Forest
17.07.06,09:10
Fakturujem spoločnosti, ktorá sa stala platcom DPH od 05/2006. Fakturujem jej v jednej faktúre s dátumom dodania 06/2006 služby za 04,05,06/2006. Je to správne? Môžem v jednej faktúre fakturovať služby z viacerých mesiacov?

Zmluvne je dohovorené, že za služby od založenia spoločnosti do 30.6.2006 ( to sú tie 3 mesiace ) sa vyhotoví jedna faktúra. Takže je to správne?
A druhá otázka... Spoločnosť, ktorá tú faktúru dostane, je platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104) do 05/2006. Uplatní si DPH z celej faktúry, keďže je tam dátum dodania 06/2006 alebo musím rozlíšiť a apríl zaúčtovať bez uplatnenia DPH?
Zoltán Kovács
17.07.06,07:13
Fakturujem spoločnosti, ktorá sa stala platcom DPH od 05/2006. Fakturujem jej v jednej faktúre s dátumom dodania 06/2006 služby za 04,05,06/2006. Je to správne? Môžem v jednej faktúre fakturovať služby z viacerých mesiacov?

Ja tiež fakturujem moje služby niektorým klientom raz za štvrťrok. Ale rozpisujem jednotlivé mesiace. Ale ja mám s nimi podpísanú zmluvu o vedení účtovníctva a je dohodnutá fakturácia štvrťročne.
ucetni_fantozzi
17.07.06,07:18
Fakturujem spoločnosti, ktorá sa stala platcom DPH od 05/2006. Fakturujem jej v jednej faktúre s dátumom dodania 06/2006 služby za 04,05,06/2006. Je to správne? Môžem v jednej faktúre fakturovať služby z viacerých mesiacov?

ja som nazoru, ze ano - s odvolanim na §19 ods. 3 zakona o DPH, ktory oi. hovori, ze "...považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca."

toto samozrejme plati, ak mozno sluzby kvalifikovat ako ciastkovo, ci opakovane dodavane, predpokladam vsak, ze to tak je, kedze hovoris o fakturacii za urcite mesiace...
ivesta
17.07.06,07:40
Chcela by som sa opýtať jednu vec, ohľadom faktúry. Musím vystaviť faktúru sa služby poliakom. Poradí mi niekto ako by som ju mala napísať?
Forest
17.07.06,07:41
ja som nazoru, ze ano - s odvolanim na §19 ods. 3 zakona o DPH, ktory oi. hovori, ze "...považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca."

toto samozrejme plati, ak mozno sluzby kvalifikovat ako ciastkovo, ci opakovane dodavane, predpokladam vsak, ze to tak je, kedze hovoris o fakturacii za urcite mesiace...

Zmluvne je dohovorené, že za služby od založenia spoločnosti do 30.6.2006 ( to sú tie 3 mesiace ) sa vyhotoví jedna faktúra. Takže je to správne?
A druhá otázka... Spoločnosť, ktorá tú faktúru dostane, je platca DPH do 05/2006. Uplatní si DPH z celej faktúry, keďže je tam dátum dodania 06/2006 alebo musím rozlíšiť a apríl zaúčtovať bez uplatnenia DPH?
Yvvetta
17.07.06,08:47
Pre : Forest
Teraz som si len všimla, že si založila podobnú tému.
ucetni_fantozzi
17.07.06,08:50
Zmluvne je dohovorené, že za služby od založenia spoločnosti do 30.6.2006 ( to sú tie 3 mesiace ) sa vyhotoví jedna faktúra. Takže je to správne?
A druhá otázka... Spoločnosť, ktorá tú faktúru dostane, je platca DPH do 05/2006. Uplatní si DPH z celej faktúry, keďže je tam dátum dodania 06/2006 alebo musím rozlíšiť a apríl zaúčtovať bez uplatnenia DPH?

ak je zmluvne dohodnute, ze za opakovane ci ciastkovo dodavanu sluzbu bude fakturovane stvrtrocne, je to v poriadku, jedine obmedzenie by bolo v pripade, ak by dohodnute fakturacne obdobie presahovalo 12 mesiacov (vid vyssie citovane ustanovenie §19).

co sa uplatnenie odpoctu DPH tyka, tu je priestor na polemiku. diskutoval som tuto otazku dokonca na skoleni s Ing. Jablonkovou, ktora vyjadrila nazor, ze DPH by mala byt v takomto pripade alikvotne kratena. ja osobne zastavam nazor, ze DPH sa uplatnuje v zmysle ustanoveni zakona o DPH, tzn. ked vznikne danova povinnost - ked tato vznikne v obdobi, ked odberatel je uz platitelom, odpocital by som to. koniec-koncov, DPH odvedena bola (zo strany dodavatela)...
suzuki
17.07.06,08:55
mali sme podobný problém - na daňovej kontrole nám vyhodili časť DPH z faktúry, ktorá sa vzťahovala na obdobie, keď ešte neboli platiteľmi DPH. A naozaj smiešne je, že to nebol ani celý mesiac, ale len časť. Napr. sme dostali faktúru za účtovníctvo 06/06 mesiac s dátumom zdaniteľ.plnenia 30.6 a my sme sa stali platiteľmi 15.6., tak nám vyhodili polku DPH, čo sme si nárokovali z faktúry ako celku. A dodanili nám to!!!!
Martinella
17.07.06,09:13
Súhlasím že za apríl odberateľ nemá nárok na odpočet DPH aj keď bude na faktúre uvedený dátum zdan.plnenia 06.Odpočet DPH treba alikvótne krátiť.