skalaPS
12.04.17,11:43
Po 24 hodinovej službe pri vychádzaní z budovy som sa pošmykol a zlomil si ihlicu odlomil výbežok členkovej kosti a narthol väz v členku, nahlásil som pracovný úraz. bol mi zamietutý, že cesta do a z práce sa nehodnotí ako pracovný úraz. Areál nemocnice som neopustil, vychádzal som z budovy
Tweety
12.04.17,09:45
ÁNo, nie je to pracovný úraz, pretože nevznikol pri plnení pracovných povinností.
ivka70
12.04.17,09:46
Tvoj uraz nevznikol v suvislosti s pracovnou cinnostou, nejde teda o pracovny uraz.

http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/povinnosti-pri-pracovnom-uraze.htm

Čo je a čo nie je pracovný úraz

Aby poškodenie zdravia alebo smrť boli pracovným úrazom, musia sa stať zamestnancovi v pracovnom pomere (§ 195 Zákonníka práce) a musia vzniknúť nezávisle od vôle zamestnanca krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri:

- plnení pracovných povinností (§ 220 ods. 1 Zákonníka práce) vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu,
- inej činnosti vykonávanej na príkaz zamestnávateľa,
- činnosti, ktorá je predmetom pracovnej cesty,
- úkonoch potrebných na výkon práce (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce),
- úkonoch potrebných pred začiatkom práce, zvyčajných počas práce alebo nevyhnutných po jej skončení,
- vyšetrení v zdravotníckom zariadení vykonávanom na pokyn zamestnávateľa alebo pri ošetrení pri prvej pomoci a pri ceste na ne a späť (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce) alebo
- plnení pracovných úloh (§ 220 ods. 3 Zákonníka práce).
bubkoch
12.04.17,16:46
pokial sa uraz stal na pracovisku, JE TO pracovny uraz ... pracovisko su aj vchodove dvere do budovy
frzanony
12.04.17,16:58
Nesúhlasím s tvrdením Tweety ani ivka70, že takto opísaný úraz sa nepovažuje za pracovný pretože nevznikol pri plnení pracovných úloh. Definícia pracovného úrazu je uvedená v § 195 odsek 2 Zákonníka práce, kde sa uvádza, že Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním ... Plnenie pracovných úloh a priama súvislosť s ním je uvedená v § 220 a ďalšie ZP. V § 221 odsek 1, ZP sa uvádza, že cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Z toho čo som tu uviedol pri posudzovaní, či tento úraz je pracovný alebo nie je rozhodujúce, či: a) vôbec nemusí k úrazu dôjsť bezprostredne pri plnení pracovných úloh, ZP pripúšťa i okolnosti v priamej súvislosti s ním, čiže z tohto pohľadu v každom prípade ide o pracovný úraz, Iná bude ďalšia skutočnosť: b) ... do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa: uvediem príklady kde objektom zdravotníckeho zariadenia je nemocnica: b.a. cesta napr. od ortopédie po vrátnicu je v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh, čiže ide o pracovný úraz až do doby pokiaľ zamestnanec neprekročí vrátnicu - neopustí areál nemocnice,
b.b. oddelenie ortopédie priamo vyúsťuje na ulicu – dôjde na ulici k úrazu nie je to pracovný úraz,
b.c. oddelenie ortopédie s ulicou spájajú schody, ktoré sú súčasťou areálu zdrav. zariadenia a dôjde k úrazu na schodoch ide o prac. úraz, ak dôjde na ulici k úrazu nie je to pracovný úraz.
misoft
12.04.17,17:17
Ukončil pracovnú činnosť po 24 hodinách. Už nevykonával pracovnú činnosť. Teda nepracoval. Nemôže to byť pracovný raz. To by potom sa mohlo za pracovný úraz považovať i to, že zamestnanec vyjde z bytu (lebo ide do práce) a potkne sa na prahu vlastných dverí a skláti sa na chodbe dobu.....
bubkoch
12.04.17,17:20
nevypisuj tu somariny ... ZP jasne definuje co sa nepovazuje za pracovny uraz (cesta z/do prace) ... je to cesta z domu po vstup do objektu zamestnavatela ... vsetko za vstupom je pracovisko a pracovny uraz (okrem par vynimiek)
misoft
12.04.17,17:26
A vieme my, kde mu končil objekt zamestnávateľa? Ja reagujem frzanony-ho - tak sa tu nepleť.
sito
12.04.17,17:30
Zdravím, super. A tie výnimky, vymenuj. Však ich je len pár, len dve? Či viac ich je?
frzanony
12.04.17,17:37
bubkoch veľmi presne a rozumne reaguje a čo je ešte dôležitejšie tak podľa zákona a nefantaziruje, Tiež som nevedel kde končí objekt preto som uviedol alternatívy. K Vám misoft, Vy, v tom, čo je a čo nie je pracovný úraz máte veľmi veľké medzery a dobre urobíte keď nechcete niekomu škodiť tak radšej ani nedávajte rady.
bubkoch
12.04.17,17:48
misoft nedokazes citat s porozumenim? akoze nevies ci sa uraz stal v objekte zamestnavatela ked zadavatel jasne pise "Areál nemocnice som neopustil, vychádzal som z budovy"
pracovny uraz je uraz ktory sa stal na pracovisku, nie uraz ktory priamo suvusi s pracovnou cinnostou ...
pracovny uraz bude aj ked si zlomim nohu na schodoch pocas presunu na vyhradene miesto pre fajciarov na fajciarsku prestavku :-)
nunenko
13.04.17,06:38
Vlastníctvo nehnuteľnosti neznamená aj to, že celý objekt zamestnávateľa je aj pracoviskom každého zamestnanca pracujúceho v ňom.
Pokiaľ bolo všetko v poriadku, a zamestnávateľ neporušil žiadne právne predpisy, a zamestnanec sa PO SKONČENÍ pracovnej doby pošmykne, asi je dosť surealistické myslieť si, že sa jedná o pracovný úraz.
frzanony
13.04.17,08:19
Súhlasím s takýmto názorom, ako by to bolo napr. na železnici napr. medzi dvoma stanicami keď dopravná cesta patrí žsr? V tomto smere nebola vyhl. 111/1975 Zb. zrozumitelnejšia ?
korenička
19.04.17,14:00
ak to neprejde ako prac.úraz, vieme to odškodniť aj iným spôsobom,
willma
19.04.17,14:24
korenička moja zlatá a ty tu o čom točíš??? Poisťováčka, vymáhačka akože právnička?