AVE67
31.03.17,10:42
Potrebovala by som poradiť - mám pracovníčku - učiteľka čiže dovolenka
nárok 45 dní, ktorá má po reťazových materských a rodičovských dovolenkách
zostatok 150 dní /dovolenku si nečerpala a ani nechce čerpať počas rodičovskej dovolenky/. Od 1.8.2017 nastúpi do práce /vyčerpe si cca 22 dní dov./ od 1.9.2017 začne už učiť do konca roka vyčerpe ešte 5 dní. Čiže k 31.12.2017 jej zostatok dovolenku bude 123 dní. Táto dovolenka sa môže prenášať do ďalších rokov /pretože dovolenku si bude čerpať len počas prázdnin - nie počas vyučovacieho procesu/, alebo v decembri 2017 - jej krátim dovolenku a ostatok preplatím alebo môžem dovolenku prenášať do ďalších rokov.
Viem, že na túto tému sa už hodne píše, ale poprosila by som o radu.
ďakujem
veronikasad
31.03.17,11:03
Vysvetli p. učiteľke, že nesúhlasom s čerpaním dovolenky v súbehu s poberanim rodičovského prispevku nič nezíska. Prednostne si totiž musí čerpať starú dovolenku a ak dovolenku za rok 2017 nevyčerpá do konca roku 2018, časť z nej jej prepadne

Starú dovolenku jej nemôžeš preplatiť. Ak by ju začala čerpať od 1.4. veľa jej z nej nezostane do dňa nástupu do práce, navyše nebude sa jej krátiť nárok za rok 2017 z titulu rodičovskej dovolenky a celú si ju môže preniesť do roku 2018
AVE67
31.03.17,11:19
Ďakujem za odpoveď, ale ešte ak by zostalo k 31.12.2017 napr.123 dní dovolenky.
- napr. dovolenka za rok 2017 môže zostať
- dovolenka za roky predtým postupujem takto, že do 4 týždňov, čo si nečerpala / 20 dní/ jej prepadne a čo je nad 4 týždne preplatím
samozrejme, že prehodnocujem každý rok samostatne
Dobre som tomu rozumela. ďakujem Ti za odpoveď.
veronikasad
31.03.17,11:28
Podľa mňa dovolenku na ktorú jej vznikol nárok počas MD a RD by si mala vyčerpať.
Preplácať budeš len dovolenku za rok 2017, ktorá nebude vyčerpaná do konca roku 2018 a z tej jej 4 týždne prepadnú.

Naozaj najvhodnejší spôsob ako neprísť o eurá je čerpať dovolenku v súbehu s poberanim rodičovského príspevku. Treba ale ukončiť rodičovskú dovolenku u zamestnávateľa a odhlásiť sa z dôchodkového poistenia plateného štátom za osoby starajuce sa o dieta do 6 rokov veku