romy16
10.04.17,09:31
Máme zamestnaného dohodára na DoVP, ktorý má však zdravotné poistenie v zahraničí v EÚ, kde aj pracuje. Trvalý pobyt na SK. Momentálne je na SK a robí pre nás na krátke obdobie na dohodu. Ja som poslala oznámenie za zametnávateľa do ZP, ktorú mi však systém nespracoval. V poisťovni mi povedali, že musíme počkať kým sa zamestnanec prihlási v ZP ako poistenec. Lenže môže byť prihlásený aj v EÚ aj tu doma ak pracuje momentálne u nás? Lebo on si asi poistenie v EÚ neukončil...
Oliwa
10.04.17,07:36
Aj Slovensko je v EÚ. Nebude si predsa platiť poistenie /teoreticky/ v každom štáte EÚ, v ktorom pracuje. Pokiaľ viem, platí si len v jednom.
Jana Motyčková
10.04.17,08:12
Musí si v štáte bydliska (prípadne trvalého zamestnania) vyžiadať formulár A1, ktorým mu určia príslušnosť k právnym predpisom. Zrejme mu určia zahraničnú, potom budete postupovať podľa zahraničných predpisov v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia. Kým vám A1 nepredloží, prihlásite ho v SP na Slovensku a platíte poistné do SP na Slovensku. ZP sa nedá. Po predložení A1, ak bude mať inú príslušnosť, SP zrušite spätne a budete opravovať a opravovať.
romy16
10.04.17,08:24
Čiže do zdravotnej poisťovne nemáme odiesť za neho odvody ani ho uvádzať v mesačnom výkaze? Asi by nám neprešiel...Takto však budeme dlžníkmi aj my aj zamestnanec...
Jana Motyčková
10.04.17,08:28
Keďže tu nie je poistenec, nebude dlžníkom v ZP nik. Zdravotné poistenie sa platí len za zdravotne poistené osoby v SR. Ibaže by mu v A1 určili príslušnosť slovenskú, potom by si tu musel vybaviť preukaz poistenca a potom by sa opravovalo ZP.