržba za službu, vysporiadajú sa všetky platby...Mám s tým dosť skusenosti, tak ak treba viac objasniť, ozvi sa.

Nesúhlasím celkom s zdeníkom. KeĎ je vyčíslená dph, tak sa má aj odviesť. Povinnosť odvádzať dph nie je podmienená s úhradou.
Tweety
17.07.06,05:36
Vystavili sme zákazníkovi predfaktúru v máji za služby ktoré budú vykonané v máji, júni a v júli. Zatial nám zaplatil iba 2/3 z faktúry. Zaujímalo by ma či mám zahrnúť celú sumu DPH z predfaktúry do DPH i keď služby sa budú vykonávať v júli?
§ 19 Zákon o dph
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.:eek:
AltaKE
17.07.06,05:49
Nesúhlasím celkom s zdeníkom. KeĎ je vyčíslená dph, tak sa má aj odviesť. Povinnosť odvádzať dph nie je podmienená s úhradou.

to platí pri faktúrach, ale tu je reč o predfaktúrach.
Ak je napr. dohodnutá fakturácia po uskutočnení všetkých služieb, ktoré sa vykonávajú v máji-júli a odberateľ hradí čiastkovo na základe predfaktúry, tak je potrebné vyhotoviť faktúru na prijatú platbu, v tomto prípade na uhradené 2/3 ceny a dph odviesť v mesiaci, v ktorom bola platba prijatá.
evina
17.07.06,05:51
1. Na preddavkovej faktúre /predfaktúre/ nemá byť vyčíslená DPH /ak ju vyčíslia, potom ju musia odviesť/-slúži len ako podklad k úhrade predom...
2. Na základe prijatej platby vo výške 2/3 mal byť vystavený daňový doklad s vyčíslením DPH a DPH z týchto 2/3 odvedená.