1985veronika
27.03.17,16:59
dobry den, zdedila som po tete byt spolu so sestrou. predali sme ho za cenu aku dal odhadca. hned sme spolu s tym platili aj dan. je treba este platit nejaku dan resp zahrnut to do danoveho priznania? dakujem
Mila123
27.03.17,17:04
daň? aká to bola???
veronikasad
27.03.17,17:06
Daň komu ste platili?
Mila123
27.03.17,17:06
bolo to na SK?
veronikasad
27.03.17,17:08
Dedenie po tete nie je dedením v priamom rade. Príjem z predaja bytu nie je oslobodený by od dane z príjmov FO
Mária27
27.03.17,17:45
Daň z príjmu sa platí len z rozdielu ceny - o čo drahšie ste ho predali ako bola cena v dedičskom konaní. Ak bola cena rovnaká, daň neplatíte.
1985veronika
27.03.17,17:55
rozdiel nebol, nakolko sme ho predali za aku bol urceny. platili sme len dan mestskom urade nehakych 10€, nemam pri sebe doklady, mohlo ist o dan z bytu? byt bol predany par mesiacov po jej umrti, ani nie rok
Žabinka
27.03.17,18:09
príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade, napr. po sestre, bratovi, ujovi, by bol oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol takúto nehnuteľnosť do vlastníctva dedič (§ 9 ods. 1 písm. a) zákona). Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastníctvo pri dedení nadobúda smrťou poručiteľa, t. j. nie až vkladom do katastra nehnuteľností ako pri zmluvnom prevode nehnuteľnosti.
pri nehnuteľnosti nadobudnutej dedením je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase nadobudnutia, pričom pri nehnuteľnosti nadobudnutej do 31.12.2015 je výdavkom tzv. reprodukčná obstarávacia cena (cena uvedená v osvedčení o dedičstve); pri nehnuteľnosti nadobudnutej dedením po 31.12.2015 je výdavkom tzv. všeobecná cena podľa Občianskeho súdneho poriadku, t. j. cena uvedená v osvedčení o dedičstve, resp. uznesení o dedičstve.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti
Mária27
27.03.17,18:11
v daňovom priznaní za rok predaja to uvedieš ako príjem a výdavok - odborníčky ti vysvetlia presne riadky
Žabinka
27.03.17,18:12
na mestskom úrade sa platia miestne dane a poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.. nie daň z príjmu..