peton
07.04.17,12:15
Pekný deň prajem milí Draci - Poraďáci,
chcem sa vás prosím popýtať a poprosiť o radu. Predsedníčka SVB prihlásená v SP ako zamestnanec s pravidelným príjmom od 01.01.2017 za funkciu predsedu, platiaca všetky odvody a daň z tohto príjmu (okrem toho má svoj príjem zo svojho hlavného zamestnania), čaká prírastok do rodiny. Predpokladaný deň pôrodu je 26.9.2017, čiže deň nástupu na materskú je 15.8.17 (pri 6 t.).
Nemám žiadne znalosti zo mzdovej problematiky a preto sa chcem opýtať aké povinnosti musí SVB splniť (resp. ja ako účtovník SVB), resp. na čo sa má ona pripraviť, aby nedošlo k problémom s vyplácaním materskej či postihom voči SVB.
Materská sa jej bude vypočítavať automaticky aj z príjmu, ktorý má z SVB?
Môže ona z titulu funkcie naďalej poberať tento príjem popri materskej (a odvádzať z neho plné odvody)? Alebo sa musí tejto funkcie vzdať a ďalej nevykonávať činnosť pre SVB, alebo môže vykonávať ale bez príjmu?
Bolo by riešením odhlásiť ju zo SP ako zamestnanec s pravidelným príjmom (k akému dňu) a uzatvoriť dohodu o prac. činnosti (alebo lepšie DVP?) a mohla by tak ďalej „robiť“ predsedníčku? Nemuseli by sa tak konať voľby nového predsedu (nikto to v dome totiž nechcel a ani nechce robiť).
Čo v prípade, že by bola nútená ísť na PN? Netuším ako sa PN prakticky vypočítava. 1-3 dni (25%) a 4-10 dní (55%) z VZ a potom platí SP. To je všetko čo viem.
Poprípade poprosím na upozornenie ďalších možných úskalí s touto témou súvisiacich. Chcem sa vopred pripraviť a vyvarovať najmä zbytočnému poškodeniu samotnej predsedníčky, (ktorá za prípadné moje kixy určite nemôže) a mať všetky veci v poriadku čo sa týka poisťovní . Je to pre mňa veľmi ťažká téma a je žiaľ rozsiahla, tak mi prosím odpustite, ak sa blbo pýtam a opýtam. Verím však, že sa niekto nájde, ujme sa ma a pomôže mi tieto náročné úlohy vysvetliť a úspešne vykonať. Veľmi, veľmi pekne vám ďakujem.
romana147
07.04.17,11:27
"Predsedníčka SVB prihlásená v SP ako zamestnanec"
Predsedníčka SVB nie je predsedníčka, ale z-c ?
Niektoré veci o SVB pozri v zakladateľskej listine