Melegor
06.04.17,14:20
Bol som zamestanany 4 roky. Po ukonceni pracovneho pomeru dohodou som nastupil v ochrannej lehote na PN na ktorej som uz 9 mesiacov. Buduci mesiac budem koncit PN. Po ukonceni sa zamstnam na 1 den a pojdem na matersku dovolenku. Z coho sa mi bude vypocitavat vyska materskej? Z predchadzajuceho primu a ako dlho je materska pre muza? Takztiez coho sa mi potom vypocita podpora v nezamestnanosti, po materskej dovolenke ak sa mi nepodari do vtedy najst pracu? Dakujem
veronikasad
06.04.17,12:31
Bez aktívneho nemocenské poistenia v čase nástupu na materskú ti nárok na výplatu materského nevznikne
draik
06.04.17,12:31
Ak spĺňate podmienku 270 dní nemocenského poistenia dva roky pred nástupom na RD, budete mať v čase nástupu na RD aktívne poistenie a v minulom roku máte aspoň 90 dní nemocenského poistenia z predchádzajúceho zamestnania, tak z neho. Materské pre muža sa vypláca 28 týždňov. Po skončení RD nebudete mať nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože nebudete spĺňať podmienku poistenia v nezamestnanosti dva roky v posledných troch rokoch. To by ste mohli ešte stihnúť po skončení PN.
Katy a R
06.04.17,16:03
ono by to chcelo presnejšie zadanie - dátumy!
samozrejme - nárok na materské bude - výška sa bude počítať z predch zamestnania (v roku 2016) . no ak budeš tak zhruba do konca tohto roka na materskej dovolenke - a potom ten PP ukončíš, tak aj nárok na dávku v nezamestnanosti by mal byť - výpočet by mal byť potom z VZ z rokov 2016 a 2017 (sú tam vylúčiteľné doby ). Ale treba tie dátumy - toto je môj predpoklad - že PP si ukončil v júni 2016 ?
Katy a R
06.04.17,16:06
mal by mať dosť dní poistenia - ak je zadanie presné ;)
Melegor
07.04.17,12:20
Pracovny pomer trval od 1.2.2012 a bol ukonceny dohodou ku dnu 30.9.2016. Na PN som nastupil 1.8.2016 a som na nej stale. Obe davky budem dostavat v maximalnej moznej vyske. Preto teraz zvazujem ako to mam urobit aby som mal narok na davku v nezamestnanosti aj RD a aby boli obe pocitane s primu?
Mam ist po skonceni PN poberat davku v nezamestnanosti alebo ist na RD? Kedy ukoncit PN aby som stihol vyuzit obe davky?
Vdaka
Katy a R
07.04.17,12:31
Tak tvoja DPN nezačala v ochrannej lehote! (ale takto to je lepšie, ako som počítala) . Dávky sa počítajú z VZ - väčšinou je to hrubý príjem - no ale ak si veľmi dobre zarábal, tak treba počítať s tým, že pre výpočet dávky platia aj stropy ....
Vlastne už máš napísané, z akého obdobia sa ti bude približne počítať. Presne - viď zák o SP
Dávka v nezamestnanosti - výpočet z obdobia 2 roky pred zaradením do evidencie. v podstate to bude z toho "dobrého" príjmu:)
Melegor
07.04.17,12:57
Ano myslel som si ze to bolo v ochrannej ale ked som pozeral datumy tak to tak nebolo a napisal tu skustocne datumy. Ano viem ze tam su stropy :)...
Takze mozem kludne PN potiahnut do 31.7? Potom ist na RD a potom Davku v nezamestnanosti?
Taktiez ked pojdem na RD musim sa zamestnant na ten jeden den spravne?
Dakujem.
veronikasad
07.04.17,13:09
Počas celej RD bude nový pracovný pomer trvať?
Katy a R
07.04.17,13:19
mohol by si "potiahnuť" - ak teda je dôvod DPN;) , ale nie nadoraz! - ešte je dôležité, kedy má dieťatko 3 roky.
Melegor
07.04.17,13:40
Pracovny pomer moze trvat aj nemusi.. Je to na mne lebo budem zamestnany u oca. Co je lepsie mam ostat zamestnany alebo to ukoncit?
ano dovod na PN stale pretrvava a nevidim dovod ju rusit ;).
A dieta ma este len 8 mesiacov
Melegor
10.04.17,12:22
Inac Draik este pisal ze by som asi nemal po skonceni RD narok na davku v nezamstnanosti.
Ak by som siel najskor na davku v nezamestnanosti z coho sa mide ratat RD? Primu alebo tam bude zohladnena aj davka ako prijem?
Katy a R
10.04.17,13:07
vyššie som ti písala o nároku na dávky v nezamestnanosti - podmienky. a čo sa týka opačného postupu .... ak by si chcel byť po DPN ešte pol roka v evidencii UPSVaR - tak potom len veľmi ťažko splníš podmienky na nárok na materské - v budúcom roku už potom neprichádza do úvahy (veď si to zrátaj sám;))