lubinoz
02.04.17,06:22
Musím si pri služobnej ceste ktorá trvala 10,5 hodín v cestovnom príkaze stravné vypisať sumu podla časového pásma 5-12 hod.-4,50€?Alebo tam môžem uviesť 0,a požiadať o dva stravné lístky,na ktoré mám podla kolektívnej zmluvy nárok ak som odpracoval viac ako 11 hodín?
Odpracoval som 11,5 hod.
-10 hodín služobná cesta,z toho 0,5 hod.obed
- 2 hodiny na pracovisku v mieste, v ktorom činnosť pravidelne vykonávam

Ďakujem za odpoveď.
ivka70
02.04.17,09:26
Nemozes, na stravne listky nemas narok, ak si bol na pracovnej ceste.
Mária27
02.04.17,11:32
Spýtaj sa vo svojom zamestnaní, ako to praktizujú, keďže pracovná zmena ti trvala viac ako 11 hodín. Zákonník práce v tej vete nehovorí, kde si to mal odpracovať. Cestovný príkaz si nemusíš dať preplatiť.
Zrejme vám prispieva zamestnávateľ. viac ako 55%, lebo inak by si získal 45 centov.
lubinoz
02.04.17,13:46
Prave sa mi jedná o to či si musím ten cestovný príkaz vypisovať a dať ho preplatiť alebo si môžem nárokovať dva stravné lístky v hodnote 4.50€ za jeden,spolu 9€.Čo máme v kolektivnej zmluve keď odpracujem viac ako 11 hodín.Čo som odpracoval len som bol 10 hodín mimo pracoviska , v ktorom činnosť pravidelne vykonávam.
Naša účtovnička tvdí že si musím vypisať cestovný príkaz,čo sa mi nezdá,prečo by som si nemohol miesto preplatenia cestovného príkazu zobrať dva stravné lístky?
ivka70
02.04.17,13:48
Dalo by sa to obist jedine tak, ze sa budete aj so zamestnavatelom tvarit, ze ziadna pracovna cesta nebola a hodiny ti nahra ako odpracovane.
Ak si vsak na pracovnej ceste bol, a mas ju vyuctovat, nemozes sa rozhodnut o uctovani ci neuctovani stravneho, na pracovnej ceste musis uctovat to, co suvisi s cestou a na listky narok nie je.
lubinoz
02.04.17,14:31
Tvariť sa nemôžeme že som nebol na služobnej ceste,lebo som bol služobným autom kde je GPS monitoring,a je ta jazda zapísaná.
Ale ja som tu zmenu odpracoval 11,5 hod.
Mária27 práve písala že si nemusím dať preplatiťCestovný príkaz.
Mária27
02.04.17,15:40
Veľakrát som si nedala tuzemské preplatiť, hoci som mala príkaz aj vystavený. Jednoducho som ho založila, keby niečo. Stravné - už ani neviem, ako to bolo. Nadčasy som osobitne zaplatené nemávala.
ivka70
02.04.17,15:43
Lenze on musi vyuctovat pracovnu jazdu autom,. takze potom ma uctovnicka pravdu, ked uctuje, tak vsetko.
ivka70
02.04.17,15:49
Inak, si si isty, ze tie 2 listky by boli vyhodnejsie? "diety" su v cistom, na stravny listok doplacas aj ty nejaku sumu. Preratal si si to, ci ma zmysel hladat riesenia, teda aky vely je rozdiel?
lubinoz
02.04.17,16:57
Je to o 1,50€ výhodnejšie pre stravné lístky v čistom.Ide hlavne o to že je to dosť často a viac zamestnancov.
lubinoz
02.04.17,17:02
V Cestovnom príkaze nič neučtujem iba moje stravné.
Na jazdu autom mám prikaz k jazde,a stazku.
ivka70
02.04.17,19:07
To sa uctuje cele na tu pracovnu cestu, aj cestak aj stazka - ale ved pobav sa s uctovnickou.
lubinoz
03.04.17,11:43
Dobre teda,iný prípad.
Zamestnanec 7.5 hod.denný pracovný čas.
Je 4 hod.na pracovnej ceste,zbytok 3,5 hod je na svojom pracovisku-stravné za celý jeho odpracovaný deň je 0€?
ivka70
03.04.17,12:01
V takom pripade moze dostat stravne 5-12 hod. na pracovnej ceste, podla zakona o cestovnych nahradach.
Chobot
03.04.17,13:06
To, čo ti popisuje Maria27 nie je úplne v poriadku. Je to také obchádzanie zákona, no legálne, keďže sa na tom dohodli aj zamestnanec aj zamestnávateľ.

Pokiaľ si bol na oficiálnej pracovnej ceste, tak z tej cesty v zmysle zákona o cest. náhradách musí byť urobené vyúčtovanie. Bol si služobným autom, a hoci ohľadne auta nič neúčtuješ, auto bolo použité na pracovnú cestu a k tej ceste musí byť vyúčtovanie. V prípade kontroly by firma musela preukázať účelné použitie auta.

A ak sa raz robí vyúčtovanie, tak to musí byť v zmysle zákona o cest. náhradách, ktoré neumožňuje v takomto prípade poskytnúť stravný lístok. Ty si bol na prac. ceste 11 hodín, preto je zamestnávateľ povinný poskytnúť ti stravné v zmysle časového pásma. Zákon neumožňuje dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom (keby umožňoval, myslím, že by to zamestnávatelia zneužívali) na poskytnutie inej náhrady.

Takže výška náhrady je exaktne daná zákonom. Jediná možnosť je, nevykázať prac. cestu, ale tvoj zamestnávateľ s tým nesúhlasí a ty si to nemôžeš jednostranne nárokovať.

Treba sa s tým zmieriť, že nie každá špekulácia je realizovateľná.

K tomu tvojmu príkladu o 4 hodinovej ceste - zákon pamätá aj na takéto prípady. Pozri si § 5 ods. 3 zákona:


Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.