Pasta
16.07.06,19:17
Prajem príjemný vecer .
Mám otázku: ako sa v PÚ konkrétne v Omege zaúčtuje nákup tovaru za ktorý sa platí kombinovane t.j. gastro lístkami a hotovosťou? Sme reštaurácia a majitelia používajú časť prijatých gastráčov v tržbe na nákupy surovín pre kuchyňu, zvyšok vrátia stravovacím spoločnostiam.
Prosím skúsených poraďákov o pomoc.
ondrejvla
16.07.06,17:22
Prajem príjemný vecer .
Mám otázku: ako sa v PÚ konkrétne v Omege zaúčtuje nákup tovaru za ktorý sa platí kombinovane t.j. gastro lístkami a hotovosťou? Sme reštaurácia a majitelia používajú časť prijatých gastráčov v tržbe na nákupy surovín pre kuchyňu, zvyšok vrátia stravovacím spoločnostiam.
Prosím skúsených poraďákov o pomoc.

Ak prijímate ako reštaurácia stravné poukážky, určite máte uzatvorenú zmluvu so stravovacími spoločnosťami. Tieto stravné lístky nemôžete používať na nákup tovaru a materiálu do kuchyne, ale musíte ich vrátiť týmto spoločnostiam, kde platíte províziu z prijatých poukážok. Nakupovať môžete len za korunky a to buď v hotovosti, alebo bezhotovostným stykom. Opakujem, v žiadnom prípade nenakupuješ za prijaté stravné poukážky!
Pasta
16.07.06,17:26
A čo mi navrhuješ urobiť s takýmito účtami? Mám ich už niekoľko.
ondrejvla
16.07.06,17:35
A čo mi navrhuješ urobiť s takýmito účtami? Mám ich už niekoľko.

No, vieš ako sa hovorí, neskoro biť ..., keď je pokakaná!
Napadá ma len toto:
zaúčtovať ako pohľadávku za stravnú poukážku voči konkrétnemu zamestnancovi, teda tomu, čo bol nakupovať, prípadne tebe, z pokladnice urobiť výdaj na pokl. doklad - napr. 500,- Sk je celý nákup, 100,- Sk z toho je platba poukážkami, vypíš doklad na 400,- Sk, ale rozkontuj :
MD 112(132,501), MD 343/ D 211 500,-
D 211 = 400,-, D 335/A 100,-, ale najskôr si zaúčtuj stravné poukážky podľa jednotlivých spoločností ID :
MD 335/A / D 315/A ( prípadne 378/A, podľa toho, ako účtuješ poukážky z ERP) a zdôvodni v tom, že pracovník Ferko Mrkvička zavinil, že sa stravné poukážky neodovzdali spoločnostiam, ale on za ne nakúpil suroviny, tovar...

Teraz ma napadlo len toto.
KEJKA
16.07.06,17:36
to vidno na dokladoch, že ste zaplatili za nákup gastrolístkami?
Ak áno, nič sa nedá robiť, treba to zaúčtovať. Na gastro lístky, kedže je to z účtovného hľadiska rovnocenné platidlo, môžeš mať analytiku na 211 a budeš míňať odtial.
Teda 211.7(gastro) / 261
321 / 211.7
ale je to divné, naozaj by ste ich mali vracať podľa zmlvy.
Myslím však, že vyslovene protizákonné to nie je. Gastrospoločnosť sa zmluvne zaväzuje, že gastrolístky prevezme a preplatí. Ale nie je stanovené, že ich nemôžete posunúť inému záujemcovi.
ondrejvla
16.07.06,17:41
to vidno na dokladoch, že ste zaplatili za nákup gastrolístkami?
Ak áno, nič sa nedá robiť, treba to zaúčtovať. Na gastro lístky, kedže je to z účtovného hľadiska rovnocenné platidlo, môžeš mať analytiku na 211 a budeš míňať odtial.
Teda 211.7(gastro) / 261
321 / 211.7
ale je to divné, naozaj by ste ich mali vracať podľa zmlvy.
Myslím však, že vyslovene protizákonné to nie je. Gastrospoločnosť sa zmluvne zaväzuje, že gastrolístky prevezme a preplatí. Ale nie je stanovené, že ich nemôžete posunúť inému záujemcovi.

Kejka,
mala som kontrolu, a našli mi 2 doklady, kde platba bola aj gastro lístkami aj korunami. Vyradili mi to z DD, ešte že sa jednalo o malú sumu, celé to bolo cca 500,- Sk, takže sa až taká galiba nestala. Aj také sa stáva! Vraj to je pohľadávka a nie platidlo a sme povinní podľa zmluvy platiť províziu
z prijatej tržby, tak mi bolo povedané.
Pasta
16.07.06,18:04
Na účtoch je to napísané, že platba stravnými lístkami.
Nahoršie je, že to začali robiť živelne a neinformovali ma.
Inak za rada ďakujem, pôjdem podľa nich.
KEJKA
16.07.06,18:11
Kejka,
mala som kontrolu, a našli mi 2 doklady, kde platba bola aj gastro lístkami aj korunami. Vyradili mi to z DD, ešte že sa jednalo o malú sumu, celé to bolo cca 500,- Sk, takže sa až taká galiba nestala. Aj také sa stáva! Vraj to je pohľadávka a nie platidlo a sme povinní podľa zmluvy platiť províziu
z prijatej tržby, tak mi bolo povedané.
hej, to som ale nevedela. Ale aj tak, spýtala by om sa podľa akého zákona postupujú, netuším, že by to tak exaktne bolo zakázané.