Mijara
28.03.17,22:17
Dobrý deň, prosím Vás je poistné plnenie za poistenie nezamestnanosti vyplatené poisťovňou zdaniteľným príjmom? Poisťovňa ma informovala, že oznámili daňovému úradu že mi takýto príjem z poistenia nezamestnanosti vyplatili. Ďakujem.
MC77
25.01.18,11:08
Dobry den,

Ja mam presne rovnaku situaciu. Dopatrali ste sa k odpovedi?
Dakujem,
Jana Motyčková
25.01.18,11:46
Nešpecializujem sa na dane, ale oslobodené od dane je :
"plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,"
KloferHladny
25.01.18,12:42
§ 9 ZDP odst 2:

Od dane sú oslobodené aj
a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) plnenia zo starobného dôchodkového sporenia,40a) okrem sumy vyplatenej podľa osobitného predpisu,40c) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
tento bod odkazuje na zákon o sociálnom poistení a tam je uvedená dávka v nezamestnanosti. - Takže je to zdaniteľný príjem ale oslobodený od dane.
Katy a R
25.01.18,12:44
nemá na mysli dávku v nezamestnanosti zo sociálnej poisťovne - ale plnenie z komerčnej (sú poistenia pre stratu príjmu;))
KloferHladny
26.01.18,09:36
aha :), tak čo s tým ?
Katy a R
26.01.18,09:45
- písala som včera v podobnej téme niečo - a hlavne sa musí zariadiť podľa toho, čo píšu v liste
MC77
09.02.18,11:24
Presne tak, ide o komercne poistenie straty zamestnania (vyplaca sa v specifickych pripadoch - u mna to bolo ukoncenie cinnosti fy), nie o davku zo Soc.postovne.

V liste sa pise ze poistovna oznamila DU, ze mi davku v danom mesiaci vyplatitli. ZIadna zmienka o zrazkovej dani, a musim povedat, ze som dostal plnu sumu, tak ako bola uvedena v uzatvorenej poistke.

Je tazke sa dopatrat teda ci je to zdanitelny prijem alebo nie. Ak by to bol, zdanitelny prijem, predpokladam ze mi zdravotna poistovna doruby este aj zdravotne poistenie?
Dakujem,