Natalia0
11.04.17,12:49
Dobrý deň, už som tu raz písala. V septembri budem mať 16. Doma to je čistý horor. Diskriminácia z každej strany. Už som úplne bezbranna. Moji rodičia sú rozvedeni. Oco bol V base za psychické tyranie babky. Pred týždňom sa vrátil s podmienkou, takže stačí, že raz po ňho príde policia a ide naspäť do basy. Ja bývam s mamou, otčimom, bratom A malou nevlastnou sestrou. Mama mi nedá žiť. Nepúšťa má von, lebo vraj by ma mohol môj oco vidiet. Hovorí mi, že je psychopat A že či chcem mať nožík V chrbte od neho. Smiešne je to, že môj brat je u babky, kde je aj moj oco(je to moje dvojča) ..On tam je a ja tam ani nemôžem ísť, stále po mne zjape, všetko mi zakazuje, nemožem povedať svoj názor, lebo hneď mám zaracha..vraj ju nezaujimaju moje práva, že ona je mojaj matka A môže si so mnou robiť čo chce. Učím sa dobre, nepijem, nefajčim, len chcem viac slobody a pochopenia..nedokážem s ňou žiť. .ona má nenávidí.. urobí niečo brat ako hneď za to môžem ja..minúle má babka poslala do obchodu (išla preč A nikto nebol doma) bola som 5 minút V obchode A už mi volali všetci..dokonca volali aj mojej kamaratke. .A ja som bola pritom v obchode na rožky vedľa našej bytovky..Teraz mam z toho problémy. .Stále mám kvôli ničomu problémy..Už nemám chuť ani jesť. .žiadna radosť zo života. .Som ako vo väzení. Nikto jej nič nepovie, lebo sa jej boja. Mám pocit, že má každý nenavidi, lebo asi nesom ich ideál, chcem chodit von A užívať si detstvo A dospievanie.. pri nej sa to neda..sama mi povedala, že radšej nech sa ja trapim, ale že jej vzťah neznicim..tyM že chcem slobodu A slobodu prejavu jej znicim vzťah? Už som si povedala, že si budem robiť čo chcem, ale ona má potom môže dať do nejakého centra prevychovneho že. Neviem čo mám robiť. .nemôžem odist Z domu? Mala by som kde ísť..Mám veľa dospelých kamarátov alebo aj kamarátku U ktorej môžem bývať. Psychický to tu nezvládnem. Nemožem ju niekde nahlásiť? Bojím sa ako to bude pokračovať ďalej. .
vicktor
11.04.17,10:58
dost komplikovany pripad riesit chatom na nete...

skus nieco precitat: http://www.detskyombudsman.sk/potrebujes-poradit
clen
11.04.17,11:58
skús nejaké organizácie na pomoc mladistvým, tam ti najlepšie poradia
Viera R.
12.04.17,06:01
Keď si tu už raz písala, neviem či si dobre spomínam, písala si, že si začala navštevovať psychologičku? Chodíš k nej ešte?
Natalia0
12.04.17,07:30
Napríklad aké? Ja som z malého mesta, neviem či tu niečo take je
Natalia0
12.04.17,07:33
Áno, ale už k nej nechodím. Hovorila som mame, že či by sme ju nemali zase navstivit A ona povedala že netreba, že aj tak jej názor nezmení. Strašné
Oliwa
12.04.17,07:49
Skús sa poradiť napr. tu: je to bezplatná linka
http://www.ldi.sk/mladez1/116-111/
Viera R.
12.04.17,10:11
Pýtam sa preto, či ti psychologička nepomohla sa zorientovať vo Vašich vzťahoch. Takto cez internet Ti tu nejakú radu dá asi niekto ťažko. Napríklad ja som mama troch dcér, a viem ako to je niekedy zložité. A určite aj z tvojho pohľadu je tvoj život náročný. Skús popozerať linky, ktoré Ti tu navrhli.
Viera R.
12.04.17,10:15
Ešte by som doplnila, že z toho čo si napísala, sa mne javí, že sa mama o Teba bojí a preto potrebuje mať stále kontrolu nad tým, kde si.
vicktor
12.04.17,12:02
Natalia, myslis ze ty si celkom bez chyby?
Mas stale pravdu ale mama to nechce uznat?
Suhlasim s Vierou, mama sa zrejme o teba boji, ty pokojnu radu ignorujes, tak mama stupnuje doraz. Pisala si "Mám veľa dospelých kamarátov..." - nie je problem v tomto?

linka detskej dovery: https://www.linkadeti.sk/
Mária27
12.04.17,13:41
Natália, z toho čo si uviedla, nie je to až také, aby sa zasahovalo do rodičovských práv a povinností. V tvojom veku si často deti a rodičia menej rozumejú, každý z nich má svoj pohľad a dôvod. Vidno, že sa rodičia o teba boja a starajú sa o teba.

Pravdou je, že ťa môžu aj vychovávať podľa svojho. Sloboda nie je len chodiť von, nakoniec, potrebuješ aj financie. Mnohé deti nemôžu chodiť von napr. aj preto, že majú veľa práce (často sa učia len večer). Hovoriť svoj názor nebudeš môcť v živote veľmi často, jednoducho si pomysli svoje, nauč sa to zvládať. Je dobre, že sa dobre učíš, toto využi a nauč sa všetko, čo môžeš, napr. cudzie reči. Keď budeš dospelá, môžeš aj odísť z domu. Uvidíš, že to nie je jednoduché.

Zatiaľ ti prikladám zákon o rodine. Pozri si najmä §§ okolo § 30 a § 38. Pozri tu: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170401

§ 30
(1) Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia. Rodičia majú právo vychovávať deti v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.
(2) Na výchove dieťaťa sa podieľa aj manžel, ktorý nie je rodičom dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.
(3) Rodičia majú právo použiť pri výchove dieťaťa primerané výchovné prostriedky tak, aby nebolo ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývin dieťaťa.

§ 38

(2) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak
a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo
c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.
veronikasad
12.04.17,13:57
kto by mal byť tvojim zákonným zástupcom namiesto matky ? V prípade že by sa tak stalo, si schopná vyžiť z výživného, ktoré by súd prisúdil matke ? Predpokladám, že od otca ktorý sa prátil z basy, ťažko môžeš niečo očakávať ...
clen
13.04.17,05:30
clen
13.04.17,05:33
vyzerá to byť dosť komplikovaný problém aj po právnej stránke, preto viac budú vedieť ludia co s tým denne robia.... najmä ti budú môcť vysvetliť aké práva má voči tebe tvoj rodič... V podstate sú asi tri možnosti: 1. pokračovať, 2. újsť z domu (hrozí pátranie) 3. šupnú ťa do decáku alebo k príbuznému
korela
13.04.17,12:52
reakcia na Viera R. Vzťahové veci vedia potrápiť všetkých zainteresovaných. Inak ich chápe v danej chvíli človek mladý, starší, i keď ten tiež nemusí dosahovať zrelosť. Že sa matka o teba bojí, môže mať viac dôvodov, a to i také, s ktorými sa doteraz nikomu nedokázala alebo nechce ani zdôveriť. Pre istotu ani psychologičke. Tých žien je viac, ako by sa niekto domnieval. Verím však, že každá matka sa snaží pre svoje dieťa robiť len to najlepšie, i keď sa nájdu výnimky. Že sa viac bojí o teba ako dievča a nie tvojho brata je dosť výpovedné. Nemáš to ľahké, mohla by si to mať však oveľa ťažšie. Vyznie to možno trochu na prvý pohľad divne, ale skús si nájsť cestu k matke. Všetko sa dá.
Všetky predchádzajúce generácie v jednotlivých rodinách vyrastali v iných rodinných väzbách. Tie vzory sa posúvajú ďalej, a aj ty si sa ocitla z nejakých dôvodov ako my všetci vo svojich rodinách. Každé prečo má svoje preto. Rieš situáciu tu, a neskracuj si cestu únikom cez kamarátov. A pracuj na sebe aj kvôli svojej budúcnosti, rodine a najmä svojim deťom.
V dospelosti, alebo aj po smrti matky, pochopíš mnohé udalosti a zážitky z detstva a dospievania a s najväčším predpokladom ich budeš zrejme prehodnocovať.
Ja som za riešenia cestou lásky a až potom cez zákony. Zákony zďaleka nedokážu vyriešiť všetko.
.
Odporúčam http://www.dobrenoviny.sk/c/94841/uznavany-cesky-psycholog-nam-prezradil-ako-z-dietata-vychovat-dobreho-cloveka-tajomstvo-uspechu-mate-pod-nosom