kubkokubko
30.03.17,20:28
Dnes mi volala zúfala kamarátka, že jej mame dali rozhodnutie o odchodnom do výsluhového dôchodku v roku 2015 a vyplatili jej ho začiatkom roku 2016. Nevšimla si položku daň 0€ (bežne to vraj zdaňuje zamestnávateľ). Bolo potrebné ho zdaniť na základe rozhodnutia v roku 2015 alebo na základe platby v roku 2016? Ak sa to malo zdaniť v roku 2015 plynie z toho nejaká pokuta a penále? Príde jej aj nedoplatok zo zdravotnej poisťovne? Našla som v zákone o DzP §52 ods 5 a 6, ale neviem, či sa to na ňu vzťahuje, jej služobný pomer trval 25 rokov. tu je znenie toho §:

(5) Na odchodné podľa osobitných predpisov22) prijaté po nadobudnutí účinnosti tohto zákona sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa doterajšieho predpisu, ak do 31. decembra 2003 služobný pomer trval najmenej päť rokov.

(6) Ak podmienka trvania služobného pomeru, s ktorou osobitný predpis22) spája vznik nároku na odchodné, bude splnená až po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, a ak nárok na vyplatenie odchodného podľa osobitného predpisu22) vznikne do
a) 31. decembra 2004, zahrnie sa do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2004 suma zodpovedajúca 20 % z prijatého odchodného,
b) 31. decembra 2005, zahrnie sa do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005 suma zodpovedajúca 40 % z prijatého odchodného,
c) 31. decembra 2006, zahrnie sa do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2006 suma zodpovedajúca 60 % z prijatého odchodného,
d) 31. decembra 2007, zahrnie sa do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2007 suma zodpovedajúca 80 % z prijatého odchodného.
Ďakujem za rady.
avalik
31.03.17,07:33
Pises, ze do VD isla v 2015 a mala odsluzenych 25 rokov - t. j. nastup bol v 1990 a teda bola splnena podmienka, ktoru si citovala: "..., ak do 31. decembra 2003 služobný pomer trval najmenej päť rokov." - cize odchodne je nezdanene. Ak by malo byt zdanene, urad vyplacajuci odchodne by ho urcite zdanil.
kubkokubko
31.03.17,07:47
No ja som na vážkach, pretože som včera volala na linku FS a tam mi povedali, že sa to má zdaniť. Mne sa to nejako nezdá, preto som včera veľa hľadala, aj som sa preto tu pýtala, či náhodou niekto nemá skúsenosť s odchodným zo služobného pomeru a našla som ten paragraf, ktorý som uviedla v otázke, ale neviem, či si ho správne vysvetľujem. Je mi tej pani ľúto, keď má zaplatiť takú veľkú daň.
avalik
31.03.17,07:49
Odchadzala som do VD a mala som rovnako splnenu podmienku, dan som neplatila.
kubkokubko
31.03.17,07:55
Supeeeer to si ma veľmi potešila a určite aj tú pani... No ako vidím nie všetko, čo nám poradia na DU je v poriadku. Ešte sa čudovali, že prečo jej to nezdanili. V súvislosti s tým nezdanením odchodného, mám ešte jednu otázku. Tá pani bola taká aktívna, že už podala danové priznanie, kde si to zdanila. Až keď sa o tom dozvedela jej dcéra, tak mi volala, že či k tomu neviem niečo zistiť. Môže podať opravné DP ktoré bude úplne nulové? Mala dohody, ale keďže poberá výsluhový dôchodok celý rok 2016, nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, Alebo ako to DP zruší?
avalik
31.03.17,08:04
Zarobila na dohodach viac ako 1 901,67 eura?
kubkokubko
31.03.17,08:09
ano 2300,- dve z nich jej zdanili a jednu nie. tak podam opravne len s tými dohodami? Ani nevieš ako si nám pomohla, mne k dobrému pocitu a tej pani k veľkej radosti, že nemusí odložiť 5 dôchodkov, aby mala na daň. Ešte raz veľká vďaka, prajem Ti všetko dobré
avalik
31.03.17,08:14
Ano este dnes podat opravne, od zajtra uz len dodatocne, zapocitat vsetky prijmy z dohod, narok na NCZD nema ak jej VD za 2016 bol vyssi ako suma NCZD - ak bol nizsi, tak len rozdiel.
kubkokubko
31.03.17,08:28
si pokladik ďakujeme