dianka.sz
12.04.17,14:47
Ako viem vyrátať podľa projektu, koľko stavebného materiálu budem potrebovať do základov a ostatné? napr. ťehla? ďakujem
vicktor
12.04.17,13:04
To budes stavat sama? Sama miesat beton, ze potrebujes vediet kolko cementu, strku, vody? Teraz sa uz beton kupuje hotovy, dovezie auto. Projekt obsahuje ake rozmery maju zaklady (doska) tak tolko m3 objednas prislusnej kategorie.
Steny maju tiez stanovenu hrubku. Mozes vyratat objem a kolko tehal/kvadrov treba. Plus nejaka rezerva, pretoze odpad, rozbije sa apod. Alebo bez rezervy, vsak dodatocne sa da paleta kupit.
A t d.
Ale aj tak si myslim ze to nebude tvoja samo-stavba.
Chobot
12.04.17,13:26
Dobrý projekt by mal mať prílohu - výkaz výmer. Tam by malo byť napísané, aké množstvo akého materiálu bude treba.

Ak si si dala spraviť len nejaký lacný projekt pre stavebné povolenie, nie realizačný, tak z neho nemusí byť jasné, koľko akého materiálu treba na stavbe. Tam to potom operatívne určuje niekto, kto riadi stavbu - buď stavebná firma, stavebný dozor alebo sám stavebník.

NApr, v realizačnom projekte je napísané, že stena bude z X radov tehly značky XXX, hrúbka 35 cm. V obyčajnom projekte je len uvedené, že stena bude mať hrúbku 35 cm a výška miestnosti bude 275 cm. Potom je na stavebníkovi, či to postaví z tehly, porobetónu alebo dreva.

Ak si zadala takúto otázku, tak si myslím, že sama nebudeš schopná (a to nemyslím v zlom alebo že by som ťa podceňoval, ani ja by som to nedokázal) vypočítať potrebu materiálu. Niektoré materiály sa dajú približne odhadnúť, napr. ten spomínaný betón v základoch. Alebo množsvo tehly ti môže vypočítať firma, ktorá sa zaoberá predajom tehál. Strechári ti z projektu vypočítajú počet škridiel a ostatného potrebného materiálu.

Ale ak tvoja otázka smerovala k tomu, že by si chcela vedieť, za koľko by si vedela postaviť nejaký dom podľa existujúceho projektu, to by si musela osloviť dobrú stavebnú firmu, aby ti urobila cenovú ponuku na stavbu na kľúč, alebo aspoň do štádia holodomu, či hrubej stavby.
dianka.sz
12.04.17,13:30
Nebudem stavať sama, to viem aj ja že betón sa kupuje hotový a že to nebudem sama nosiť na chrbte na stavbu....,ja to potrebujem vedieť kvôli výdavkov....ale inak ďakujem za koment
dianka.sz
12.04.17,13:35
Ďakujem veľmi pekne, projekt budeme mať realizačný, takže stavebná firma nám potom všetky potrebné údaje vyráta, ja som len chcela vedieť, že cca koľko peňazí budem potrebovať na základy stavby...ďakujem ešte raz.
vicktor
12.04.17,13:46
Ked sme sa hotovali stavat, k ziadosti o uver banka pytala aj rozpocet. Tak som zasiel za rozpoctarkou, ani projekt nevidela, opytala sa na rozmery, pocet podlazi, material na mury, strechu, vybavenie interieru, typ okien a za 3 minuty hodila cifru. Tolko by uver a uspory nepokryli, tak sme ju prehovorili ze tam bude vela vlastnej prace, nech to znizi. Znizila naklady o tretinu, ale cas ukazal ze mala pravdu s tou prvou cifrou.
Vydavky - parkety dubove ci plastova plavacka, dvere okna drevene/plastove izolacne 3-sklo alebo lacne 2-sklo ... to mas tolko variantov, ze zbytocne nespekuluj. Alebo do toho idete alebo nie.
Isty Kolumbus prd vedel co ho caka, keby chcel mat vsetko zanalyzovane, tak nevyplava.
pavol54
12.04.17,15:56
Výkaz výmer nie je povinnou súčasťou stavebného projektu, ten sa vypracováva zvlášť na želanie zákazníka, spravidla pri zabezpečovaní úverom. Stavebný projekt obsahuje len použitý materiál(napr betón B250, tehla 35, izolácia 10 podlaha skladba atď) Na výpočet potreby a ceny materiálov sú projekty napriklad Cenkros, pyramída a pod, tam ti to napočítajú(specializované firmy) presne od HSV, PSM, Elektro, sanita až do posledného klinca
vratnik
13.04.17,06:30
Ak chceš vedieť koľko budeš potrebovať, tak si to daj naceniť, buď firme, alebo stavbárskym partiám, nezabudni osloviť viacerých. Tam to budeš mať rozčlenené na materiál a na prácu. Na materiál pri vyšších objemoch a akciách môžeš dosiahnuť veľké zľavy, aj 40%, ale pozor, ak sa o nič nebudeš starať a materiál zabezpečí staviteľ, tak tá zľava môže byť minimálna resp. žiadna. Ak si podľa projektu zhruba zrátaš objemy/m2, tak sa vieš dopracovať k hrubej cene. Za prácu zvyčajne býva materiál * 2. Alebo si môžeš stavať sama, zháňať sama materiál, vtedy sa dostaneš na 50% z ceny, za ktorú ti to postavia.