bz5
06.04.17,17:58
V roku 2011som si zacala sporit na zmluvu o stavebnom sporeni. Bolo to na moju starku​. jej koncila zmluva, tak aby som si ja mohla na nu sporit, lebo na moje meno som uz zmluvu mala a takto nam poradili. Posielala som tam kazdy mesiac peniaze a vypisy chodili na moje meno.
Tohto roku vo februari, zmluva koncila. kedze starka bola uz leziaca a nemohla ist na pobocku vypovedat zmluvu, prisla k nej sprostredkovatelka (suseda), ktora nam vysla v ustrety, nech starka nemusi nikam ist, ze pride k nej a podpise sa papier. Papier sa podpisal, ze peniaze maju ist na moj ucet.
V marci starka zomrela...
No ja na ucte nemam este stale nic. Zacali sme to urgovat, ze co sa deje. A ta suseda, ked sme jej volali, ze mali nejaky chaos na pobocke ,...., no prosto, ze nemozu najst ten papier, ktory starka podpisala, zevraj co sme to nenahanali skor!...
Na ucte bola nasporena suma 5000 € a zda sa, predpokladam, ze uz ho ani nenajdu a teraz tieto peniaze pojdu do dedicskeho konania, pricom ja medzi dedicmi nie som...
Som z toho celeho sklamana, ze vobec k niecomu takemu doslo....
Zmluvu nam vtedy robila financna poradkyna na starkine meno, ked som sa jej vtedy pytala, co bude s peniazmi, keby sa strkej nieco stalo, tak ze sa nemusim bat, ze pojdu mne. No teraz dostavam info, ze pojdu do dedicstva a tak ja vlastne z tych penazi nedostanem vobec nic...
No neviem ci sa da poradit, ci sa vobec nieco da este robit s tym...
Katy a R
06.04.17,16:15
Máš dve možnosti - nájsť kópiu výpovede, ktorú by si mala mať doma - a reklamovať.
alebo sa dohodnúť s dedičmi - vysvetliť situáciu - že vlastne ty si si sporila peniažky - len na jej meno. či to pochopia a uznajú - v tom už ti nik neporadí. pri normálnych vzťahoch by to hádam šlo. držím palce.
bz5
06.04.17,16:20
No kopiu nemam...nebola som pri tom podpisovani. A pani ziadnu kopiu babke nenechala. A s dedicmi sa nedohodnem. Ocino mi teda jeho cast da, co by podedil, ale jeho sestra nie....
Katy a R
06.04.17,16:23
nuž, čo na to povedať? - treba si lepšie strážiť svoje peniažky - minimálne tú kópiu si si mala pýtať
bz5
06.04.17,17:00
Rozlucit sa s peniazmi. Vsak pani bola pri tom, ked to babka podpisala, je svedok. Zlyhanie sporitelne je zabedbatelne? Stratil sa papier a vybavene?
Oliwa
06.04.17,17:04
Pokiaľ viem, všetky tlačivá PSS ako výpovede zo zmluvy či zmeny k zmluvám sú viacvrstvové /s kópiami/. Takže minimálne jedna kópia by mala byť u starkej v dome. Kto bol vtedy pri podpisovaní okrem starkej a ten ochotnej susedy? Keď bola starká už ležiaca, niekto ju predsa musel vpustiť dnu...
Katy a R
06.04.17,17:16
ako chceš dokázať "zlyhanie sporiteľne" ? kópiu máš mať doma, ak bola naozaj spravená výpoveď. a nie sú už peniažky dávno vyplatené? - z toho tvojho zadania aj toto prichádza do úvahy. nenaletela si niekomu?
misoft
06.04.17,17:30
Ako to vidím ja? @bz5 - peniažky už neuvidíš. Tá "dobrá" suseda totiž využila príležitosť - a dám krk na to - dala podpísať výpoveď, v nej bol uvedený (istotne) účet, na ktorý - lenže to už asi nebo,l tvoj účet, ale tej "dobrej" tetušky. A keďže nedala kópiu - nemáš žiadny dôkaz, že bola výpoveď podpísaná a bol uvedený správny účet.
Rada: kašli na tetušku a švihaj tam, kde sa sporilo. Oni MUSIA mať jeden exemplár výpovede. Nech ukážu, urobíš kópiu (alebo ti ju oskenujú) a zistíš wo co go. A ak náhodou tam bude iné číslo účtu - tak je to jasné, ako slnko na nebi. A podľa toho sa už zariaď - až tetuška zčerná v base....
bz5
06.04.17,17:31
Ocino bol pri tom. Tak vravi, ze pisali to na tlacivo, ale ona zobrala cele, ze na pobocke kolegyna musi overit podpis.
Overovala som, peniaze su stale na ucte.
Oliwa
06.04.17,17:38
Nechcem byť zlým prorokom, ale mne sa to celé nejako nevidí. Tá nadštandardná ochota susedky/sprostredkovateľky. Či chaos na pobočke... Aký papier sa vlastne podpísal a ako vieš, či vôbec a čo bolo na ňom uvedené, keď si ho nevidela? Ty si nechala starkej svoje číslo účtu a ona bola schopná ho vypísať, resp. skontrolovať?
Čo ak tam suseda uviedla svoj účet alebo účet niekoho iného? U koho starká bývala a kto ju opatroval? Kto vpustil susedu do domu?
Že nepravdepodobné? Ale nie nemožné...
Už si niekedy pripadám ako papagáj, keď radím ľuďom stále to isté, takže:

Navštív stránku PSS, vyplň kontaktný formulár a sformuluj svoju žiadosť o prešetrenie ukončenia zmluvy o sporení. Uveď všetky potrebné údaje a skutočnosti podstatné pre výpoveď zmluvy, najmä číslo zmluvy a fakt, že k dnešnému dňu si neobdržala vyplatené peniaze na účet /ak teda už uplynula zákonná lehota na ich výplatu a Ty si bola oprávnená osoba, resp. sa domnievaš, že by si mala byť/. A uvidíš, čo sa bude diať. Centrála to prešetrí, resp. postúpi na prešetrenie pobočke a podľa toho sa potom môžeš zariadiť ďalej.
https://www.pss.sk/kontakty/
Aj keby pobočka vyhorela, tak zmluvy a všetky dodatky/zmeny k nim sú evidované centrálne v počítači a zálohované servermi a rovnako sú aj vyplácané. Takže každopádne by si sa mala dozvedieť /ak by si bola oprávnená osoba, keď tvrdíš, že výpisy chodili na Tvoje meno/, či, kedy a akým spôsobom bola zmluva ukončená a či, kedy a komu boli peniaze vyplatené.

Ďalšia vec je, že nezávisle od tohto bude treba uviesť do dedičského konania zmluvu PSS, keďže bola vedená na meno starkej. Iba ak by sa to dovtedy podarilo vyriešiť v Tvoj prospech. Podľa výpisu, ktorý PSS za rok 2016 už posielala, treba uviesť stav účtu. Alebo požiadať notára, aby on oficiálnou cestou požiadal PSS o stav na účte ku dňu úmrtia. A dedičia sa dozvedia /či a čo tam bolo/nebolo/ - v tomto prípade Tvoj otec a Tvoja teta.

Ešte mi napadá teoreticky tretia možnosť. Spýtať sa susedy, komu dala/nechala kópiu tej žiadosti, čo sa stratila na pobočke. Kto tvrdí, že žiadnu kópiu nenechala? Ona? Alebo niekto z rodiny? Toto si žiadny regionálny zástupca PSS nemôže dovoliť. A či bude ochotná dosvedčiť Ti v prípade potreby, čo pred ňou podpísala starká. Či už pred dedičmi, notárom alebo súdom... A podľa jej reakcie uvidíš...

Každopádne si urobila veľkú chybu, že si vkladala svoje peniaze na iný účet. Ale to už vieš. Tých 5 000 € niekde určite je... už len ich nájsť a získať späť...
Katy a R
06.04.17,17:42
ke´d sú tie peniažky stále na jej účte v SS - tak pôjdu do DK . je to v rodine - a je len na vás, ako s nimi naložíte (ako sa dohodnete, resp nedohodnete).
misoft
06.04.17,17:43
Tak to o prachoch je dobrá správa. Odporúčam ísť osobne na pobočku a preveriť, či doručila výpoveď, pokiaľ nie, treba upozorniť pobočku na divné chovanie ich poradkyne s podozrením, že možno zatajuje a pozmeňuje niektoré skutočnosti. A pokiaľ tam tá výpoveď ešte nebude - urob to. Osobne!

Jáj... čítam - starká je už na lepšom mieste - tak teda za notárom - v tomto prípade sa účet zmrazuje. A nachystaj si svoje podklady, nakoľko si ty platila sporenie - takže dediči by ti mali peniaze vrátiť.
Katy a R
06.04.17,17:45
misoft - nestranduj - jej by ani nemali dať žiadne info (ona nie je majiteľkou účtu a ani dedičkou;))
bz5
06.04.17,18:23
Susedu pustil k starkej moj otec, ktory sa o nu staral. Volal mi vtedy, lebo potrebovali vediet cislo uctu. Vypoved aj kontroloval.
Kopiu vraj nema, lebo ze na pobecke musia overit podpis. Ta suseda zrejme je sprostredkovatel ss. Volala som s nou dnes, tak zajtra s nou skocim na pobocku, ci maju kopiu v spise zalozenu.
Peniaze su stale na ucte ss, ze vypoved do centraly nedorazila.
Oliwa
06.04.17,18:34
Dobrá správa je, že Tvoje peniaze sa nestratili. Horšia bude, ak zaplatením poplatkov v dedičskom konaní prídeš v lepšom prípade o štátne prémie, kvôli ktorým si si zrejme to sporenie zakladala...
Aké overenie podpisu? Veď starká sa podpísala pred ňou a tým overila jej totožnosť! To snáď nemyslíš vážne, že suseda je zrejme spostredkovateľ ss... To akože môže aj nebyť a je to len obyčajná suseda, ktorá priniesla podpísať tlačivo z PSS??? Nemám slov...
Katy a R
06.04.17,18:38
oliw - dedič nepríde o štátnu prémiu - môže si všetky peniažky vybrať, alebo pokračovať v sporení .... lenže ona nie je dedič;)
bz5
06.04.17,18:42
Nie. Odporucil mi ju otec. Aj jemu uz vypovedala zmluvu bez problemov. Aj sestra u nej uz bola ohladom ss. Zajtra to osobne prezistim.
Oliwa
06.04.17,18:51
Vieš, ako som to myslela... poplatky z dedičstva dedičia platiť budú... A ak by jej teta hneď aj dala rovnú polovicu jej úspor, určite jej nedá navrch aj štátne prémie, keď kvôli nej bude platiť vyššie poplatky... že proste cieľ jej sporenia sa minie účinkom... a to ešte v tom lepšom prípade...
bz5
11.04.17,12:15
Mozete mi prosim poradit v tejto veci este raz. Zaver je taky, ze peniaze pojdu do dedicstva. Pani papier stratila to je uz fakt. Dohodli sme sa, ze ak sa dedici nevzdaju tychto penazi v moj prospech, tak ona uznala svoje pochybenie a peniaze mi ona vyplati. Resp. cast, o ktoru pridem (ak niekto sa vzda a niekto nie). Akou formou dohody, zmluvy by sa to dalo osetrit, ze sa tak aj stane?
sito
11.04.17,12:36
Na rovinu, podvod! Treba dúfať, že preukazateľný.

A doklad o uhradení na účet PSS máš aký? Šeky, bločky, či výpisy zo svojho účtu na ten účet v PSS? Dohoda o uzavretí zmluvy, bez tvojho podpisu, len babkin bol?

Tata, ti tvoje dá. Ale, teta a suseda, nie! Deleno dva bude, 1 250 €.
bz5
11.04.17,12:47
riesim akurat to, ze teta si svoje pochybenie uznala, ze papier podpisany starkou stratila. Je ochotna zaplatit mi to co dedenim nedostanem. Neviem akou formou zmluvy, dohody to s nou spisat, aby tak aj naozaj urobila.
sito
11.04.17,13:13
Pokiaľ je dobrá vôľa, netreba súd.
Oliwa
11.04.17,13:27
Ja to vidím na čestné prehlásenie... Zmluvu určite nie, žiadny zmluvný vzťah medzi Vami nevznikol... nejde ani o bezdôvodné obohatenie, ani o pôžičku... snáď sa Ti ozve nejaký právnik...
Dievča zlaté, ale tu píšeš, že pani papier stratila... Nižšie, že teta si svoje pochybenie uznala, že papier podpísaný starkou stratila. Takže kto stratil výpoveď zo zmluvy - pani z PSS /suseda/, teta, alebo obidve? Lebo to by bolo celé divnô...
Katy a R
11.04.17,13:35
oliw - sprostredkovateľka je teta suseda:)
bz5
11.04.17,13:35
teta = suseda, do satvebnej sa to ani nedostalo
Oliwa
11.04.17,13:36
No ak sa to do stavebnej ani nedostalo, prečo to teta/suseda/pani z PSS u nich hľadala a vyhovárala sa na chaos... a že ste sa mali ozvať skôr...?
To mi je jasné, ale prečítaj si, čo napísala sitovi... že teta stratila...
Predtým spomínala otcovu sestru - tetu, čo jej nechce priznať právo peňazí... a že pani suseda zobrala vraj tlačivá do PSS na overenie podpisu... čo je síce kapitálna hlúposť, ale budiž... ľudia sú schopní uveriť hocičomu...
sito
11.04.17,13:38
Čestne prehlasujem. Koho, koho kto prehlasuje? Zmluva je zmluva. Ak je uzatvorená v súlade s právnym poriadkom SR, je platná. Ak nie je v súlade, nože, môže byť platná?
Katy a R
11.04.17,13:46
sito - neviem - o akom podvode píšeš? - keď vnučka dobrovoľne, z vlastnej vôle posielala peniažky babke na jej účet (zmluvu v SS). čo vari nemôže? nikto ju nenútil. Prečo by ich babka nemohla dostať od vnučky? (tiež som už tak spravila;))
sito
11.04.17,13:57
Toj nedávno som bol tiež účastníkom dedičského konania. Písomne boli doručené všetky veci týkajúce sa dedičstva všetkým právoplatným dedičom, prípadne ich súdom určeným zástupcom. V podstate sa preberala každá vec zvlášť, dom, zariadenie domu, pozemky, vklady, hotovosť.

Ak sú dedičia oboznámení, že peniaze na účte PSS nie sú v skutočnosti majetkom pozostalej, všetci môžu povedať, že ich podiel treba poslať na účet č. xxx. Notár zapíše do dedičského konania.

Svedomie ....chamtivosť?
sito
11.04.17,14:01
Katka, veríš tomu, že peniaze padajú z neba? Že z neba padali na účet babky, len tak bez dokladu, adresy, čísla účtu z ktorého prišli? Ak to nie je možné zistiť, podvod by to mohol byť ! Či nie?
Katy a R
11.04.17,14:02
tak takto to určite s účtom v SS nepôjde - pozri vyššie - že aká je možnosť ;) (zmluvné podmienky presne určujú postup v prípade úmrtia) ... riešenie už má zadávateľka dávno poradené:) - zbytočne tu špiritizujeme :) - lebo ak sa niekto nevie dohodnúť s vlastnou rodinou - ťažko to tu my zaňho vyriešime.
sito
11.04.17,14:06
A ak to v zmluve nie je uvedené?
Katy a R
11.04.17,14:08
čo nie je uvedené??? - predsa pre každú zmluvu platia zmluvné dojednania. riešenie je jednoduché.
Katy a R
11.04.17,14:20
ale trošku máš pravdu - podvodom by mohlo byť, že vnučka chcela pre seba získať štátnu prémiu vlastne 2x -
keď chcela babku len na toto využiť! pretože ak štát dáva ŠP - tak ju dáva len raz - na jednu osobu (rodné číslo) ... takže týmto smerom by som veru vôbec, ale vôbec nešla!
sito
11.04.17,14:21
Za pravdu Ti dám. Či aj bz5? Tato, teta nepodarená a vydarený účet = vnučka z neho môžno bude mať hovno, prepáč, nič!
bz5
11.04.17,14:35
Ach , skoda sa dotazovat...
sito
11.04.17,14:41
Teoreticky máš pravdu. Kto má peniaze, môže si za ne dovoliť kradnúť. Keby ich nemala nejde za babkou, aby okradla slovenských poplatníkov daní na štátnej prémii na stavebnom sporení, jedno v akej sporiteľni. A čí sporiteľna nemala jej peniaze k dispozícii?

Tak toto je mucha. ČO NA POLITIKU POVIEŠ, POLITIKOV a 5 000 €. Smeti, že?
sito
11.04.17,15:20
mareko
11.04.17,16:06
Oliwa ... "pani z PSS /suseda/, teta" je jedna a tá istá osoba.Je to suseda sprostredkovateľka, dievčinka ju oslovuje aj teta :).
Oliwa
12.04.17,07:17
OK, ale aj tak sú teda tety dve: jedna teta suseda "bordelárka" z PSS a druhá teta /otcova sestra/, čo bude dediť de facto neterine peniaze...