janka2121
28.03.17,10:17
Ahojte,

robím daňové typu B z príjmov z vytvorenia diela, daň bola zrazená zamestnávateľom, teda sa v daňovom priznaní tieto príjmy neuvádzajú.

Tým pádom daňovník nemá nárok na daňový bonus, keďže nevykázal príjem aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy? Aj keď vlastne zarobil viac 2430,-€ len to tam neuvádza? Ďakujem.

Poradíte ešte, platil si odvody do ZP, uvádzam ich v DP?
veronikasad
28.03.17,11:37
Nárok na daňový bonus vzniká len pri aktívnych prijmoch
ivka70
28.03.17,11:38
dan zrazena zamestnavatelom? to asi tazko pri vytvoreni diela .. .tam moze byt objednavatel ,ale so zamestnanim to nesuvisi ...
janka2121
28.03.17,11:41
Vedela som, že mám dať v úvodzovkách slovo zamestnávateľ :D nenapadlo ma to správne slovo, lebo v potvrdení o odmene je tiež uvádzaný ako zamestnávateľ
ivka70
28.03.17,11:43
aby to este nebolo napadnute ako zakryvanie zavislej cinnosti ... :)
janka2121
28.03.17,11:51
fuuu, tak to snáď nie, je to potvrdenie o výplate honorárov na základe zmluvy o spolupráci, asi tiež nevedeli nájsť vhodné slovo :/
janka2121
28.03.17,11:52
Ďakujem pekne :)
ivka70
28.03.17,11:57
to bol pokus o vtip, ved jasne, ked ide o honorare ...tak to zavisla cinnost nie je
janka2121
28.03.17,12:04
:)
janka2121
28.03.17,13:31
prosím, neporadíte ohľadom odvodov do ZP?
Katy a R
28.03.17,13:44
príjem z vytvorenia diela je aktívny príjem - daňovník mal takúto možnosť:
(14) Z príjmov podľa odseku 3 písm. h) sa daň nevyberie, len ak sa daňovník vopred písomne dohodne s platiteľom dane. Takúto dohodu je povinný platiteľ dane oznámiť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola uzavretá.

v takom prípade by uviedol v DP B - príjmy podľa §6 odst 2
- keďže ju nevyužil ... neuvádza v DP
Ak nemá iné zdaniteľné príjmy, nemusí robiť DP. Ak má príjmy z PP - tak by mu mohol z toho titulu vzniknúť nárok na DB.
Tie ZP odvody - to platil ako "samoplatiteľ?
janka2121
28.03.17,13:56
Mal aj príjmy z PP, ale iba vo výške 1721,74€. Áno ako samoplatiteľ...
janka2121
28.03.17,13:57
Mal tam nejaké preddavky zrazené, tak kvôli tomu podáva daňové, nech sa mu to vráti :)
Katy a R
28.03.17,13:59
tak načo by odvody uvádzal do DP ... stačí mu spraviť Ačkové DP - na ten DB mal skôr myslieť - alebo aspoň za niektoré mesiace mu mohol výjsť v zamestnaní ? no čo už teraz
janka2121
28.03.17,14:01
Stačí Áčkové, aj keď ma pridelené DIČ? Mal minimálnu mesačnú mzdu 430,-€, takže aspoň za tie mesiace si môže uplatniť? Konkrétne marec až jún...
kn-alka
28.03.17,14:02
teraz si už nemôže nič uplatniť, mohol mesačne cez zamestnávateľa, ak splnil mesačnú podmienku príjmu, teraz v DP musí splniť ročnú podmienku, aby vznikol nárok.
Katy a R
28.03.17,14:03
stačí A .. teraz si už nemôže uplatniť! jeho škoda. mohol si v zamestnaní mesačne - za tie 4 mesiace!
janka2121
28.03.17,14:06
pravda, pravda, už musí ročnú podmienku spĺňať...veruže mal skôr na to myslieť. Takže mu môžem podať Áčkové, Béčkové, keďže tam neuvádza tie príjmy je zbytočné :) ďakujem pekne všetkým, príjemný slnečný deň prajem...
janka2121
28.03.17,14:13
Prepáčte ešte ma napadlo, že tie odvody do ZP ako samoplatiteľ vlastne nemal vôbec platiť, iba čakať na ročné zúčtovanie, ktoré mu príde tohto roku?