zazriva
06.04.17,09:13
Zosnulá mala spoločnú vkladnú knižku v Slov. sporiteľni pre dediča s neznámym vlastníkom. Pár dní po smrti druhý spoluvlastník vybral všetky peniaze a VK zrušil.
SLSP odmieta dedičovi zverejniť meno spoluvlastníka.
V dedičskom konaní bola uvedená celková suma, ktorá bola na VK v deň smrti a ja som zaplatil za to poplatky.
V deň, kedy dostala SLSP žiadosť od notára o zistenie skutočného stavu na VK, už bola VK zrušená.
Postupovala SLSP správne, ak po smrti vydala všetky úspory a notárovi poslala iba informáciu o stave zostatku v deň smrti ? Mám ako dedič nárok na aspoň časť finančných prostriedkov ? Ak áno, ako mám ďalej postupovať ?
Ďakujem za odpoveď.
vicktor
06.04.17,07:56
Pohladaj tu na Porade, nieco podobne sa preberalo, hoci islo o spolocny ucet alebo vklad.
Obrat sa na notara ci ten "oneskoreny" vyber povazuje za pravne cisty. Alebo to uz
zamietol?
Oliwa
06.04.17,08:22
Tá druhá osôbka /spoluvlastník knižky/ teda nebola účastníkom dedičského konania? Ak bola knižka uvedená v osvedčení o dedičstve aj s príslušným stavom na nej ku dňu úmrtia poručiteľa a preukázali ste sa ním v SLSP ako oprávnený dedič, čo Vám tam povedali a ako zareagovali?
zazriva
06.04.17,09:47
Tá osoba nebola účastníkom konania, dedil som len ja a maloletý syn
zazriva
06.04.17,10:26
V SLSP povedali, že druhý spolumajiteľ mohol všetko vybrať, mal na to právo a ja neviem kto to bol. Odmietajú zverejniť jeho meno.
branislavp
06.04.17,11:36
zazriva, však píšeš, že druhý spoluvlastník peniaze vybral. Ak skutočne máš na tie peniaze právny nárok daj to na políciu, alebo na prokuratúru.Musíš to dokázať, že aj Tebe patrí z tých peňazí. Dedičské konanie je už právoplatné?
Soňa K
06.04.17,12:18
čo znamená spoluvlastník VK ? V akom podieli spoluvlastnil peniaze na nej ? Hrá táto skutočnosť nejakú úlohu v dedení ? Mal by sa predovšetkým vyjadiť notár, akú to má zákonnú úpravu.
zazriva
06.04.17,12:18
Áno, dedičské konanie je už právoplatné
draik
06.04.17,12:36
Dedí sa ku dňu smrti. Relevantný pre dedičské konanie bol teda zostatok ku dňu úmrtia spoluvlastníka. Ak medzi spoluvlastníkmi nebolo inej dohody, tak poručiteľovi pripadla polovica zostatku a táto vstupuje do dedičstva.
Oliwa
06.04.17,12:55
Pozri si napr. tu /resp. nájdi si aktuálne na ich stránke alebo požiadaj o ich nahliadnutie na ktorejkoľvek pobočke SLSP/.
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp/www-slsp-sk/documents/obchodne-podmienky-banky/osobitne-op-slsp-pre-vztahy-zalozene-zmluvou-o-vklade-op-pre-vkladne-knizky-do-31122014.pdf - napr. bod 4.3.5. a ďalšie...
Môžeš podať písomnú reklamáciu/žiadosť o vyjadrenie k ich postupu.
https://www.slsp.sk/sk/ludia v časti vpravo hore Kontaktujte nás/Napíšte nám.
Mala by Ti prísť na mail automatická odpoveď, že ju zaregistrovali a v zákonnej lehote očakávaj vyjadrenie. Alebo napíš a osobne si daj potvrdiť prevzatie na pobočke, alebo pošli poštou s doručenkou. Volila by som prvú možnosť. Je najrýchlejšia a ide rovno na centrálu, ktorá ju postúpi na prešetrenie "Tvojej pobočke" /samozrejme ju musíš uviesť/.
Ak budeš mať ich stanovisko "na písme", môžeš konať ďalej. Napr. sa obrátiť na bankového ombudsmana /Evu Černú/, ak si budeš istý, že pochybila sporiteľňa.
vicktor
07.04.17,05:49
Ten neznamy spoluvlastnik je pre mna zahada. Kedysi som rodicom otvoril spolocny dochodcovsky BU, lenze islo o manzelov. Mozu byt spoluvlastnici cudzie osoby? To sa mi nezda. Zeby sa zosnula "tajne" vydala? Potom ten neznamy sa stane znamym. Pardon, to by bol ucastnikom...
Po par rokoch otec zomrel, notarke som predlozil aj vypis z uctu. Dodatocne povedala ze ak sa matka vedela dostat k peniazom, ani to nebolo treba prihlasit do konania.
Oliwa
07.04.17,06:25
Môžu. Príbuzenský vzťah na založenie vkladnej knižky nie je vôbec podmienka. Môžu si ju teoreticky založiť napr. aj spoločníci vo firme. Mohol to byť napr. matkin priateľ - mal právo disponovať s vkladom, ale nededil, súrodenec alebo dobrá priateľka, či povedzme bývalá nevesta, s ktorou si svokra mohla rozumieť a mať k nej dôveru... ale to sú len tipy...
Keby sa bola "tajne" vydala, bol by dedil jej manžel a syn.
vicktor
07.04.17,06:57
Ano, neskor ma napadlo ze "spoluvlastnik" je nespravna informacia a jedna sa o disponenta splnomocnenca. Taky by uz nemal disponovat po smrti.
Oliwa
07.04.17,07:06
Disponovať /vkladať, vyberať/ a zrušiť sú dve rozdielne veci, aj keď v tomto prípade výsledný efekt je ten istý.
Spoločná vkladná knižka kedysi mala na prvej strane uvedené mená oboch jej majiteľov, pričom každý z nich mal samostatné dispozičné právo, len zrušiť ju museli spoločne tak, ako ju zakladali. V zadaní sa tiež píše síce o spoločnej VK, len nie som si istá, či naozaj išlo o dvoch rovnocenných majiteľov knižky, alebo jedného majiteľa a druhý bol len spoludisponent. Ale keďže ju SLSP zrušila, tak zrejme právo na zrušenie mal. Morálne právo - to je o inom...