patrik48
03.04.17,16:42
Dobrý deň, prečítal som už viac článkov ohľadne DPH na internete, no stále mi niektoré veci nie sú jasné, preto sa na Vás obraciam.

Som živnostník, momentálne nie som platiteľom DPH, dovážam tovar zo zahraničia a chcem ho predávať veľkoodberateľom ale aj spotrebiteľom.
Čo som sa dočítal, oplatí sa mi stáť sa dobrovoľným platcom DPH, budem si tak môcť odpočítať DPH pri nákupe tovaru od dodávateľa, keďže dodávateľ je platiteľom DPH a taktiež to bude výhoda pri predaji tovaru veľkoodberateľom, ktorí sú platcami DPH.

Moje otázky sú:
(V prípade ak sa stanem dobrovoľným platcom DPH)


1. Základná predajná cena produktu je napríklad 20,00€ s DPH, cena pre veľkoodberateľa pri marži 40% je teda 14,28€ s DPH. Pri predaji veľkoodberateľovi ktorý je platcom DPH mu účtujem túto cenu s DPH a on si to následne odpíše, alebo mu účtujem cenu produktu už bez DPH?

2. Pri preberaní tovaru, ktorý prišiel zo zahraničia, z tretích krajín, platím na letisku len CLO alebo aj DPH a to DPH si následne odpočítam na daňovom?

3. Pokiaľ predávam veľkoodberateľom aj spotrebiteľom, je lepšie tuto činnosť oddeliť a vytvoriť si druhú firmu aby sa jedna orientovala len na predaj pre VO a bola platcom DPH a jedna fungovala ako maloobchod a nebola platcom DPH?

4. Pokiaľ sa stanem dobrovoľným platcom DPH, je potrebné platiť preddavky? A vyplývajú mi z toho ešte nejaké iné poplatky?
avalik
03.04.17,15:14
jslancik
03.04.17,16:04
očividne si si toho prečítal veľmi, veľmi málo. v stručnosti ti niečo napoviem.

1. netuším, čo hovoríš o marži. možno si chcel povedať 40% zľava... ale ani jedno ani druhé s tvojou otázkou nič nemá. tovar fakturuješ s DPH, jedine ak by to bolo aj s montážou, na ktorú by sa vzťahoval prenos daňovej povinnosti (ach jo, samé nové pojmy, čo? :D)

2. vo väčšine prípadov platíš to aj to. DPH určite (pokiaľ nemáš mini zásielky do 20€ napr. z aliexpresu)

3. druhá firma má zmysel, ak poskytuješ aj služby, resp. ak by si to vyrábal sám. Firmám - platcom DPH by si fakturoval od platcu, neplatcom od neplatcu. Ale závisí, či ti na colnici vyrubujú DPH už teraz.

4. aké preddavky myslíš? zábezpeku, či čo to bolo? platíš normálne mesačne DPH, ktorá ti vyjde.

a čo tak sa porozprávať o tom so svojou účtovníčkou? či nechceš pred ňou vyzerať ako *****? Ja viem, účtovníčky sú smrrrrť.