simi182
30.03.17,10:49
Dobry den,

Chcela by som poprosit o radu ohladom spravnejsieho zauctovania cestovneho prikazu.

nas zamestnanec bol na sluzobnej ceste v Ceskej republike. Na cestu si prenajal auto. Po uskutocneni sluzobnej cesty nam priniesol blocky za prenajom auta a PHM do prenajateho auta. oba doklady su vystavena a rozuctovane : suma bez DPH, DPH a spolu DPH.

Je teraz spravnejsie zauctovat aj prenajom auta a aj nakup PHM do prenajateho auta v celej sume na ucet cestovne 512.xxx spolu s DPH, alebo radsej zauctovat zvlast sumu bez DPH a DPH.

Dakujem velmi pekne za radu.
veronikasad
30.03.17,09:37
Doklady o prenájme sú na meno firmy, alebo zamestnanca ? Kto prenájom auta vybavoval ?
veronikasad
30.03.17,09:39
Zamestnávatel neskúma aké auto použil zamestnanec na pracovnú cestu, ak mu určil na prepravu súkromné motorové vozidlo-

Zamestnanec si uplatní sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM.
O doklade o prenájme a nákupe PHM neúčtuješ
thecrow17
30.03.17,10:22
dovolim si nesuhlasit - pokial sa zamestnavatel a zamestnanec dohodli na vypozicani auta - ako sposobe dopravy pocas pracovnej cesty, tak naklady na vypozicanie a spotrebovane phm su sucastou vyuctovania pracovnej cesty.
Preco iba zakladna nahrada a phm?
Samozrejme, ze o dokladoch ako takych samostatne v uctovnictve spolocnosti neucuje. Este tu by som polemizovala, lebo ak by mi za pranajom bola ako spolocnosti zaslana faktura, tak by som ju uctovala ako prijatu fakturu s odpoctom DPH - samozrejme uz by potom nevstupovala do vyuctovania pracovnej cesty.
veronikasad
30.03.17,10:23
Odpovedala som všeobecne, zadávatelka témy nedoplnila odpoved.
simi182
30.03.17,12:26
zmluva o prenajme je na firmu, doklad o zaplateni je len blocek z EP.
veronikasad
30.03.17,12:33
To si ale mala napísať do zadania otázky.
simi182
30.03.17,12:33
faktura zaslana nebola. zamestnanec sa dohodol s riaditelom, ze si pozicia vozidlo. v pozicovni vystavili zmluvu o najme motoroveho vozidla, ktora je vystavena na firmu a zamestnancovi dali potom uz len ako doklad o zaplateni najmu, ked vratil auto, blocek z EP.
thecrow17
30.03.17,13:28
Tak mas dve moznosti, ak je zmluva vystavena na firmu, tak bolcek z EP mozes zauctovat do pokladne (predpokladam, ze plaltil hotovostou) a narokovat vratenie DPH. V tom pripade, ale neuctujes na 512, ale 518 (512 iba na zaklade vyuctovanej cesty).
Druha moznost je, ze tento prenajom bude sucastou ostatnych nakladov na pracovnu cestu a bude zahrnuty do vyuctovania pracovnej cesty. V tom pripade nenarokujes vratenie DPH a cely vyuctovany cestak uctujes na 512.
To vsetko samozrejme za predpokladu, ze mas doklad od firmy so SR ICDPH.