JAJA11
31.03.17,09:57
Sme firma, ktorej počet zamestnancov je okolo 50, s dohodármi aj viac. Platíme koncesionárske poplatky v kategórii nad 50 zamestnancov, ale v poslednej dobe máme vo firme maximálne 49 zamestnancov + 3 dohodárov.....
Dávnejšie som na internete našla informáciu, že aj dohodári vstupujú do počtu zamestnancov, za ktorých sa odvádza koncesionársky poplatok (sú v pracovnoprávnom vzťahu so zamestnávateľom).
Dnes som však našla názor, že dohodári sa nepočítajú. Vie mi niekto povedať, ako to je?
kn-alka
31.03.17,10:27
Tu na ich stránkach to máš predsa jasne napísané:

https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit
JAJA11
28.04.17,13:04
zabudla som sa poďakovať. Už sme nahlásili nižší počet zamestnancov :-) Nakoľko sme platili viac ako bola povinnosť, pokuta nebude :-), ale teraz si musíme dávať veľký pozor a ak prekročíme počet 50 okamžite poslať oznámenie a navýšiť platbu.
vicktor
28.04.17,13:33
... a dokupit televizory pre tych novych.
JAJA11
28.04.17,13:39
:-D veď naši zamestnanci chodia do roboty len kvôli tomu, že môžu pozerať TV :-D
Dokonca ani rádio nepočúvajú .... no čo už, na Slovensku je to tak!!!!!

Tak teraz som v šoku, v apríli tam ešte určite bolo, že sa nezapočítavjú, teraz je to tam zmenené! Ale na základe čoho? Bohužiaľ som si tú stránku neodložila ......
Erika-ežka
12.05.17,15:36
ja som našla aj toto na ich stránke: "Zamestnanci, pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, sa do počtu zamestnancov, rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu, nezapočítavajú." ... kukni: http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit tak teraz neviem čo je správne, či "započítavajú" alebo "nezapočítavajú".

Upravujem: takže dohodári sa podľa rtvs započítávajú, tá druhá stránka rtvs.m7.sk - je pravdepodobne podvod, čo ako zamestnávateľ, ktorý hľadá info nemá ako zistiť ... ešte som zvedavá, ako budú riešiť odvolanie sa na pokuty za oneskorené úhrady, z dôvodu info z falošnej stránky ...
kn-alka
12.05.17,21:02
čo nie je jasné? NEZAPOČÍTAVAJÚ
Erika-ežka
13.05.17,21:03
ale na tomto linku : https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit je napísané, že : citujem: "Zamestnanci, pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, sa do počtu zamestnancov, rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu, započítavajú."
avalik
14.05.17,07:15
Ved to mas jasne napisane v zakone
340/2012 Z. z.
Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska

§ 3
Platiteľ úhrady
Platiteľ úhrady (ďalej len „platiteľ“) je

b) zamestnávateľ,4) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad5) posudzuje ako zamestnávateľ

je dohoda pracovny pomer alebo obdobny pracovny vztah? - nie je, tak dohodarov nepocitas
kn-alka
15.05.17,09:08
boha, kedy to zmenili? doteraz tam bolo, že NEzapočítavajú.

Ked som ten link pricápala ja, bolo tam, že NIE - roky rokúce sa podľa toho riadim.
evuš
15.05.17,09:33
..trochu sa tu votriem...odkedy sa do počtu zamestnancov započítavajú aj dohodári ??? Ďakujem.
evuš
15.05.17,09:45
..tak ako to je ? Započítavajú, či nezapočítavajú sa dohodári ?
JAJA11
15.05.17,10:27
presne tak, ja som na základe toho teraz znížila platbu a tak to budem musieť zase vrátiť !!!! choré.....

hľadala som ďalej a podľa zákona o konc.poplatkoch by sa dohodári nemali počítať. Len už asi veľa zamestnávateľov zistilo, že sa nepočítajú dohodári a znižujú poplatky a oni práveže potrebujú viac peňazí, tak to tam opravili .....
poslala som otázku do RTVS a čakám, čo mi odpovedia. Škoda, že som si neuložila PrintScreen tej stránky ešte s tým "nezapočítavajú"
kn-alka
15.05.17,10:37
treba teda zaslať dopyt na ich stránky, nech tam aspoň dopíšu, že odkedy
Dáša_
15.05.17,10:44
ked si dáš časté otázky http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/caste-otazky , tak tam píšu, že dohody sa nepočítajú. sú tu dva rôzne odkazy, na každom sa píše inak, ale telefonny kontakt majú oba odkazy rovnaký.
kn-alka
15.05.17,10:55
stále nevieme, na ich stránkach to majú dopletené.

doteraz bolo, že sa NEzapočítavali.
avalik
15.05.17,11:08
ved som to vysvetlila v poslednom odstavci
evuš
15.05.17,11:49
..vďaka...metie ma, že minulý rok sa nezapočítavali a teraz tam na stránke majú, že dohodári sa započítavajú..
avalik
15.05.17,17:20
Nepozorny editor stranky.
Dáša_
15.05.17,17:43
ja som paranoik :D a vidím v tom úmysel. Podľa mňa viec ľudí bude hľadať na stránke. A keď narazia na prvú informáciu, že sa počítajú aj dohody, berú to ako pravdu - viď aj túto diskusiu...
beboda
17.05.17,12:49
že vraj zmena je na základe súdnych rozhodnutí nám bolo povedané na RTVS, ale nevedeli povedat platnosť od
kedy takže nám už prišli za minulý rok 2016 nedoplatky z dohôd☺
Erika-ežka
24.05.17,14:00
už mi prišla odpoveď, citujem: "oznamujeme Vám, že podľa usmernenia výrokov jednotlivých súdov s poukazom na § 41 Zákonníka práce a nasl. sa do počtu zamestnancov za účelom platenia úhrady za služby verejnosti podľa § 3 písm. b) zákona č. 340/2012 Z.z. zarátavajú aj zamestnanci pracujúci na dohodu (všetky druhy zmlúv)." - ale na stránke majú ešte stále obidve alternatívy
Katy a R
24.05.17,16:22
veľmi silno rozmýšľam - že kde môžu mať dohodári takú prácu - že aj telku stihnú sledovať? ten zástrčkový zákon fakt nemá chybu!
- len k tomu - čo avalik citovala - pripnuté zo ZP § 223 - kúsok :
"Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, § 85 ods. 1 a 2, § 90 ods. 10, § 91 až 95, § 98, § 119 ods. 1 a šiestej časti. Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných ...."
- sú to zamestnanci :mee: (aj pre iné účely - napr SP, ZP , DU ... )
Erika-ežka
24.05.17,16:45
len aj to je choré, že na stránke majú, že za dohodárov netreba/treba platiť (kto na akú časť stránky natrafí) a v dákom usmernení, že áno - treba ... potom budú dorubovať ... :(
Katy a R
24.05.17,16:50
sami sú z toho zákona hotoví ... (ale zase aj na iných stránkach - napr ZP nájdeš "nepravdivo-protichodné" info - musíš byť v strehu!)
evuš
24.05.17,17:10
Asi tým "oonom" napíšem list do vlastných rúk a budem žiadať vysvetlenie...majú ale smolu..minulý rok sme znížili sumu a mám všetko vytlačené, čierne na bielom..ak chcú nech si strčia zástrčku do zadku tí, čo "zveľaďujú" zákony....
avalik
24.05.17,18:57
pozor, netreba si mylit "pracovnopravny vztah" a "pracovmy pomer" ... dohody su definovane v ZP ako "Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru" ... a zakon co som citovala hovori o " zamestnávateľ,4) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov" ... nehovori "ktory v pracovmopravnom vztahu..."
avalik
24.05.17,19:00
patagraf 41 hovori o pracovnom pomere, na dohody sa nevztahuje, je to druha cast ZP a ta sa v paragrafe 223 nespomina ...dohody su prace vykonavane mimo pracovneho pomeru
Erika-ežka
25.05.17,11:45
no ... to im treba povedať, ale asi to veľmi neakceptujú, keď "beboda" písala, že už im prišli za minulý rok nedoplatky z dohôd ... ja som si vytlačila foto z ich stránky, že tam majú uvedené, že sa dohody nezapočítávajú ... len neviem či to pomôže ...
Erika-ežka
26.05.17,13:06
neviem, či toto tam pribudlo a hlavne kedy, alebo to tam bolo: https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/caste-otazky - rozkliknite si :"Počíta sa medzi zamestnancov aj zamestnanec na dohodu o vykonaní práce?" ... a tu je zase opak: http://rtvs.m7.sk/zamestnavatelia/caste-otazky "Do počtu zamestnancov sa nezarátavajú osoby zamestnané na dohodu o pracovnej činnosti, na dohodu o vykonaní práce a ani na dohodu o brigádnickej činnosti." ... odpoveď mi prišla, v tom zmysle, že dohodári sa započítávajú ...
Ing. Ľubomír Janoška
26.05.17,14:39
Ten druhý link žiaľ nepatrí rtvs a nedá sa vypátrať, či nesie zodpovednosť za jeho obsah.
Možno patrí nevypátrateľnej firme M7 z Luxemburska? Možno je to sestra Towercomu? Možno koncesionárske poplatky vyberá za RTVS majiteľ komerčnej TV?
Erika-ežka
29.05.17,08:50
no "paráda" ešte aj číslo účtu je tam riadne ... a kto vie koľko zamestnávateľov sa drží tejto stránky ... a za dohodárov neplatia .... takže môžme spätne prihlasovať :(
Katarina1
07.07.17,21:48
Majiteľom tej domény rtvs.m7.sk je nejaká firma M7 s.r.o., čiže súkromná spoločnosť, čo asi ozaj nemá nič spoločné s RTVS :-( Tiež som sa držala toho, že dohodárov nepočítam a mali sme tým pádom iba 2 zamestnancov...
ErikaDP
09.01.18,12:05
avalik,
RTVS trava na vymahaní poplatkov aj za dohodárov, ja sa stotožňujem s Vašou odpoveďou, podľa mňa RTVS zamiňa slová: pracovnoprávny vsťah za slovo: pracovný pomer, veď predsa v zákone je to stanovené jasne: pracovný pomer.
Ak by mali narok aj za dohodárov, tak by mali inicivat zmenu znenia zaákona.
Ale ako sa brániť ? Dnes mi prišla ( z automatizovaného systému RTVS-
ich zdôvodnenie prečo danému zamestnavatelovi zvýšili taxru aj za dohodárov:
Neviem ako sa voči tomu brániť ked zrejme prekrucaju znenie zákona ? Kde by sme to mohli posunuť ?
Tu je ich odpoveď:
Dobrý deň,

v nadväznosti na Váš email dotýkajúci sa brigádnikov či dohodárov oznamujeme:

V zmysle ustanovenia § 3 zákona č. 340/2012 Z.z. (ďalej len zákona)
„Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je
a) fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome,

b) zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.“


V konaniach o zaplatenie dlžnej úhrady za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska sa RTVS stretáva s argumentáciou žalovaných v tom zmysle, že osoby, ktoré žalovaní zamestnávajú na základe dohôd o vykonaní práce sa do počtu zamestnancov, za ktorých sú žalovaní povinní platiť úhrady za služby nezapočítavajú.
RTVS má doposiaľ k dispozícii viacero rozhodnutí, v ktorých sa súdy zaoberali uvedenou problematikou. Okresné súdy a krajský súd ako súd odvolací sa s právnym názorom RTVS stotožnili vo svojich záverečných rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že aj osoby zamestnávané na základe dohôd o vykonaní práce sa započítavajú do počtu zamestnancov na účely výberu úhrad za služby verejnosti.

Z výrokov súdov o zaplatenie pohľadávky za úhrady vyberáme:
....Pracovný pomer je základný typ pracovnoprávneho vzťahu založeného podľa Zákonníka práce. Je to pracovnoprávny vzťah založený na základe pracovnej zmluvy a upravený v § 41 a nasl. Zákonníka práce. Zákonník práce bližšie neustanovuje, čo sa za obdobný pracovný vzťah považuje. Avšak v nadväznosti na § 3 písm. a) prvý bod zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z.z. možno konštatovať, že obdobný pracovný vzťah je pracovný vzťah uzatvorený podľa zákonov ako sú napr. zákon č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov, (.....). Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vzniká podľa § 1 ods. 5 Zákonníka práce pracovnoprávny vzťah a nie obdobný pracovnoprávny vzťah. V prípade „dohôd“ teda nejde o obdobný pracovný vzťah – ide o pracovnoprávny vzťah avšak mimo hlavný pracovný pomer.


Vzhľadom na vyššie uvedené pristúpil vyberateľ úhrady k vystaveniu predpisov za úhrady aj za zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov.