vtakman
07.04.17,17:50
Táto borovica bola vysadená jar 2016, kde do začiatku zimy bola v poriadku. Po skončení zimy sa začalo ukazovať od vrchu hnednutie a teraz vypadá takto. Vlahy , horčíka i hnojenia dostatok. V záhrade mám množstvo tuji, cypruštekov a iných okrasných ihličnanov ako aj borovicu na kmienku, ale toto je záhada. Ak to je nejaké hubovité napadnutie, môže sa na to isté miesto dať zase borovica?
afrikánka
07.04.17,16:08
stanovište má slnečné, alebo polotieň?
vtakman
07.04.17,16:13
Má slnečné stanovište.
afrikánka
07.04.17,16:39
Slnečné miesto v tom prípade mohlo zapríčiniť ohnednutie ihličia. Ak neboli mladé výhony dostatočne vyzreté a takto pripravené na zimné obdobie, mohli to spôsobiť silné tohtoročné mrazy...vtedy je nutné aby bol dostatok vlahy, aby mladé kroviny chránili pred februárovými tzv, "holomrazmy", kedy je dobré za slnečného dňa aj zatieňovať. Netreba kroviny až príliš prihnojovať pred zimou, potrebujú, aby dobre dozrelo pletivo v jarných výhonoch. Borovica kosodrevina nie je náročná na výdatnú zeminu, v prípade slabšie rozvinutého koreňového systému jej mohlo spôsobiť, že vymrzla.
Ak máš podozrenie na hubovité ochorenie, čo na foto nevidieť, tak si daj posúdiť odborníkovi. dnes už fungujú i "lekári" na ochorenia krovín a stromov. Alebo si na to miesto zasaď niečo iné, čím nahradíš chýbajúcu borovicu. Výber máš veľký.
vtakman
07.04.17,17:23
V záhradníctve blízko od môjho domu, odkiaľ je táto borovica boli celú zimu tie isté borovice na slnečnom mieste v plastových kvetináčoch a sú všetky krásne zelené. Ak predpokladáme, že môže byť hubovité ochorenie (napr. sýpavka), tak nie je dobré vysadiť na to isté miesto borovicu ? Aký vždyzelený ihličnan podobný borovici by bol vhodný na to miesto?
afrikánka
07.04.17,17:53
Tie v tých kvetináčoch nemali toľko živín, ako tá tvoja v pôde, preto mohli byť na mrazy dobre pripravené.
A ty si pobadal nejaké ochorenie? V záhradníctve, kde si zakúpil si sa nepýtal?
Ak by som ti mala poradiť....nekupuj nič nové na vysadenie. Na fotke ti vidím jedľu a plazivú krovinu. Jedľu si presaď je priveľmi v rohu, potrebuje priestor, zasaď plazivú, ktorú máš v kvetináči a to bude úplne postačovať. Ak prihnojuješ, kroviny, budú rýchlo rásť a za pár rokov budeš vyrezávať...Vždy treba sadiť mladé kroviny s prehľadom, lebo za pár rokov sa musí redukovať hustota a bujnosť, ktorá je vhodným miestom pre rôzne hubovité ochorenia.
Keď kupuješ kroviny, všetky sú malé....treba venovať pozornosť, do akej výšky, šírky dorastú a zohľadniť pri výsadbe.
Terezia13
07.04.17,18:06
mňa napadlo, či to nemohol ocikať pes
ivka70
07.04.17,18:32
To tazko, ten by ocural cast stromceka, ale nedokazal by zasiahnut celu plochu.
Terezia13
07.04.17,18:35
neviem, ale zdá sa mi to malý kríček a väčší pes by si hravo vykonal značkovanie
afrikánka
07.04.17,18:43
Ak majú doma psíka......možno. Nepoznám, ako vedia havinovia ocikať, ale viem, že vedia poobhrýzať, vypáliť trávnik...ale to zase fenka
Žabinka
07.04.17,19:32
mne tiež takto hnedne borovica, ale len na tom jednom mieste.. mám ich asi 5 na rôznych miestach a hnedne len jedna na tom istom mieste.. už som vystriedala miesto ohnednutej asi 3 v priebehu 5-6 rokov, a vždy ohnedne.. tento rok tam skúsim zasadiť niečo iné, a uvidím, čo sa bude diať.. tiež je to pre mňa záhada, lebo ostatné sú pekné..
afrikánka
07.04.17,19:45
Nikdy nie je dobre sadiť to isté na miesto, kde predtým uhynulo....daj si tam niečo listnaté. Ak uhynie i to, tak potom bude problém v zemine. Pri stavaní sa niekedy stane, že sa vyleje, vysype, vyhodí odpad...a také miesto je potom kontaminované.