jasmin12
01.04.17,13:48
Ahojte. Som tu novy a tak prosim nezatakujte hned. Chcel by som sa len opytat: Chcem si urobit eshop , ktory by mal podobny nazov ako jeden slovensky produkt , ale samozrejme predaj na eshope by sa tohoto produktu netykal. Moja otazka teda znie: Nepridem do rozporu s nejakym zakonom , pripadne ako postupovat. ak ano? Dakujem
misomiso
01.04.17,12:38
Zalezi jednak na tom v akom vztahu je oblast produktu od oblasti podnikania tvojho buduceho eshopu, a potom ci ma vyrobca produktu ten nazov chraneny ako ochrannu znamku a na ktore oblasti. Napriklad ak ma vyrobca oznacenie Fidorka chranene iba pre cukrovinky, pripadne potraviny, teoreticky mozes vyrabat bicykel Fidorka alebo prevadzkovat obchod Fidorka. Ale pre registraciu domen platie mierne odlisne pravidla a pripadne zvyknu tiez riesit specializovane rozhodcovske sudy (je to tam rychlejsie a lacnejsie ako na beznom sude). Tam velmi nemaju v laske spekulativne registracie domen znaciek, ktore sami prislusny nazov aktivne pouzivaju. Napriklad, ti, co si registrovali Baumax.cz a potom vydierali Baumax (chceli domenu Baumax samotenmu Baumaxu predat) a tvarili sa, ze si ju registrovali za inym ucelom, nepchodili o domenu prisli bez nahrady.
jasmin12
02.04.17,07:49
Ahoj. Možem sa ta len opýtat ,že kde by som nasiel informacie o tom ci to ma dakto zaregistrovane pre dany druh podnikania alebo sortu? Samozrejme ze nemam zaujem nikoho vydierat ani vyjednavat. Dakujem za odp.
profesional
02.04.17,15:28
Za istÿch okolností to môže byť problém. Môže ísť o zneužívanie účasti na hospodárskej súťaži spočívajúce v tzv. parazitovaní.
profesional
02.04.17,15:29
Aj keď tá firma nemá registrovanú ochrannú známku, parazitovanie je nedovolenou obchodnou praktikou.
misomiso
03.04.17,16:26
Ano, aj samotne pouzivanie znamky uz zaklada urcity dovod pre pravnu ochranu, naozaj menusi mat firma znamku ani zaregistrovanu. Ale stale plati, ze sa to posudzuje vo vztahu k predmetu podnikania. Ak jestvuje praci prasok Zuzka (naozaj taky existoval), tak to neznamena, ze ja takto nemozem nazvat damske spodne nohavicky.
misomiso
03.04.17,17:50
Apropos, tiez zavazi, nakolko je nazov genericky (napr. spominana Zuzka) alebo osobity Je tam vela faktorov a ta legislativa je to istej miery tiez dost vagna, takze je to dost aj o istej schopnosti predvidat, o vyhodnoteni miery rizika (ze ta niekto naozaj bude zalovat) a o schopnosti sa branit. Napriklad ja som absolvoval zatial jediny sudny spor o domenu a ten sme vyhrali.