labe2
28.03.17,07:22
Prosím o odbornú radu. Idem búrať starý dom, vedľa ktorého stojí vo vzdialenosti cca 2m nový dom. V tom starom dome je práve v časti pri novom dome železobetónový strop, ktorý potrebujem dať preč. Obávam sa, že jeho stiahnutím (napr. bágrom) sa môže narušiť statika nového domu. Ak viete, poraďte akým spôsobom by Ste to riešili Vy. Vychádza mi asi jediná možnosť a to, že podopriem zospodu ten strop (tak ako pri jeho šalovaní) a postupne ho budem ručne rozbíjať. Nevedeli by Ste však o nejakom rýchlejšom a bezpečnejšom spôsobe ? Strop je hrubý cca 18 cm. Ďakujem za odpovede.
misoft
28.03.17,07:24
vicktor
28.03.17,09:19
Tvoj strop nezabezpecuje ani nenarusa statiku susedneho domu.
Rychlejsie a bezpecnejsie je speci stroj "chrumac zelezobetonovy" co vyzera ako tyranosaurus rex, ale aky drahy je prenajom, neviem neviem...
misoft
28.03.17,09:34
expeeert
28.03.17,11:17
No na rodinný dom neviem, ak tam má ešte stiesnené priestory... To len dovoz a odvoz by ho vyšiel drahšie ako samotná robota. To skôr nejakým traktorbagrom s kladivom vybúchať betón a železo odpáliť.
Ale ak by som si ja nebol istý, tak by som si zavolal statika na obhliadku, ten by povedal postup. NIekedy je to lacnejšie, ako riešiť veci "lacno" svojpomocne a potom so susedom riešiť narušenú statiku domu.
chandler
28.03.17,13:10
bud tak ako hovoris, alebo normalne bagrom dva metre su dost daleko. novy dom to nezvali, max poskodis omietku.
misoft
28.03.17,16:39
Ale šak sú aj menší drobčekovia...... na tomto sa tiež používaj.... https://www.bazos.sk/img/1m/558/70907558.jpg?t=1488837421
labe2
28.03.17,16:50
Ani by som sa neobával toho, že sa mi ten strop zosunie na nový dom. Myslím, že by stačilo ho podoprieť hranolmi položenými šikmo od nového k starému domu. Skôr sa obávam, že pri strhnutí ten náraz môže narobiť šarapatu. Je to značná váha a asi sa zem riadne zatrasie. Dúfam, že nepopraskajú múry na novom dome. Ináč ten "bágrik" je super. Niečo podobné som mal, keď som staval nový dom. Bola paráda pozerať sa na bágristu a stroj. Boli perfektní.
chandler
29.03.17,06:25
ten naraz je nic v porovnani so slabym zemetrasenim. toho sa netreba bat.
expeeert
29.03.17,19:08
odporúčam ešte pred búraním nafotiť si stav vedľajšieho domu, hlavne ak má nejaké viditeľné poškodenia na omietke.