hotrods2222
10.04.17,17:25
dobrý deň, potreboval by som vysvetlenie k tomu ako rozumieť tomuto rozhodnutiu ÚPSVaR ? čo znamená bude zúčtované ?
ivka70
10.04.17,16:11
Znamena to, ze pridavky na dieta, ktore boli vyplatene od r.2015 do roku 2017 bez naroku sa odpocitaju od invalidneho dochodku a vyplateny bude len rozdiel, ak vyjde plusovy.
Cize nebude ich treba vratit, ale o tu ich hodnotu bude vyplatene menej na ID.
hotrods2222
10.04.17,16:27
a môže sa siahnuť na invalidný dôchodok, v prípade že je nižší než suma životného minima ( ide o 164,50) ?
Katy a R
10.04.17,16:28
myslím, že to nestiahnu naraz .... treba s nimi komunikovať - prípadne si dohodni splátkový kalendár ;)
hotrods2222
10.04.17,16:39
V praxi je ale reč o decku z detského domova, ktorému tieto prídavky platili počas ústavnej starostlivosti a teraz ich z toho dôchodku má platiť nazad, je to nezamestnateľné dieťa, mentálne retardované...
Katy a R
10.04.17,16:44
však má nejakého zákonného zástupcu - ten to vyrieši - ten mu zrejme aj vybavoval dôchodok ? (a pozabudol, že poberá PnD?)
hotrods2222
10.04.17,17:14
zákonného zástupcu nemá, nakoľko je plnoletý a nebol zbavený svojprávnosti , dôchodok sa mu vybavoval v domove takže nechápem...mali by mu poskytnúť čosi aspoň vo výške soc. minima, prípadne sociálne minimum neurčovať, lebo...načo ? ak ho mať nemusí...
ivka70
10.04.17,17:20
a kto bol poberatel tych pridavkov na dieta?
teraz zije sam ci stale v domove?
Katy a R
10.04.17,17:23
neviem - akú vlastne čakáš odpoveď? -- od augusta 2015 brali peniažky navyše (neoprávnene - niekto je za to zodpovedný- hádam aj vieš, kto) - no a teraz sa to len vyrovná (dosť dlho to trvalo, kým na to prišli;)) - ale určite sa spôsob dá dohodnúť! však môžeš to pomôcť vyriešiť.
hotrods2222
10.04.17,18:13
poberateľom prídavkov bol on sám, teraz už nežije v domove, v podstate som sa ho ujal, ale tiež ho neviem dotovať - zodpovedný je podľa mňa úrad, nakoľko on normálne navštevoval školu , dával potvrdenie o návšteve a oni posielali prídavky priamo jemu - neriešili, že či má , či nemá invalidný dôchodok, nakoniec on mu bol priznaný dodatočne nepamätám si presne tie dátumy
Katy a R
10.04.17,18:21
ve´d v tom rozhodnutí sú presné dátumy - odkedy musí vrátiť neoprávnene poberané PnD. ... neznalosť zákona bohužiaľ nikoho neospravedlňuje. však preto, že dodatočne - nechcú vrátiť od roku 2014, ale až od roku 2015. všetko to tam máš napísané - prečítaj si to!
a len pre info http://www.socpoist.sk/aktuality-v-juli-2016-pre-exekucie-socialna-poistovna-kratila-viac-ako-33-tisic-dochodkov/62247c
hotrods2222
10.04.17,18:34
ja viem, že sú tam dátumy, len sa mi to nechcelo čítať. V princípe, ale ani s tými prídavkami nemal životné minimum, teraz bude mať cca 140€ samostatne nie je schopný existovať, ak by ma nebolo, tak by stál pred kauflandom a čakalo by sa na zimu, kde a kedy umrzne....alebo na Rozborila...pokiaľ sa týka neznalosti zákona, on predsa žiadny zákon neobchádzal. Začal dostávať po dovŕšení 18 roku života rodinné prídavky a súčasne mu bol vzhľadom na jeho zdravotný stav priznaný invalidný dôchodok. Nik od neho nežiadal preukazáť či má, či nemá dôchodok - prídavky mu priznal úrad. On by mal skúmať podmienky poskytnutia - veď si tie prídavky neposielal sám. V podstate by ani nevedel, že mu môžu byť vyplatené, lebo aj mňa to prekvapilo, že mu ich posielali, čo ešte jeho.
hotrods2222
10.04.17,18:47
teraz som si všimol ten link s exekúciami. Tu nejde o exekúciu, na to, aby sa nedostal do podobných problémov dávam pozor, ale toto je dosť znechucujúce...no čo už, jasné, zrejme to bude zúčtované...a chlapec ma bude stáť o pár euro viac, asi ma to nepoloží, ako by to zrejme položilo štát...
avalik
10.04.17,18:51
Neopravnene vyplatene pridavky sa zapocitaju s narokom na ID.

Urad nie je zodpovedny, zodpovedny je ten, kto vybavoval ID a po jeho priznani neoznamil na UPSVaR skoncenie naroku na PnD (mas to tam citovane zo zakona o pridavku §14 ).. ID patri pod Socialnu poistovnu a ta nie je povinna oznamovat na UPSVaR priznanie ID a z toho vyplyvajuci zanik statusu "nezaopatrene dieta" a z tohto dovodu zanik naroku na PnD.
hotrods2222
10.04.17,19:10
tak hej, to je o tej informatizácii a prepojení štátnych úradov, ktoré, už toľko stálo ,lebo vybavoval tiež štát. Páči sa mi, že nakoniec je vždy zodpovedný poberateľ. Veď aj to bolo choré, že ako dovŕšil 18, tak mu začali posielať prídavky na seba samého.Tak čo, ako som spomenul pred tým zúčtuje sa to. Dúfam, že získa nárok na nejakú dávku, aby mal aspoň životné minimum.
ivka70
11.04.17,01:29
Neziska, pretoze socialne davky su hlboko pod vyskou zivotneho minima. A to, ze bude z dochodku splacat dlh, nema vplyv na ich narok.