zazriva
03.04.17,21:36
Spolu so sestrou sme zdedili dom po rodičoch. Môže sestra bez môjho vedomia predať alebo darovať jej čiastku bez toho, aby som o tom vedela?

Ďakujem za rady.
misoft
03.04.17,20:21
Nie. Z každého cm2 jej patrí 1/2.... Nemôže povedať, že potiaľ je to tvoje a odtiaľ moje.
Pokiaľ by chcela predať, musí najskôr tebe ponúknuť, či neodkúpiš jej podiel - máš totiž predkupné právo. A môžete sa dohadovať na cene.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p140
§140

Toto sa týka aj darovania - výnimka v tomto je, ak daruje svoj podiel blízkej osobe - §116. Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Vtedy sa ťa pýtať nemusí. Ale oznámiť by bolo slušné. V ostatných prípadoch - ako som napísal - máš predkupné právo, ak sa nedohodnete - zrušenie podielového spoluvlastníctva !141, 142.
Jakubec
04.04.17,03:45
Sestra moze predat alebo darovat svoj podiel. Pokial ho preda alebo daruje inej osobe ako osobe sebe blizkej (napr. svojim detom ...), tak ako spolumajitel ste mali predkupne pravo, ktore znamena, ze pokial by Vam ako spolumajitelovi neponukla k odkupeniu svoj podiel, tak mate pravo na sude ziadat o vyhlasenie neplatnosti prevodu jej podielu. Premlcacia doba na takuto zalobu je 3 roky.
vicktor
04.04.17,07:39
Neodporujem, ale: nepaci sa mi termin "zrušenie podielového spoluvlastníctva", navodzuje to dojem ze potom bude vlastnictvo bezpodielove, co nie je pravda. Co sa objavi na LV ked teraz je tam dvakrat "1/2"?
V skutocnosti bude aky vysledok? Sud nariadi nuteny predaj? Ale podielovi vlastnici sa nemusia rozkyvat tak ako aj dovtedy. Co potom?
misoft
04.04.17,07:51
§142! Veď som to uviedol....