mikulasgg
29.03.17,12:39
Spôsobil som si nasledovný problém: Pred vyše rokom som si založil živnosť (aj s príspevkom od úradu práce) a ako svoj podnikateľský účet som uviedol svoj jediný - súkromný s tým, že ho zmením časom, keď sa podnikanie rozbehne. Medzičasom som sa však aj riadne zamestnal a mzdu som si nechal poskytovať na rovnaký účet (a tiež som ho normálne aktívne využíval na bežný život). V rámci podnikania som za ten rok vystavil len 4 faktúry a účet som si zmenil až potom.

Prosím poraďte, čo mi za tento zmätok hrozí a ako z neho vykorčuľovať bez nutnosti siahnuť si na živoť. Ďakujem pekne!
kn-alka
29.03.17,11:03
o čom točíš? nie je žiadny problém, že máš jeden účet - žiadny zákon ti neprikazuje zakladať zvlášť účty.

Vedieš JÚ, PÚ, daňovú evidenciu, alebo paušál?
mikulasgg
29.03.17,11:12
Ďakujem za reakciu, vediem JÚ - ale len k tým pár reálnym faktúram. Na iných stránkach som sa dočítal, že keď je môj súkromný účet používaný ako podnikateľský, účtovať treba všetky transakcie (aj súkromné, a je ich dosť) a celý účet je k dispozícií daňovej kontrole, tak som sa preľakol, že napr. súkromných x eur od kamaráta sa bude považovať za príjem z podnikania a pod. Mám teda zbytočné obavy? Ospravedlňujem sa ak pôsobím zmätene - mám fakt nulové podnikateľské skúsenosti.
kn-alka
29.03.17,11:18
ja v JÚ, ak mám takýto prípad (veľa súkromných platieb) zaúčtujem pohyby týkajúce sa podnikania a ostatné jednou sumou na osobnú spotrebu

Iný príjem - od kamarátov budeš vysvetlovať daňovej kontrole, ak nejaká niekedy bude.