ayya
17.07.06,11:35
Niekde doma mam knizku, ktora sa vola "ekonomem proti sve vuli" ... ten nazov bol vyborne zvoleny, lebo (a s tym suhlasim) vsetci sa stale spravame ako ekonomovia, ci uz dobri, alebo horsi ... ;) dost ma ta knizka ovplyvnila, dodnes niektore veci z tej knihy aplikujem ... a tak mi napadlo, ze by sa tu podobna tema "uzivila" ... :)

Nemam na mysli iba setrenie v domacnosti a (preto som tuto temu nezradadila do sekcie domacnost) ale mam na mysli ekonomicke spravanie sa celkovo, co podla mna napr. zasahuje aj do ekologickeho spravania.

Ked totiz setrim papierom, tak naozaj istym sposobom "setrim nase lesy" ... ked setrim vodou, nie je moja jedina motivacia usetrit peniaze ... robim to aj z istej ucty k nasmu zivotnemu prostrediu ... setrit sa da pracou, energiou, casom ... (ale nech nikto, prosim, nenapise, ze treba prestat chodit na poradu) :D

Verim, ze mate vela napadov, ktore aj realizujete doma, alebo v praci a radi sa s tym podelite

:)

p.s.: a zaradila som to nakoniec (ale omylom) do sekcie domacnost !!! hmm... tak nevadi, moze to tu zostat !
ayya
17.07.06,09:39
hned jeden napad prihodim:
v nasej firme nekupujeme "mesacne oddelovace dokladov" ... je viem, su pekne a farebne ... ale aj su dost drahe. Odkladam si obalky, v ktorych nam chodi posta... do kazdeho fascikla si mesiace oddelujem tymi obalkami - snazim obalku otvorit tak, ze na uzsej strane odstrihem milimetrovy pasik a potom ju mozem pouzit ako oddelovat v dokladoch - obycajne su dlhsie ako sirka dokladov, takze svoju "ulohu" dobre plnia - potom uz iba staci napisat na ne mesiac a rok ...
-------
zaujimave, ze aj pri kontrole to kontrolorky ocenili ako priklad setrenia papierom a vraj im to bolo sympaticke ;)
ayya
17.07.06,09:42
papierove krabice od dzusov otvorim, vyplachnem a necham vysusit ... odkladam ich poskladane "na placku" aby nezaberali vela miesta ... pouzivam ich napr. na mrazenie zeleniny do mrazaku, alebo v zime ako "minikos" pri vareni, aby som s kazdou blbovinkou nemusela lietat na balkon ...

dokonca som ich v zime pouzivala aj ako vyparniky na radiatory, ale to vam napisem nabuduce :)
ayya
17.07.06,10:46
Este som si spomenula teraz tak narychlo: :)
niekde je tu na porade tema "kosielky", alebo tak nejak podobne ... ja nerobim kosielky na dosle a odoslane faktury.
Mam "predkontacne peciatky" ... tym setrim nielen papier, ktory by som spotrebovala na kosielky, ale aj cas - nemusim vypisovat na kosielky vsetky udaje z faktury a v neposlednom rade aj miesto - ku kazdej fakture + jeden papier, to sa sanon potom rychlo rozrasta :o ... ale nechcela som vtedy do toho kafrat, lebo viem, ze kosielky su dost rozsirene ...
Takze radsej pouzivam peciatky, ktore vyzeraju priblizne tak, ako na pripojenom obrazku. obycajne sa na fakturu zmestia, peciatkujem ich zelenym atramentom, rychlo sa potom najdu - "skocia do oci" ... ak sa nezmestia na spodnu cast faktury, tak zelenou fixkou dolu urobim znacku % ... a peciatky capnem na opacnu stranu dokladu ... vsetko potrebne v tych peciatkach je ... navyse: mam peciatku aj s podpismi a k tomu datumovku, takze ta predkontacia potom trva iba chvilocku
;)
ayya
17.07.06,10:57
tak jo... este tie "vyparniky" na radiatory, aj ked teraz v lete to nikto nepotrebuje ... usila som si take "kapsy" obojstranne - nieco ako obal na zosity ... ale v takom rozmere, aby sa do kazdej strany zmestila jedna krabica a zavesila som to na radiatory tak, ze obe tie vrecka s krabicami boli z hornej, teda vonkajsej strany (mame "ploche" radiatory a za nimi je tiez dost miesta) ... normalne som do nich liala vodu, nemala som strach, ze by sa voda vyliala, pretoze tie krabice vlastne boli "vyvazovane" jedna druhou a dostatocne hlboko zasunute v tom "obale" ... (nakreslim? treba? alebo sa to da predstavit?) ...

a pretoze voda sa odparuje v mnozstve, ktore je zavisle na ploche - do tych krabic som vlozila este pruh latky tak, aby jeden koniec bol namoceny v jednej krabici a druhy v druhej, a aby sa voda po tej latke "vzlinala", cim sa podstatne zvacsila plocha na vyparovanie vody ... :)
po zime ich kludne bez vycitiek zahadzujem, lebo vnutri krabic a aj na tom "vzlinacom" pase latky sa samozrejme usadza vodny kamen

-------------------------------------
halooooo - no tak, babenky,... napiste nejaky "setriaci" napad ... nech si tu tak sama sebe nevypisujem :D
ayya
17.07.06,14:00
stale sama? :o tak ok, prihodim este nieco

ked nam zostane v otvorenej flasi troska vina a nikto uz na neho nema chut, tak ho zvyknem dat zamrazit na kocky do mrazaku, potom vyberiem a presypem do mikrotenoveho sacku, alebo ho necham zamrazit v prazdnom kelimku od jogurtu, hned to mam aj nadavkovane na jedno podliatie masa - tak sa nepokazi, neskysne a da sa pouzivat na varenie kedykolvek neskor...
podobne sa niekedy kupuje vino vyslovene iba na varenie, nikto nema chut take vino pit, tiez sa da podobne zamrazit a pouzit niekedy inokedy

ale - asi by som nedoporucovala ho rozmrazit a potom pit... jejda ... to by nam odbornici na vino teda dali ! :D
ayya
17.07.06,19:01
takze poradacky povacsine nesetria, ale rozhadzuju? tak si to mam vysvetlit? :p
jedna z najvacsich gazdin asi bola moja babka... byvala na dedine a bolo to uz davno, ja si ju pamatam, ale bola som este mala, ked zomrela, takze vela veci viem o nej iba z rozpravania ...
vraj, ... taka bola sikovna, ze ked varila krumple, tak ked ich postavila na sporhel v nizkom kastroli, medzi ne dala aj jeden dva pohare s nalozenou zavaraninou, slivkami alebo jablckami. Kym sa jej krumple uvarili, tak hned mala dalsi pohar ovocia na zimu ...
spica, ze?
;)
Lubica3
17.07.06,19:23
Cauko, naozaj neviem, preco sa k tvojej teme zatial nikto nepridal, vsak ju videlo vyse 100 ludi... Ja tiez zasnem, ako este nasi stari rodicia vedeli zuzitkovat skoro vsetko, aki boli vynaliezavi.... to je na dlhe filozoficke debaty. Je smutne, ako je svet tlaceny do konzumu a plytvania, vyraba sa kvantum nekvalitnych haraburd.... No, ale budme pozitivni! Vsetko je to vec osobne pristupu - tak hor sa to toho "zdraveho setrenia na pravom mieste". Prijemny vecer.
petovsan
17.07.06,19:33
takze poradacky povacsine nesetria, ale rozhadzuju? tak si to mam vysvetlit? :p
jedna z najvacsich gazdin asi bola moja babka... byvala na dedine a bolo to uz davno, ja si ju pamatam, ale bola som este mala, ked zomrela, takze vela veci viem o nej iba z rozpravania ...
vraj, ... taka bola sikovna, ze ked varila krumple, tak ked ich postavila na sporhel v nizkom kastroli, medzi ne dala aj jeden dva pohare s nalozenou zavaraninou, slivkami alebo jablckami. Kym sa jej krumple uvarili, tak hned mala dalsi pohar ovocia na zimu ...
spica, ze?
;)

No nech rozmýšľam, ako rozmýšľam, nič rozumné ma v tejto chvíli s porovnaním s týmito zlepšovákmi ani nenapadá, snáď len: ak lepím firmám pokladn. doklady, tak nepoužívam čistý biely papier (škoda našich lesov a mojich peniažtekov), ale popísané "šmiráky" z opačnej strany, len musím dávať pozor na ochr. osob. údajov a pod. záležitosti, takže mám v kancelárii 2 kôpky starého papiera; šmiráky mi dokonca nosievajú aj kamošky z úradov.
Tánička
17.07.06,19:55
Pečiatky (košielky) na faktúry používam aj ja, a taktiež na pokladňu. Ak potrebujem nalepiť doklad používm šmiráky. Používala som šmiráky aj na výdavkové a príjmové doklady, ale to nám audítor vytkol. :cool:
Aj doma trochu šetrím tak napríklad na jeseň, keď opadajú jabĺčka, pozbieram ich, načistím, udusím so škoricou a cukrom a zavarím. Je to polotovar na jablkové pyté na zimu. V zime stačí spraviť už len cesto, pridať jablkovú zmes a upiecť. :p
ayya
18.07.06,13:24
hmm... kde je ten prispevok o sackoch? :o nerozumela som tomu presne, chcela som sa na to este spytat podrobnejsie ...
ayya
18.07.06,13:32
ako setrit casom pri zehleni... niektore veci treba kropit, (nemam na mysli periny, tie kropim vydatnejsie) ... "flusanim" sa mi protivi, hoci vraj sa tak nakropi pradlo super :D :D rukou vzdy "vycrpkam" vela vody, potom to dlho musim zehlickou susit, kupene kropenicky maju velmi velke dierky, navyse sa obycajne nepohodlne otvaraju a tiez vodou velmi nesetria. Kropiacu zehlicku sice mam, ale na kropenie ju pri zehleni kosiel a triciek nepouzivam ...

Najviac sa mi osvedcilo toto: z nejakej toaletnej vody, alebo dezodorantu mi zostala prazdna flaska s pumpickou a ventilkom, co sa da otvorit a naplnit vodou. Dobre som to preplachla a teraz to pouzivam na "jemne" kropenie, vody sa minie minimalne, a zehli sa mi tak super ... zvlast, ked si pri zehleni kosiel niekde omylom vytvorim malicky faldik a chcem sa ho zbavit :p ... vyskusajte, iste mate doma take prazdne flasky, co sa daju plnit. Dokonca sa v tom voda ani nekazi, takze netreba to po skonceni zehlenia vyprazdnovat ;)
suzuki
18.07.06,13:35
Ja používam rozprašovač kúpený v záhradkárstve za 40 Sk
ayya
18.07.06,13:51
Ja používam rozprašovač kúpený v záhradkárstve za 40 Sk
aha, super ... a tam sa asi aj zmesti viac vody... ale ok, usetrila som teda 40 Sk :)
ayya
18.07.06,14:01
čistiaci prostriedok na riad:

uz velmi davno som si kupila v akcii "supravu": velku flasu prostriedku na riad a k tomu mensiu flasku s podobnym mechanizmom, ako maju tekute mydla na ruky - kludne sa taka prazdna flaska da pouzit... ;)

Do tej malej flasky si prostriedok na riad riedim asi 1:2 ... teda: tretinku saponatu a dve tretinky vody. Ked potrebujem "osaponatovat" menej riadu staci mi jedno stlacenie ventilu, lebo ked som to neriedila - a ono to ma davkovac, tak som vzdy musela riad hodne viac oplachovat ... ked potrebujem viac peny, tak samozrejme stlacim viackrat ...

Z normalnej original flase sa horsie davkuje, navyse sa prevracia, nie je taka stabilna, ... ked je plna tak je tazka, potrebujem k tomu dve ruky, aby som pozornejsie nadavkovala mnozstvo saponatu ... takto to mam stale postavene vedla umyvadla, zvladam to jednou rukou a pritom zbytocne neplytvam saponatom - to aj z ekologickeho hladiska, nie je prvym motivom tych 10 halierov, ktore pri takomto pouzivani saponatu zakazdym usetrim :)
Katarína STR
20.07.06,05:19
hmm... kde je ten prispevok o sackoch? nerozumela som tomu presne, chcela som sa na to este spytat podrobnejsie ...

Musím ho napísať ešte raz, nejak nam blbol internet a stále ma vyhadzovalo. A neviem ako, ale vypadol aj môj príspevok.

Takže ešte raz.
Ide o sáčky do vysávača.
Jeden sáčok sa dá použiť aj viac krát.
Treba ho len na konci rozbaliť a urobiť si podkladovú časť lepiacou páskou, aby sa druhá lepiaca páska dala znova rozlepiť. Z papiera by sa to nedalo a poškodil by sa sáčok.
LubicaN
21.07.06,04:16
Musím ho napísať ešte raz, nejak nam blbol internet a stále ma vyhadzovalo. A neviem ako, ale vypadol aj môj príspevok.

Takže ešte raz.
Ide o sáčky do vysávača.
Jeden sáčok sa dá použiť aj viac krát.
Treba ho len na konci rozbaliť a urobiť si podkladovú časť lepiacou páskou, aby sa druhá lepiaca páska dala znova rozlepiť. Z papiera by sa to nedalo a poškodil by sa sáčok.

...hmm počula som už o niečom podobnom, ale to boli klasické textilné sáčky, na spodku nebola lepiaca páska ale suchý zips... Ale aj takto sa dá...

Mňa napadá ako príspevok jedine:

Keď si kúpime domov veľký rodinný šampón, môže sa stať, že nám "nesadne" (lupiny, svrbenie,...). Ja ho použijem na rýchle ručné prepranie prepotených vecí alebo na pranie svetríkov, pretepovanie koberca či pohovky... Takže šetrenie:
- nevyhodím nevyhovujúci šampón
- tekuté pracie prostriedky nie sú najlacnejšie a pokiaľ oblečenie nie je "ufúľané" ich použitie nie je nutné
- oblečenie zostane voňavé...
tiny77
21.07.06,04:40
stale sama? :o tak ok, prihodim este nieco

ked nam zostane v otvorenej flasi troska vina a nikto uz na neho nema chut, tak ho zvyknem dat zamrazit na kocky do mrazaku, potom vyberiem a presypem do mikrotenoveho sacku, alebo ho necham zamrazit v prazdnom kelimku od jogurtu, hned to mam aj nadavkovane na jedno podliatie masa - tak sa nepokazi, neskysne a da sa pouzivat na varenie kedykolvek neskor...
podobne sa niekedy kupuje vino vyslovene iba na varenie, nikto nema chut take vino pit, tiez sa da podobne zamrazit a pouzit niekedy inokedy

ale - asi by som nedoporucovala ho rozmrazit a potom pit... jejda ... to by nam odbornici na vino teda dali ! :D

a co tak tymi kockami potom ochutit kolu napr.? ;)
janasv
21.07.06,04:52
Ja ho použijem na rýchle ručné prepranie prepotených vecí alebo na pranie svetríkov, pretepovanie koberca či pohovky...


Ja ho pouzivam na goliere a manzety koseli.:)

My mame radi chrumkavy platkovy chlebik - zeleninovy, pohankovy - vyzera ako hobra - suchy obdlznicek. Ked ho otvorim, drzim ho v mikrotene aj s povodnym obalom, ale aj tak za par dni uz nie je taky chrumkavy a krehky - navlhne od vzduchu. Vtedy ho pridavam /okrem rohlikov, ovsenych vlociek ci muky/ do fasirok, alebo do placiek.:p

Ked robim dzem alebo stavu z ribezli, malim, cernic - supky a kostky nevyhodim. Ususim ich pomaly v rure na plechu, potom odkladam na horsie casy a mam chutny ovocny caj. Alebo to neususene dam do kelimkov od jogurtu alebo do davkovaca na lad a zmrazim. Zmrazene kocky potom vyberiem do sacku. Potom, ked je chut, len zalejem vriacou vodou a dochutim. Ziadne umele farbiva a aromy.... Ked budem zavarat aj jablka, tak si ususim supky - dalsi druh caju.;)

Je leto, vsade to kvitne. Na lukach je plno byliniek. To co poznam, zbieram, ususim a potom mam chutny a zdravy caj. Najradsej mam mysi chvostik /pre nas zeny ale osvedcil sa mi i na travenie/, matu, zihlavu, lubovnik, neskor sipky. Potom neskor, pri "prechadzke" obchodom a pozorovani ciem cajov, len setrim s usmevom. :D
abel
21.07.06,04:54
Do prázdnej krabice od mlieka alebo džúsu dajte mikroténové vrecko a nalejte polievku, ktorá sa nezjedla. Dáme zmraziť a po zamrazení vytiahneme z krabice, označíme a ľahko uložíme v mrazničke.
janasv
21.07.06,05:00
Ked uz je rec o setreni - v malych panelakovych bytoch je nutne setrit najma miestom. Ma niekto osobnu skusenost s vyrobkom zvanym space bag?:confused: Vysvetlenie : velke uzatvaratelne igelitove sacky - vrecie - na odkladanie oblecenia - vysava sa z toho vzduch vysavacom a kazdu chvilu na to bezi reklama na niektorej telke.:rolleyes:
janasv
21.07.06,05:02
Do prázdnej krabice od mlieka alebo džúsu dajte mikroténové vrecko a nalejte polievku, ktorá sa nezjedla. Dáme zmraziť a po zamrazení vytiahneme z krabice, označíme a ľahko uložíme v mrazničke.

Dobry napad. :) Ja ju mrazim v kelimkoch od rastlinneho masla - Palmy, Veta..:p
AlaNR
24.07.06,06:14
Túto tému, keby videla moja mama, mala by raj.

Aj u nás sa odkladá:

igelitky - vraj do koša na smeti - napriek tomu sa kupujú originál sáčky

rolky z papierových kuchynských utierok - vraj na háčkované dečky, ale aj tak sú všetky poctivo pokrčené v škatuli

kelímky od smotany - na paprikovú alebo rajčinovú plantu - nikdy sme ju ešte nerobili, vždy jú kúpime na trhu

staré papuče a topánky - vraj vhodná obuv do záhrady - aj tak vždy vybehne v najnovších papučiach

A takých vecí by sa ešte našlo...

Všade máme všetkého akurát tak dosť, rozmýšľam nad kúpou nového domu, aby sme mali kde dávať všetky tie ušetrené veci.:D
Nika
24.07.06,09:55
Túto tému, keby videla moja mama, mala by raj.

Aj u nás sa odkladá:

igelitky - vraj do koša na smeti - napriek tomu sa kupujú originál sáčky

rolky z papierových kuchynských utierok - vraj na háčkované dečky, ale aj tak sú všetky poctivo pokrčené v škatuli

kelímky od smotany - na paprikovú alebo rajčinovú plantu - nikdy sme ju ešte nerobili, vždy jú kúpime na trhu

staré papuče a topánky - vraj vhodná obuv do záhrady - aj tak vždy vybehne v najnovších papučiach

A takých vecí by sa ešte našlo...

Všade máme všetkého akurát tak dosť, rozmýšľam nad kúpou nového domu, aby sme mali kde dávať všetky tie ušetrené veci.:D


Ty poznáš našu rodinu? :D
uko
24.07.06,10:05
neviem či sa to dá nazvať šetrenie keď vznikne spotreba ďalších surovín ale páči sa mi keď sa
- z nezjedených zemiakov urobí zemiakové cesto a chutnučké buchtičky
- nezjedené cestoviny urobia s makom
- nezjedená knedľa s vajcom
- ...
ayya
24.07.06,12:02
Ty poznáš našu rodinu? :D

:D :D ale ja to mam asi ako "dedicnu zataz" :) ...co si pamatam nasho dedka, tak on bol schpny odlozit jednu najdenu topanku s tym, ze sa k nej niekedy moze najst aspon podobna a na humno a do zahrady sa aj taka moze "uchosnit"
:D
ayya
24.07.06,12:11
..... nezjedená knedľa s vajcom ...
ked boli este deti male, tak obcas bol manzel na sluzobke a boli sme doma iba tri, vtedy sme mali jednu knedlu tri dni :)
prvy den ako prilohu k niecomu
druhy den s vajcom a zeleninovym salatom
a treti den tenucko nakrajane, zohriate, potrete lekvarom a posypane grankom, poliate maslom (zlepene ako chlebik) ako "falosne parene buchty" ... :D

knedlu zasadne zohrievam nakrajanu v lahko uzatvorenom mikrotenovom sacku v mikrovlnke (staci par sekund! treba vyskusat podla poctu nakrajanych kuskov) a setrim cas, a hlavne umyvanie hrnca a toho rozkladacieho "neviemcoho", ktoremu nase deti vraveli "rozkladacia kvetinka"
;)
Tweety
24.07.06,12:26
ked boli este deti male, tak obcas bol manzel na sluzobke a boli sme doma iba tri, vtedy sme mali jednu knedlu tri dni :)
prvy den ako prilohu k niecomu
druhy den s vajcom a zeleninovym salatom
a treti den tenucko nakrajane, zohriate, potrete lekvarom a posypane grankom, poliate maslom (zlepene ako chlebik) ako "falosne parene buchty" ... :D

knedlu zasadne zohrievam nakrajanu v lahko uzatvorenom mikrotenovom sacku v mikrovlnke (staci par sekund! treba vyskusat podla poctu nakrajanych kuskov) a setrim cas, a hlavne umyvanie hrnca a toho rozkladacieho "neviemcoho", ktoremu nase deti vraveli "rozkladacia kvetinka"
;)
Súhlasím, že najviac ušetríme na jedle pri nestravovaní manželov.:p :p
Nika
24.07.06,13:34
Súhlasím, že najviac ušetríme na jedle pri nestravovaní manželov.:p :p

A ešte aj synov :) . Keď sme s dcérami samé doma stačí námkeď máme v chladničke chladený vzduch ;)
Tweety
24.07.06,13:35
A ešte aj synov :) . Keď sme s dcérami samé doma stačí námkeď máme v chladničke chladený vzduch ;)
Súhlasím, ja som na toho svojho jedáka zabudla.:p
janasv
24.07.06,18:41
Ty poznáš našu rodinu? :D


Ved preto sa pytam na space bagy. U nas je tiez problem nieco vyhodit, lebo co ak sa to este /za 30 rokov...:eek:/ zide?:D
tonkat
24.07.06,19:37
Musím ho napísať ešte raz, nejak nam blbol internet a stále ma vyhadzovalo. A neviem ako, ale vypadol aj môj príspevok.

Takže ešte raz.
Ide o sáčky do vysávača.
Jeden sáčok sa dá použiť aj viac krát.
Treba ho len na konci rozbaliť a urobiť si podkladovú časť lepiacou páskou, aby sa druhá lepiaca páska dala znova rozlepiť. Z papiera by sa to nedalo a poškodil by sa sáčok.

Katka, môžeš to vysvetliť po lopate? Nie som blondínka (farba mi nechytila dobre), ale aj tak nechápem.
Mary_
24.07.06,20:52
Dakujem vsetkym za prispevky, pozdvihli mi naladu, bude sa mi dobre spat.
Katarína STR
25.07.06,04:19
Katka, môžeš to vysvetliť po lopate? Nie som blondínka (farba mi nechytila dobre), ale aj tak nechápem.

Tonka, nepomohol ti ani obrázok, ktorý som nakreslila ?
No, ak nie, ide sa rozpísať.
Ono síce ide o šetrenie, ale samozrejme u mňa aj to, že som nikdy nemala čas ísť kúpiť tie sáčky a keď som mala čas, tak som zabudla a keď som ani nezabudla, tak ich zase nemali. Tak som si tak cca pred 6timi rokmi vymyslela toto a odvtedy si nenadávam, že som zase zabudla kúpiť sáčky.

Takže idem na to.
Zoberiem si sáčok do vysávača a keď sa tak naň pozriem, tak z jednej strany je sacia časť, teda kade vchádza všetok bordel a druhá musí byť a konci zatočená a zalepená. Aby som vedela pokiaľ bol sáčok zatočený, tak si urobím ceruzkou rovnú čiaru presne popred koniec zatočenej časti.
No a presne po tej čiare si nalepím hrubú lepiacú pásku.
Potom ten sáčok na konci opatrne rozlepím a roztočím, aby som ho povolila. Keď to je povolené, zatočím ten sáčok presne tak, ako aj bol a teda presne po nalepenú lepiacú pásku. Tá lepiaca páska je vlastne podklad, na ktorý sa prilepí páska na prichytenie medzi touto rovnou časťou a časťou zatočenou.
Keď už je sáčok znova zatočený, tak ako bol aj predtým, tak na tu zatočenú časť nalepím lepiacu pásku, rovnobežne s tou prvou lepiacou páskou.
No a aby tá nanovo zatočená časť držala, aby sa neroztáčala, tak ju musíme prichytiť o tú rovnú časť sáčku, presne na tú prvú lepiacu pásku,
Páska z pásky sa ľahko odliepa.
Je to už troška zrozumiteľnejšie ?
tonkat
25.07.06,05:36
Takže idem na to.
No a aby tá nanovo zatočená časť držala, aby sa neroztáčala, tak ju musíme prichytiť o tú rovnú časť sáčku, presne na tú prvú lepiacu pásku,
Páska z pásky sa ľahko odliepa.
Je to už troška zrozumiteľnejšie ?
Takže máš potom vlastne vedľa seba nalepené dva pásy lepiacich pások, ktoré spolu prelepíš - nakríž, aby držali. Keď chceš vyxypať sáčok, tak tú jednu, kde je sáčok stočený odlepíš? Zdá sa že to začínam chápať.
Katarína STR
25.07.06,06:00
Takže máš potom vlastne vedľa seba nalepené dva pásy lepiacich pások, ktoré spolu prelepíš - nakríž, aby držali. Keď chceš vyxypať sáčok, tak tú jednu, kde je sáčok stočený odlepíš? Zdá sa že to začínam chápať.

Presne tak. Dve pásky budú rovnobežne vedľa seba, ale jedna na rovnej časti a druhá na tej zatočenej. Tretia páska je naprieč. Ňou je prichytená zatočená časť, aby sa nerozlepila.
Keď je sáčok plný, odlepím naprieč pásku, roztočím sáčok, vysypem obsah a znova zatočím a prichytím zatočenú časť o tú pevnú.
Takto sa dá sáčok skutočne veľakrát použiť.
A skutočne už nemusím myslieť na tie sáčky, že ich treba kúpiť.
To urobím len občas.
Katarína STR
25.07.06,06:05
Ale tie pásky sa dajú nalepiť aj inak.
Napríkla tá jedna ostane presne tam nalepená, kde končí zatočenie sáčku a druhá sa nalepí na tú zatočenú časť, ale tak, aby polovica pásky držala na sáčku a druhá prečnievala a tá časť, ktorá prečnieva sa prilepí na sáčok hneď po zatočení.
Fantázii sa medze nekladú.
rede
25.07.06,08:45
Ja som videla v televízii, myslím, že to bola relácia Urob si sám, ako radil jeden pán ako šetriť sáčkami do vysávača. Ukazoval, ako opatrne rozlepí stočenú časť sáčku, potom sa vysype obsah, znovu sa stočí spodná časť, tak ako bola pôvodne, potom tam priložil pozdĺž tenký drôtik, ktorý na každej strane kúsok prečnieval. Nakoniec tam prilepil papierovú pásku - polovicu na stočenú časť a druhú polovicu na sáčok a prečnievajúce kúsky drôtika prihol. Keď sa sáčok naplnil, chytil jeden koniec drôtika a potiahol tak, aby tú pásku prerezal a celý obsah sáčka vysypal. Takto sa údajne môže sáčok použiť 5x.
korduľa
25.07.06,10:03
ahojte, chcela by som sa spytat ci nahodou nematu tu predkontacnu peciatku v takom formate, aby som to mohla dat vyrobit

dik , je to dobra vec , tiez sme ju pouzivali, kym si ju jedna "mila" kolegyna nezobralo po vypovedi domov
bendži
25.07.06,10:11
ahojte, chcela by som sa spytat ci nahodou nematu tu predkontacnu peciatku v takom formate, aby som to mohla dat vyrobit

dik , je to dobra vec , tiez sme ju pouzivali, kym si ju jedna "mila" kolegyna nezobralo po vypovedi domov

skús sa opýtať priamo u vás, kde si dávate robiť pečiatky, mne tak ponúkli už niekoľko vzorov, aké predkontačné pečiatky vyrábali...
korduľa
25.07.06,10:16
pytala som sa predsa si, ze hoci som z BA len na mna krutia hlavou, takze skusim nieco vymysliet,
ale aj tak dik
Katarína STR
25.07.06,10:32
Ja som videla v televízii, myslím, že to bola relácia Urob si sám, ako radil jeden pán ako šetriť sáčkami do vysávača. Ukazoval, ako opatrne rozlepí stočenú časť sáčku, potom sa vysype obsah, znovu sa stočí spodná časť, tak ako bola pôvodne, potom tam priložil pozdĺž tenký drôtik, ktorý na každej strane kúsok prečnieval. Nakoniec tam prilepil papierovú pásku - polovicu na stočenú časť a druhú polovicu na sáčok a prečnievajúce kúsky drôtika prihol. Keď sa sáčok naplnil, chytil jeden koniec drôtika a potiahol tak, aby tú pásku prerezal a celý obsah sáčka vysypal. Takto sa údajne môže sáčok použiť 5x.

Aj toto je dobrý nápad.
Ale 5krát sa mi zdá dosť málo.
Ja ten svoj sáčok používam, až kým sa mi celkom neroztrhá a to je nikedy až na 30krát. No a niekedy len raz.:p
bendži
25.07.06,10:38
pytala som sa predsa si, ze hoci som z BA len na mna krutia hlavou, takze skusim nieco vymysliet,
ale aj tak dik

prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)
Katarína STR
25.07.06,11:10
prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)

Ja mám presne takú istú.
ayya
26.07.06,07:08
hmm....Katarinka, diky za vysvetlenie, ale skoda - najdrahsie sacky kupujeme do jedneho mensieho vysavaca a tam tie sacky su take malicke - mensie ako maly zosit a navyse - nie papierove, ale akoby z nejakej netkanej textilie ...tie sa asi takto nebudu dat setriaco pouzivat, ale mrknem este na to, ci by sa mi nieco podobne nepodarilo ine vymysliet ...;)
ayya
26.07.06,07:12
prikladám vzor tej, ktorú používam ja (samozrejme veľkosti mám upravené podľa rozmeru pečiatky...)
aj ta vasa je super, ale pretoze som si dala urobit aj "samonamáčaciu" a preto som radsej nedala na nej urobit "nadpis": alebo teda "nazov peciatky" preto, aby som mohla este mensi format pouzit, ale myslim, ze je to v celku jedno ;) - este k tomu datumovku a predkontacie mas raz dva hotove :)
ayya
26.07.06,09:30
budete sa smiat nektore, ale nevadi ... mam 10 min. cas lebo - vyvaram vechet ! :D :D
ono to uplne prva motivacia nie je o setreni, ale aj tak ... v tychto horucich dnoch vechet vyvaram aj kazdy treti den ...
--------
volakedy sa pouzivali iba stare handricky, dnes sa vechte aj kupuju, ... ja tiez kupujem, take co maju strukturu ako tenka plst ... vyrabaju ich viacere firmy, aj vileda napr. ... teraz dokonca som si kupila v tej istej kvalite akoze viledu na umyvanie dlazky - ale iba kvoli velkosti (dlazku som s tym neumyvala) :D :D... a nastrihala som si z toho mensie kusky, take co mi presne padnu "do ruky" pri umyvani riadu
aj ked robim, co sa da ... stava sa, ze vechet chyti taky hnusny puch :o ... obycajne pri umyvani riadu si k nemu vzdy cuchnem pre istotu :) ... raz som sa vratila z dovolenky po dvoch tyzdnoch a v celej kuchyni bolo smradu ako v carihrade :D :D ... manzel vraj zdroj toho puchu nevedel identifikovat :p ked som doma, tak sa to nestane, lebo jednoducho ho vyvarim ako plienky: staci maly hrncek, trosku vody a prasku a na desat min. varit... vyplachat...:p klasika, niet o tom co pisat ... dokonca parkrat vyvareny vechet sa mi prijemnejsie pouziva ako novy ...
----------
ale dajte pozor :D :D svagrina vyvarala iba raz ... postavila na plyn a vybrala sa so synom na prechadzku :D :D ... to sa asi fakt malokomu stane, ze by mu vechet prihorel :D ... odvtedy vraj vechte nevyvara, ked sa jej nepaci, tak ho jednoducho zahodi a zo sacku vytiahne novy :)

pekny den prajem - utekam to vypnut, aby aj mne neprihorel :D :D
uko
26.07.06,10:39
ten puch poznám, :D ale nie je jednoduchsie ten vechet oprat v pracke? moja mama to tak robi. inak ona ma najradsej frote vrecuska (normalne su urcene na umyvanie tela)
ayya
26.07.06,14:00
... :D ale nie je jednoduchsie ten vechet oprat v pracke? ...

neviem ... teda: az ked vechet vyvaris, tak uvidis kolko je v nom mastnoty, aj ked sa na dotyk nezda ... preto nikdy ani utierky nedavam prat s ostatnym pradlom, ale klasicky - vecer namocim do studenej praskovej vody, na druhy den preplachnem a dam vyvarit tiez samostatne ... aj ked sa snazim ich vymienat co najcastejsie, ta mastnota v nich je a nerada by som preto utierky miesala s ostatnym pradlom ... pouzita voda z nich je uplne ina, ako pouzita voda z postelneho pradla napr. :o tak radsej pouzite utierky odkladam oddelene od ostatneho pradla a ked ich uz mam "za pol hrnca" tak ich dam vyvarit ...

do pracky ich davam uz iba trosku "pootacat" a vodu, v ktorej sa vyvarali uz nemenim, pockam, kym trosku ochladne a nalievam ju do pracky cez suplik na prasok, lebo moja pracka sa otvara na prednej stene, takze naliat ju tam nemozem .... zbytocne by som imho znova davala dalsi prasok ... :)
ayya
26.07.06,14:09
a ked uz sme pri vyvarani pradla :D ... tak este jeden napad, ktory sa mi tiez osvedcil ... :)
teraz uz sice malokto pouziva klasicke platene vreckovky ale aj tak to sem napisem ...
vreckovky tiez ukladam oddelene (v kosi na pradlo mam jeden igelitak na vreckovky, nech sa mi nemotaju medzi ostatnym pradlom) ... a ked uz ich je dost (tiez tak za pol hrnca) ... tak ich namocim cez noc do studenej slanej vody ... vsetky tie ... eee... ako slusne povedat susne a sople? :D aha! .... vsetky tie vylucky nosnej sliznice sa v tej slanej vode (dve polievkove lyzice do 10 l vody) uplne rozpustia ... takze ich netreba po jednom kefou odstranovat (to mi vravela kamaratka, ze to tak robievali - vo vani vsetky vreckovky kefovali a az potom prali, to musela byt hnusna robota :o )

na druhy den to vyplacham a dam vyvarit a tak isto ako utierky, aj vreckovky samostatne (bez ineho pradla) potom este dam na chvilku do pracky ... ale je fakt, ze teraz ked sa hodne pouzivaju papierove vreckovky tak mi trva dost dlhy cas, kym sa mi tych bavlnenych vrekoviek ich nazbiera dostatocne mnozstvo na vyvaranie ... ;)
Ninna
26.07.06,14:16
preto nikdy ani utierky nedavam prat s ostatnym pradlom, ale klasicky - vecer namocim do studenej praskovej vody, na druhy den preplachnem a dam vyvarit tiez samostatne ...

Ja k tým utierkam pridávam na noc do vody ešte 2 lyžice octu a prášok a potom sú ako nové.
ayya
26.07.06,14:19
... Ja k tým utierkam pridávam na noc do vody ešte 2 lyžice octu a prášok a potom sú ako nové.

hmm... ocot? a preco? z akeho dovodu? ... vyskusam to samozrejme, ale aj by som rada vedela, ako v tom ten ocot "ucinkuje" :D
Ninna
26.07.06,14:25
Niekde som to čítala tuším antibakteriálne?! a zrejme napomáha uvolňovať tie masnoty...žeby
...a puchy....
ayya
26.07.06,14:35
zase "osli most" ... :D :D
v kosi na pradlo mavam jednu flasu sedmicku na zavaranie ... a do nej odkladam kusky mydla, ked su uz tak male, ze je nepohodlne sa nimi umyvat...
---------
pamatate si "my vsichni skolou povinni"? tam ten maly chlapcek prvacik "urazil" svoju ucitelku tym, ze jej ako darcek priniesol do skoly take "nasetrene" mydlo z kuskov ...
-----------
takze ano! :D aj ja si odkladam tie kusky mydla ... ked uz ich je dost, tak si z toho uplacam take "hospodarske" mydlo s ktorym obycajne periem pancuchy ... ;) vyskusala som uz vselijake sposoby, ako tie mydielka prinutit, aby drzali pokope :D ale najviac sa mi osvedcil takyto sposob: nasetrene mydielka (k tym pridavam aj tie z hotelov, nasi to furt nosia domov, ked niekde mimo spia) dam do misky od zmrzliny a zalejem vodou a necham "napucat" - ale to musi byt primerane, lebo ked je malo navlhnute, tak sa s nim zle robi a ked je vela rozmocene, tak je mazlave a protivne ... takze: primerane navlhcene mydielka postruham na starom struhaku rovno do umyvadla, ktore v tomto pripade nahradza inu nadobu ... a nastruhane mydlo sformujem do prijatelneho tvaru a pomaly necham susit napr. vlozene do igelitoveho sacku ale nie uplne uzatvoreneho, aby sa to mydlo susilo pomalsie ... (kto uz betonoval, tak vie preco :D) ... a ked zas to "nove" mydlo uschne, tak ho pouzivam na pranie pancuch alebo .... :D :D
Ninna
26.07.06,14:55
Aj moja mamina to presne takto zvykne robiť.
ayya
26.07.06,14:57
alebo na pranie (podla mna) najlepsieho vynalezu od doby, kedy sa vynaslo koleso :D ... no predsa: svedske handricky !!! ... v niektorych rodinach tomu hovoria dokonca "zazracna handricka" :D ... a pisem o tom preto, lebo som sa "iba toť" predvcerom dozvedela, ze to este vsetci nepoznaju ;)

takze: svedska handricka je vyhotovena zo specialneho materialu, tzv. mikrovlakna ... to sa vyznacuje tym, ze jednotlive vlakna tej tkaniny nie su hladke, ale jemne "zubkovane" ... a pod mikroskopom vyzera podobne ako naruseny, farbenim zniceny vysuseny ludsky vlas ...:o
a to je prave ta finta, ktora sice pri vlasoch vadi, ale ktora umoznuje, ze ta svedska handricka je tak uzasne ucinna, ako je ...

pouziva sa na cistenie vsetkeho, ... (teda: skoro vsetkeho ;) ) a pritom sa nemusi pouzivat aj saponat ... a tym sa fantasticky skracuje cas na upratovanie v domacnosti, lebo kludne sa moze vynechat oplachovanie cistiaceho prostriedku... (kto tie svedske handrick poznate, vynechajte dalsie citanie, kto nepozna, nech cita pozorne! :D)

vyraba sa ich viac druhov, velkosti, farieb a struktury (a aj ceny :o )... niektore su ako frote na uplete, niektore ako frote na tkanej latke... niektore su ako plys, a niektore ako hladka tkanina ... ako hladku tkaninu casto ich teraz na cistenie skiel v okuliaroch davaju v optikach, take malicke farebne kusky ...

su dostat v drogeriach, ked sa spytate na svedsku handricku, tak vam iste poradia ...
docitala som sa "v navode" ze tiez posobia antibakterialne ... moc som tomu neverila, ved ako si to doma preverite? ... az sa mi raz podarilo nechtiac sa o tom presvedcit :D ... zabudla som si ju totiz v zahrade v igelitovom sacku na terase po celodennom pouzivani - iba bola vyplachana v studenej vode - poriadne oprat som ju mydlom chcela az doma ... :p
viete si iste predstavit, co by urobila ina handra, nie poriadne vyprata a vlhka v igelite a tyzden na slnku :D ... bola som presvedcena, ze ju mozem rovno hodit do kosa :p ... a predstavte si, ze nie! ... nic sa jej tam nestalo, bola v takom istom stave, ako som ju tam nechala... takze: naozaj musi posobit aj antibakterialne, ale mechanizmus toho bohuzial nepoznam, hoci by som bola zvedava "ako a preco" to tak funguje :)
liduska
26.07.06,15:17
Ayya , takú super tému som už dávno nečítala ak ma niečo napadne pridám a musím sa priznať, že tie švedske handričky tiež nepoznám.
ayya
26.07.06,15:48
Ayya , takú super tému som už dávno nečítala ak ma niečo napadne pridám a musím sa priznať, že tie švedske handričky tiež nepoznám.

... tak ti o tom napisem viac - to musis vyskusat a som presvedcena, ze uz potom s nimi neprestanes ... :D
-----------
ja som si prve tieto veci z mikrovlakna kupila uz velmi davno... (1994?) ked to bola uplna novinka a dokonca "znackovy vyrobok" a primerana k tomu bola aj cena, za rukavicu (podobnu velkost ako frote rukavicu na kupanie) ale v plysovom prevedeni za liter... a k tomu handricku velku asi 40x40 cm tiez za tisic, ale nelutujem ... totiz: prisla mi to pani predviest takze okrem toho, ze to je fakt super vec, som sa dozvedela aj vela podrobnosti ...
teraz tieto, co sa predavaju v drogeriach pod nazvom "svedske utierky" stoja v zavislosti od velkosti od 40-70 korun... nie su sice plysove, ale funguju rovnako spolahlivo :)
ayya
26.07.06,16:08
to vlakno ma taku schopnost, ze tymi mikroskopickymi vycnelkami sa dostane aj do malickych priestorov, necistotu akoby "rozpustia" a ta spina sa potom dostava do toho vlakna, tam sa udrzi a cisteny povrch je fakt cisty ...;)
jednoducho sa namoci v cistej vode a dobre sa vyzmyka... vtedy je najucinnejsia, lebo ked je velmi vlhka tak za sebou nechava mokre stopy a samozrejme aj tu spinu "rozpustenu" vo vode ... ak je malo namocena, tak nema sa spina cim rozpustit...

takze namocis, vyzmykas a ides! ... :D tym, ze sa nepouzivaju saponaty sa setri nielen peniazmi, ale hlavne namahou (nemusi tolko pracovat rukou) ale fakt sa setri aj casom ...

napr. zrkadlo v kupelni staci pretriet, zoberie aj mastnotu ... ked je dobre vyzmykana, tak zostava za handrickou taka vlhka stopa, ktora ale bez zvysku zmizne a zrkadlo je vylestene ... uplne som prestala doma pouzivat napr. prostriedky na lestenie skla
treba si to vyskusat, kolko necistoty ta handricka do seba prijme, lebo zbytocne by si nou nieco cistila, keby bola plna spinavej vody, takze potom ju treba zase iba preplachnut vo vode a pokracuje sa... na konci prace ju potom preperiem este tym "usetrenym" mydlom a zavesim vysusit ...
mam ich viac a este su aj farebne odlisene, jednu pouzivam v kuchyni na pracovnu dosku, kuchynsku linku, antikorove umyvadlo, utieranie stola ... chladnicka, plynova varna doska .... daju sa nou aj umyvat riady a dokonca v studenej vode (co je super napr. v zahrade) ... ale potom ju treba poriadne odmastit - najlepsie vyprat mydlom ... :o
viem, ze ju niektori ludia peru aj normalne v pracke, ale nesmie sa vtedy pouzit avivaz, lebo presne to avivaz urobi, ze zapcha tie mikropriestory vo vlakne a tym sa rusi vlastnost toho vlakna a ono potom "nefunguje" ....
ayya
26.07.06,16:18
dalsiu mam v kupelni ... na zrkadlo, na utieranie teglikov od kremu, umyvadlo ... kachlicky na stene, dvere !! ... vsetky dvere nou staci pretriet (a u nas aj dvakrat trikrat do dna okolo kluciek :D) ... ale ked chcem aj vanu poriadne, tak tou handrickou prebehnem po mydle a umyvam vanu tak, predsa len tak sa mi vidi vana cistejsia - ale tu lahko oplachnem sprchou ...
je dobra, ked je uz skoro sucha aj na utieranie vodovodnych baterii - potom sa na nich neusadzuje vodny kamen a su leskle, ako nove :) ...

ked s tou handrickou robim dlhsie, tak mam potom trosku akoby "orajbane" ruky od toho zmykania, ale to uvidis ... podla mna to nie je taka neprijemnost, aby som svedsku handricku kvoli tomu prestala pouzivat :) pozor treba dat aj pri cisteni nabytku z dreva (z masivu) lebo pri castejsom pouzivani posobi ako "smirgel" a mohla by zodrat lak, hoci netreba pritom vyvinut nejaku velku silu, som si tak zodrala lak na kuchynskych stolickach hore na operadlach, taka som bola "usilovna" :D ...

dalsiu mam specialne taku mensiu na dosku na WC ... zvonka misu, na utieranie splachovacej nadobky a kachliciek, to by som nerada "miesala" s inym priestorom :D
Nika
26.07.06,16:25
dalsiu mam specialne taku mensiu na dosku na WC ... zvonka misu, na utieranie splachovacej nadobky a kachliciek, to by som nerada "miesala" s inym priestorom :D


A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.:)
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku:D
ayya
26.07.06,16:27
a to som este nespominala jednu z najtazsich prac v domacnosti imho - umyvanie okien ... neviem, ako drevene ramy iba nalakovane... to by som bola asi opatrna, ale drevene na bielo natrete ramy okien sa s tym uzasne dobre dobre umyvaju, a to vobec nehovorim o plastovych oknach ... ale - okna byvaju hodne spinave, takze tu mam iny postup ... prvykrat ich umyjem s hodne namocenou tou handrickou ... najprv samozrejme skla, ... ta spina sa rozpusti .... ale zostava na nich, lebo handricka je hodne vlhka... potom ju preplachnem v cistej vode, vyzmykam a uz idem "na cisto" - ide to super, vobec nezostavaju flaky ani smuhy, sklo sa leskne ...;)

vlastne postup pri oknach mam takyto: skla s mokrou... vyzmykat preplachnut.... ramy s mokrou, preplachnut - vymenit vodu v kybli za cistu (treba! to uvidis! :D ) a potom ramy s vyzmykanou a nakoniec skla s vyzmykanou... niekedy v kybli menim vodu este raz, alebo mam druhy s cistou.... :p vyskusas si sama, co ti bude najviac vyhovovat :)
Elena Navrátilová
26.07.06,16:28
Ayyka si super detailistka. Radosť čítať.
ayya
26.07.06,16:41
A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.:)
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku :D

hej, niekde som to tusim citala (?) alebo videla v telke... a vraj je to preto, lebo v kupelni a na zachode sa pouzivaju agresivnejsie chemicke cistiace prostriedky :p

ale este k "zazracnej handricke" :p
jo jo! ... na pocitac a na klavesnicu som zabudla ... a este: telefonne pristroje, vypinace na stenach, lustre, tlaciaren ... televizor - aj obrazovku aj celu bednu :) ... to mam tu stvrtu ... parapety pod oknami, sklo na konferencnom stoliku... nevadi, ked sa pooblieva, lebo s handrickou sa iba pretrie ... skratka - super vec, uz by som asi fakt nestihala doma (v mojom veku) keby som tieto zazracne handricky doma nemala ... iba s nimi pobehujem, tu pretriem, tam pretriem ... iba davam pozor, aby neboli velmi znecistene (plne spiny), lebo to by som pretrierala zbytocne samozrejme :D
ayya
26.07.06,16:56
Ayyka si super detailistka...
hehe... radsej to podrobnejsie vysvetlim, aby to naozaj bolo ucinne pouzivanie :) lebo ona sa da aj "nespravne" pouzit a to by bola skoda imho...

aha - odkedy mam tieto vymozenosti, tak celkom rada umyvam okna :) dokonca skla pretriem hocikedy, aj ked niekedy staci iba tam, kde su smuhy, ... ale v v kuchyni, kde su mastnejsie vypary tam cele skla pretriem kazdy tyzden, netazi sa mi, ked je ta robota taka jednoducha ... a nas psisko vecne skla "pooblizuje" ... aj v aute aj v byte - furt musi cucat von oknom, taka je zvedava, :D ale nevadi mi to, lebo utriet to a "vylestit" :D je zalezitostou par sekund ... ozaj! auto sa s tym da umyvat, aj dnu aj zvonka... skratka vsetko ... aj potahy sa daju s vlhkou handrickou pretriet, to ma zas manzel dalsiu v garazi ... na tu som zabudla, ale ta je tam iba jedna takze sa nepletu ...:p a este aj v zahrade su samozrejme nejake :p
doma si davam pozor, aby som ich "nemiesala" ... su dostat v roznych farbach, pochvalim sa :) mam bledomodre, zelenkavu, zltu ... a jednu krasnu ruzovu :)

po malovani som nimi ovela lahsie vycistila cely byt... vtedy ich treba casto plachat, lebo tie farebne segmenty su jemne a hodne sa pri normalnom cisteni rozmazavaju ... pri svedskej handricke podstatne menej, lebo ich vela v sebe udrzi ... ale aj tak som po malovani do poslednej vody pridavala lyzicku octu - to neutralizovalo vapennu sucast maliarskych farieb a umyvanie bolo ucinnejsie
-----------
skratka: spica ! ... ;) a ja som jednoducho chodiaca reklama na svedske handricky, aj ked my take veci nepredavame, nebojte sa :D :D
Elena Navrátilová
26.07.06,17:02
Ten ocot je starý a osvedčený. Obzvlášť na sklo, aj do prania farebného prádla do posledného plákania. Ja teraz tie švédske handričky kupujem v tých tzv. ľudovkách. Minule som kúpila trojkombináciu, modrú, zelenú, žltú. Každá na iný účel. Ale ešte som ich nepotrebovalal, to som si kúpila hlavne preto že boli peknučké. Zabalené sú najkrajšie. xixixi Ale tiež treba umyť okná. Bývam na prízemí. Ale keď nám zatepľujú, ešte musím chvíľu vydržať. Na plastové okná sú úplne super.
ayya
26.07.06,18:40
taky pekny prispevok som este mala napisany... o cisteni tenisiek a este o vselicom.... a vypli nam elektrinu, tak som ani nestihla ctrl+c a ctrl+v ... a vsetko mi to zmizlo :( ....ale nevadi - pozhanajte si svedske handricky a iniciativne a tvorivo vyskusajte co vsetko sa s tym da cistit...

lebo napr. rura na pecenie odolava, zvlast ak je tam vyprskane a popripalovane nieco... tam treba drsnu chemiu pouzit :o tusim mr. musk... alebo take nieco sa mi osvedcilo... taky ramasak je na nalepke nejaky ak si to dobre pamatam, ale minulo sa mi, dobre ze som si spomenula, zastavim sa v drogerii a nieco si musim zaobstarat :p

ale - inak super! super! super ... nech ziju zazracne svedske handricky !
:D :D :D
kukučka
26.07.06,21:44
Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné :D a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.
Elena Navrátilová
27.07.06,02:57
Ja si tiež pamätám ceny tých prvých švédskych utierok. Na prvú sa mi sladali k meninám. Ale práca s nimi fakt perfektná. Ayyka ale ten citát o tých teniskách ma zaujal. Aj to čistíš handričkami? Mne sa teraz veľmi na rúry páči Lynx. Je to sprej, Aj na čistenie fritézy je výborný.
liduska
27.07.06,03:12
Elenka ty si si tuším kvôli švedskym handričkám aj privstala. Tiež by ma zaujímali tie botasky. Hurá ide sa ba švedske handričky a upratovanie.
Elena Navrátilová
27.07.06,04:35
Ja aj kvôli švédskym handričkám. Ale ja ráno v posteli nevydržím. Sila zvyku. Ešte aby Ayyka predsa len dodala návod, že ktorou sa tie tenisky dobre čistia. Veď keď ich je toľko, no nie? Ona je šikulka, isto prezradí.
Ninna
27.07.06,05:29
Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné :D a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.

Ja tiež riad neutieram a utierky majú stopy mastnôt. myslím že utierky nie sú len na utieranie riadu. A k pomýtku ja mám pomytok za 500sk a vyvýram ho presne ako ayya. je vždy ako nový asi druhý rok
Ninna
27.07.06,05:34
A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.:)
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku:D

Ja používam na záchodovú dosku a okraje vlhké vreckovky ktoré pri malých detičkách sú nevyhnutnosťou. Spríjemnia mi svojou vôňou túto prácu
ayya
27.07.06,06:48
Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné :D a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.
Tyyy! :D baba jedna ;) ... to co som tu pisala o handrickach nemalo znamenat ze som na porade ja - medzi vsetkymi gazdinami - najlepsia gazdina... skor opacne - svedske handricky vyhovuju mojej lenivosti :D - lebo s nimi ide (skoro) vsetko rychlejsie a ekologickejsie a pravdepodobne aj z bakterialnej stranky lepsie, tak som sa chcela podelit so skusenostami :p ...
ale po rade: ak pouzivas nejaku sikovnu a naozaj ucinnu handricku na auto, tak finta asi tiez bude v tom mikrovlakne, lebo to vlakno ma fakt uzasnu schopnost nielen "rozpustat" spinu, ale nasledne ju aj v tej handricke zadrzat ... na mydlo mam stary struhak, taku trojkombinaciu plechovu, pretoze hrdzavela, tak som si davno do kuchyne kupila ine a neviem preco som tamto nezahodila, tiez ho mam v kosi na pradlo - zabera naozaj malicko priestoru :)

inventury v skriniach tiez robim (ale vzdy s k tomu musim dokopat a presviedcat sama seba tak tyzden, kym sa do toho chytim... a tiez z triciek vyrabam handricky ... take jednorazovky na velku spinu ... cojaviem - na prechadzke stupis to ... eee ... pozostatku po nejakom psickovi, alebo na umyvanie schodov alebo do zahrady - tam sa handier minie jedna radost.. ale tie uz neperiem, rovno ich po pouziti bez lutosti zahadzujem :o
a utierky .... tiez som mojej mamine neverila, ze aj na pohlad cista, ale uz pouzita utierka je ina, ako napr. tielko... az ma o tom presvedcila tak, ze do jedneho hrnca dala vyvarit tielko a do druheho (priblizne v rovnakom mnozstve vody a prasku) dala vyvarit utierku ... ta voda z utierky bola fakt "mastna" ... ved si to vyskusaj aj sama, hoci ... vsetok riad umyvam so saponatom a oplachujem pod tecucou vodou ... je to sice pre mna zahada, preco to je tak, neprisla som na to, co nasi s utierkami vyvadzaju, ale utierky vzdy aj tak periem osobitne ...
naozaaaaaaaaaaaaaj :D :D
Nika
27.07.06,06:59
... je to sice pre mna zahada, preco to je tak, neprisla som na to, co nasi s utierkami vyvadzaju, ale utierky vzdy aj tak periem osobitne ...
naozaaaaaaaaaaaaaj :D :D

Ja som to u nás odhalila...... niektorí jednotlivci - nie je ťažké uhádnuť ktorí ;) - si do nich utierajú ruky :mad:
ayya
27.07.06,07:01
auto sa da "pohotovostne" umyt bez saponatov s dvoma troma kyblami vody ... najprv skla a vnutrajsok, potom aj karoseriu ... doporucuje sa vyprat docista tie handricky s normalnym mydlom na pranie, to je tiez ekologickejsie ako saponatove prostriedky. Dokonca aj "strop" v aute ... byva z takej akoby semisovej tkaniny - poutieranie s vlhkou svedskou handrickou mu robi celkom dobre ... aj potahy na dverach, aj ked su z casti latkove ... tam treba vyskusat kombinaciu slabucko namydlenej handricky a nasledne vyutieranie cistou, preplachanou vo vode ... treba vyskusat ... niekomu sa moze pacit niekomu nie ...

tak isto cistim aj tie kozene tenisky - namocim handricku, trosku namydlim ... a cistim tenisky - jednoznacne je to kvoli tomu vlaknu ucinnejsie, ako keby som to robila s obycajnou handrickou, alebo so spongiou... a potom este cistou - treba stiahnut to mydlo samozrejme ... ;)
nie je to ako vyprat tenisky v pracke, ale tym sa zase tenisky velmi nicia a toto sa mi vidi ako prijatelny kompromis :)
s cistou handrickou sa daju aj niektore skvrny na obleku alebo na kabate vycistit ... kabelky, cestovne tasky ... skratka vsetko, co si trufate cistit na vlhko, treba vyskusat aj s handrickou, najprv cistou, ... ked spina nepovoli, tak s troskou mydla ...
obcas aj skrvny na koberci ... no ved vravim - skoro seeeeeeeecko :D :D
aha - najlacnejsiu mam asi za 39 korun, ta ma rozmery asi 22x22 cm, je to frote na tkanej latke ... radsej mam trosku vacsie a frote na uplete, lepsie sa to zmyka, a lepsie to "sadne do ruky" a tie stoja tak okolo 60-70 korun tu u nas oproti v drogerii :)
ayya
27.07.06,07:03
Ja som to u nás odhalila...... niektorí jednotlivci - nie je ťažké uhádnuť ktorí ;) - si do nich utierajú ruky :mad:
:D :D tak to si dam teda bacha ... ci ich vymaknem - to sa teda teraz budem snazit a nech si ma potom nezelaju !!! :D :D alebo ci ho vymaknem? :p
malalulu
27.07.06,08:04
Ten nápad starej mamy, keď uvarila zaváraninu medzi zemiakmi sa mi veľmi páči.
Ja ešte šetrím v kancelárii tak, že strihám polovičný kancelársky papier, ak mám menší text (trebárs na príjemke je len jedna,dve položky) vytlačím to na tento polovičný papier.
dari1
27.07.06,08:48
ayya, ked umyvam okna so svedskou handrickou, a potom s normalnou maju na sebe nejaky "filter", akoby mastny, ktory nie a nie zliezt, vydrzi aj tri umyvania okien, nevies o tom nieco? o pricine?
ayya
27.07.06,11:52
ayya, ked umyvam okna so svedskou handrickou, a potom s normalnou maju na sebe nejaky "filter" ......?
hmm.. tak to teda neviem, odkedy mam tuto vymozenost, tak som inak ani okna neumyvala ... ale zvedava som, rada by som aj take veci vedela... tusim sa prinutim a vyskusam, ci to aj mne tak bude robit... ;) ale - moc neslubujem, mam ciťaka, ze sa mi to uz normalne a klasicky nebude chciet robit :D boooze - si pamatam, co sme sa nalestili okna novinovym papierom, ked sme sa chceli šmúh zbavit :D
dari1
27.07.06,12:07
ono mi to robi aj na aute, na oknach, najma cez zimu, ked sa rosia okna, pretriem to hocicim (handrou, jelenicou, pap.vreckovkou), ten filter sa rozmaze a potom nic nevidim... hoci mam styri oci
ayya
27.07.06,12:24
ono mi to robi aj na aute, na oknach, najma cez zimu, ked sa rosia okna, pretriem to hocicim (handrou, jelenicou, pap.vreckovkou), ten filter sa rozmaze a potom nic nevidim... hoci mam styri oci

hmm...:o vzdy koncis pracu s handrickou tak, ze ju mas uz vlastne cistu, lebo to druhe pretieranie je uz vlastne iba akoby "lestenie"? ... nemoze to byt, ze v nej je mydlo a ty ho vlastne len rozotries? a ten povlak je z toho? ... ale preco mastny??? ... alebo: nefajci sa tam? tabakovy dym zanechava dost mastny hnedy povlak (he - sama to viem, ked cistim skrinku na zasklenom balkone, lebo inde nefajcim) ... :p

takze ty by si svedsku handricku nedoporucovala ako univerzalneho pomocnika? ... verim, ze nie vsetkym vyhovuje ... nazory aj zvyky su iste rozne, tak kludne napis, hoci - stale vravim, ze ja na nu nedam dopustit ;)
dari1
27.07.06,12:48
to vobec nehovorim, ze nie je dobra, ja ju tiez velmi pouzivam - v kupelni, obkladacky, atd, atd., ale pri tychto oknach som mala taketo problemy, tak som presla na jarovu vodu, ocot a noviny, pri aute som to doteraz nevyriesila.
Handricka ako taka je super... vratane vsetkych ostatnych pouziti, ktore ste rozpisovali.
Ale tusim sme sa rozbehlimimotemy
Danila
27.07.06,19:53
ayya, konečne som Ťa našla. Vedela som, že si niečo múdre už napísala. Ale že otvoríš novú tému, a ešte takúto, tak to tu civiem a viem, že v tejto téme nemám čo rozumné napísať, lebo nič rozumné, čo sa úspor týka neviem, nerobím a je to hrozné, hroznejšie ako som si vedela uvedomiť. Toto keď čítam, tak neviem, či sa mám červeňať, spytovať svedomie, alebo dokonca snažiť sa polepšiť. Môžem navrhnúť jedinú úspornosť, že Ti vyslovujem obdiv, a ušetrím v tejto téme "pľac" pre tých, ktorých si aspoň prečítam a pouvažujem, čo som schopná v tomto smere zmeniť. Hm....
dari1
01.08.06,11:04
Vráťme sa k šetreniu, boli tu výborné nápady, ktoré som nepoznala.
Odkladanie pohárov od horčice, majonéz a pod. a ich následné použitie na zaváranie určite poznáte.
Niečo šikovné na odkladanie sezónnych topánok nemáte vymyslené? Ja ich dávam do igelitových vriec a do postele.
ZEvina
01.08.06,12:43
Na topánky si odkladám originál škatule, v ktorých ich kúpim. Je to skôr na ochranu topánok, ako šetrenie. Máme v garáži na ne skriňu. Topánky očistím, nakrémujem, vypchám pokrčenými KLASICKÝMI novinami a dám ich do škatúľ.
Na šetrenie však mám jeden recept. U nás stojí chlieb 32,-- Sk, v Tescu majú niekedy akciu za 9,90. Kúpim dva chleby, prekrojím na polovicu, každú polku dám zvlášť do mikroténového sáčku a dám do mrazáku. Podľa potreby vytiahnem - rýchlo sa rozmrazuje a je ako čerstvý.
Melnick
01.08.06,13:43
SDC....... vieš čo ma napadlo,ale prosím Ťa nenahnevaj sa na mňa:
písmenkami vo svojom nicku si :D nešetrila:D :D :D
lenkak
01.08.06,14:59
SDC je názov firmy. Žeby by firma šetrila?:D
Emwa
01.08.06,15:08
Chcem pridať z mojich skúseností :
Do prostriedku na umývanie riadu /Jar, Pur../ pridávam cca 1/3 obyčajný ocot, riad je pekne lesklý a umývanie je lacnejšie. Na vaňu a umývadlo
používam prostriedok na čistenie špinavých rúk/solvina/ ostal manželovi
zo zamestnania.
No a na lepenie účtov.dokladov používam zásadne staré tlačivá /daňové,
výkazy poisťovní .../sú dosť pevné.
Na záver ešte jeden môj tip : Pokladničné doklady vytláčam na kanc.papier
A5, ktorý si nechám v tlačiarni nasekať z A3, nemusím potom strihať/rezať/
jednak je to lacnejšie a rýchlejšie.
ZEvina
02.08.06,05:05
SDC je názov firmy. Žeby by firma šetrila?:D

mimotemy No..... ako úplná začiatočníčka som potrebovala niečo zistiť pre firmu a tak som sa tu takto prihlásila a už to neviem opraviť. A väčšinou som sama v práci a nemám s kým rozprávať....... tak píšem, píííííííííííííííšem.
ZEvina
02.08.06,05:09
SDC je názov firmy. Žeby by firma šetrila?:D

mimotemy No........ ako úplná začiatočníčka som potrebovala zistiť niečo pre firmu a takto som sa sem prihlásila a už to neviem opraviť:D :D EvaB
ZEvina
02.08.06,05:11
SDC....... vieš čo ma napadlo,ale prosím Ťa nenahnevaj sa na mňa:
písmenkami vo svojom nicku si :D nešetrila:D :D :D

mimotemy Väčšinou som v práci sama, nemám sa s kým rozprávať, tak pííííííííííšem:D :D :D
Zita5
02.08.06,05:27
mimotemy No..... ako úplná začiatočníčka som potrebovala niečo zistiť pre firmu a tak som sa tu takto prihlásila a už to neviem opraviť. A väčšinou som sama v práci a nemám s kým rozprávať....... tak píšem, píííííííííííííííšem.

Ak by si chcela zmeniť nick , tak treba požiadať Richarda ...on to zariadi ;)
ZEvina
02.08.06,06:11
Zita5 - nerada by som zneužívala túto tému na riešenie mojich problémov, ako sa dá požiadať Richarda? Naozaj tu vytŕčam z radu!

Chcem prispieť aj radou, ale napádajú ma len samé blbosti .... keby som nenavarila.... čo sa dá všetko ušetriť:):):) peniaze za nákup, voda, plyn, jar, lak na nechty, čas.........

Ale predsa: Písalo sa tu o pečiatkach na predkontáciu účtov. Ja podobné používam, ale nie pečiatku. Mám také lístočky 9x7 cm, ktoré fotím na "šmiráky" a potom ich nastrihám a zošívačkou alebo lepidlom pripevňujem na doklady.
Zita5
03.08.06,09:17
No konečne " SDC" ......spravila si zmenu :p
Orim
04.08.06,19:37
Zita5 - nerada by som zneužívala túto tému na riešenie mojich problémov, ako sa dá požiadať Richarda? Naozaj tu vytŕčam z radu!

Chcem prispieť aj radou, ale napádajú ma len samé blbosti .... keby som nenavarila.... čo sa dá všetko ušetriť:):):) peniaze za nákup, voda, plyn, jar, lak na nechty, čas.........

Ale predsa: Písalo sa tu o pečiatkach na predkontáciu účtov. Ja podobné používam, ale nie pečiatku. Mám také lístočky 9x7 cm, ktoré fotím na "šmiráky" a potom ich nastrihám a zošívačkou alebo lepidlom pripevňujem na doklady.

Kludne založ tému "Blbosti" :) :) :)
janasv
13.08.06,08:35
:D :D alebo ci ho vymaknem? :p

To by mohlo byt zaujimave.....:p:D:D:D:D:D:p
anmary
18.08.06,12:00
Ked uz je rec o setreni - v malych panelakovych bytoch je nutne setrit najma miestom. Ma niekto osobnu skusenost s vyrobkom zvanym space bag?:confused: Vysvetlenie : velke uzatvaratelne igelitove sacky - vrecie - na odkladanie oblecenia - vysava sa z toho vzduch vysavacom a kazdu chvilu na to bezi reklama na niektorej telke.:rolleyes:


Ja mám s tým skúsenosť, bohužiaľ nie dobrú. Keď syn vyrástol z plienok a bábätkovských vecí, tak som sa rozhodla tieto vrecia kúpiť keďže bývame tiež v paneláku. Veci som si pekne poukladala, vysala vzduch a tešila sa z úspory miesta. Manžel zaniesol tieto vrecia do pivnice a uložil do regála. Asi o týždeň som šla do pivnice a skoro som zinfarktovala. Vrecia boli na fúknuté, síce iba o 1/2 pôvodnej veľkosti, ale bude problém vytianuť ich. :(
gu100
18.08.06,12:17
No nech rozmýšľam, ako rozmýšľam, nič rozumné ma v tejto chvíli s porovnaním s týmito zlepšovákmi ani nenapadá, snáď len: ak lepím firmám pokladn. doklady, tak nepoužívam čistý biely papier (škoda našich lesov a mojich peniažtekov), ale popísané "šmiráky" z opačnej strany, len musím dávať pozor na ochr. osob. údajov a pod. záležitosti, takže mám v kancelárii 2 kôpky starého papiera; šmiráky mi dokonca nosievajú aj kamošky z úradov.

suhlasim.. z jednej strane potlacene papiere triedim na TRI kopky.. jednu taku s osobnymi alebo citlivymi udajmi na skartovanie... druhu s menej dolezitymi udajmi na lepenie dokladov a tlacenie smirakovych zostav.. a ta tretia kopka, kde su udaje nepodstatne, alebo udaje bez suvislosti... tak ta tretia kopka ide do materskej skolky na kreslenie detom :)
ayya
18.08.06,15:53
Ja mám s tým skúsenosť, bohužiaľ nie dobrú. Keď syn vyrástol z plienok a bábätkovských vecí, tak som sa rozhodla tieto vrecia kúpiť keďže bývame tiež v paneláku. Veci som si pekne poukladala, vysala vzduch a tešila sa z úspory miesta. Manžel zaniesol tieto vrecia do pivnice a uložil do regála. Asi o týždeň som šla do pivnice a skoro som zinfarktovala. Vrecia boli na fúknuté, síce iba o 1/2 pôvodnej veľkosti, ale bude problém vytianuť ich. :(

ja ich nemam, ale neda sa nevsimnut si tu stale opakovanu reklamu, tam mamina detom perinky dava do toho sacku, vysaje vzduch a potom ich zas uvolni, vyberie a deticky sa k tomu tulia ...

som trosku skepticka hlavne kvoli tomu, lebo si myslim, ze co ma byt "nacechrane" nemozem ukladat "zlisovane" ....napr. aj na spacaku (ktory je vyrobeny z "duteho vlakna") mate na "navode" napisane, ze v obale, v ktorom sa predavaju spacaky sa nemaju trvalo skladovat. Maju sa odkladat volne zlozene, do toho maleho vrecka sa maju napchat iba na prepravu. Ked je totiz ten material trvalo stlaceny, znizuje sa jeho izolacna schopnost a v spacaku je potom zima. A dnesne (nie z peria) postelne prikryvky su povacsine prave z toho isteho materialu ...
na trickach, alebo na postelnych povlieckach a plachtach sa iste vela miesta nenasetri, ked sa ulozia v tych vakuovych vreciach... takze sa to velmi kupovat nechystam :o ale je mozne, ze s tym ma niekto aj dobre skusenosti, to nepopieram ;)

Anmary, nedostanes sa tam do pivnice s vysavacom? ze by si ten vzduch znova vysala a tak to dostala von? To je iba napad, ok? :)
rede
21.08.06,12:31
Milá ayya, už sa dávno chystám informovať ťa, ako sa praktizujú tvoje rady, tak napr. švédska handrička. Aj ja som mala jednu dáááávno doma, občas som ju použila, ale vysledky ma neuspokojovali. Takže som používala nové čistiace prostriedky a skúšala som nové značky. Výsledok niekedy lepší, inokedy horší. A nehovoriac o tom, že neplatilo, čím vyššia cena č.prostriedku, tým lepší výsledok. Potom so nakúpila tie tvoje handričky rôznych druhov a začala čistiť podľa tvojich rád. Môžem ti povedať, že je to super výsledok. Teraz mám zrenovovanú kúpelku a som rada, že so švédskou handričkou ju môžem dokonale udržiavať čistú. Myslím si, že tie č.prostriedky by mi časom narušili povrchovú úpravu vybavenia kúpelne. So švédskou handričkou je čistenie nielen kvalitné ale aj šetriace povrchovú úpravu napr. umývadlo, vaňu, sprchovéhý kút a pod. A ešte jedna skúsenosť, keďže neznesiem rukavice, používanie rôznych čistiacich prostiredkov sa prejavilo aj na mojej pokožke, no a teraz, keď skončím s upratovaním, na pokožke nie je ani náznak problémov, ktoré som mala predtým.Takže sa ti chcem poďakovať za tvoje rady, ktoré sa vôbec neminuli účinku.
suzuki
21.08.06,14:14
zase "osli most" ... :D :D
v kosi na pradlo mavam jednu flasu sedmicku na zavaranie ... a do nej odkladam kusky mydla, ked su uz tak male, ze je nepohodlne sa nimi umyvat...
---------
pamatate si "my vsichni skolou povinni"? tam ten maly chlapcek prvacik "urazil" svoju ucitelku tym, ze jej ako darcek priniesol do skoly take "nasetrene" mydlo z kuskov ...
-----------
takze ano! :D aj ja si odkladam tie kusky mydla ... ked uz ich je dost, tak si z toho uplacam take "hospodarske" mydlo s ktorym obycajne periem pancuchy ... ;) vyskusala som uz vselijake sposoby, ako tie mydielka prinutit, aby drzali pokope :D ale najviac sa mi osvedcil takyto sposob: nasetrene mydielka (k tym pridavam aj tie z hotelov, nasi to furt nosia domov, ked niekde mimo spia) dam do misky od zmrzliny a zalejem vodou a necham "napucat" - ale to musi byt primerane, lebo ked je malo navlhnute, tak sa s nim zle robi a ked je vela rozmocene, tak je mazlave a protivne ... takze: primerane navlhcene mydielka postruham na starom struhaku rovno do umyvadla, ktore v tomto pripade nahradza inu nadobu ... a nastruhane mydlo sformujem do prijatelneho tvaru a pomaly necham susit napr. vlozene do igelitoveho sacku ale nie uplne uzatvoreneho, aby sa to mydlo susilo pomalsie ... (kto uz betonoval, tak vie preco :D) ... a ked zas to "nove" mydlo uschne, tak ho pouzivam na pranie pancuch alebo .... :D :D

Niekde v drogériách predávajú také sieťky na mydlá - tam stačí dať tieto kúsky a nemusíš robiť tieto procedúry
Marína
21.08.06,15:45
Myslím,a že ayya tu spomínala švédske utierky rôznych farieb za cca 70 Sk. Kde to kupujete? Ja sa stretávam len s belasou farbou za cca 25 Sk. Mala som už aj zelenú od Viledy za cca 200 Sk(bola na pohmat zamatová), ale že by bola 8x lepšia???
kukučka
21.08.06,16:10
Tie lacné sa navyrovnajú ani kvalitou ani životnosťou originálu.
rede
21.08.06,17:23
Ja som ich náhodou objavila v drogérii, mali belasé za 30 Sk, a 70 Sk. Tak som zobrala obidve. Až doma som zistila, že rozdiel je v gramáži mikrovlákna, tá lacnejšia má niečo vyše 200 a tá drahšia vyše 300 gramov. Potom som zistila, že existuje aj tretí druh, čo má ešte viac, myslím 360 g. Obaly som zahodila, teraz lovím v pamäti. Drahšia je väčšia a hrubšia a myslím, že sa oplatí do nej investovať. Ešte som si kúpila ružovú, ale tá má úplne inú štruktúru, je tiež dobrá, ale tie bledomodré sa mi zdajú lepšie. Len som sa začudovala, keď som prečítala na etikete že krajina pôvodu Čína. Tak teraz neviem, prečo to má názov švédska utierka. Som s nimi nadmieru spokojná.
Katarína STR
22.08.06,03:58
Keď už som v téme šetrenie, tak vám napíšem ako si môžem ušetriť čas pri vešaní záclon.
Vždy som sa natrápila minimálne hodinu, kým som na 10 veľkých okien zavesila záclony.
Vešala som ich tak, že keď som išla prištipnúť štipec na záclonu, trošku som záclonu preložila.To aby bola pekne nariasená.
Bolo to pracné a niekedy zostali aj prsty poškriabané.

Tak som si dala dole záclony, spočítala koľko mám štipcov a pustila sa do šitia. Pekne som si to premerala a rovnomerne na celej záclone pomocou špendlíkov urobila záhyby a prešila po celej dĺžke.
Teraz mi vešanie záclon ide jedna radosť.
Pekne prištipnem štipec na prešitý záhyb a je to.
Ušetrím čas a aj moje prsty.
ayya
22.08.06,10:10
Niekde v drogériách predávajú také sieťky na mydlá - tam stačí dať tieto kúsky a nemusíš robiť tieto procedúry

mas iste pravdu - tiez poznam tie sietky, ale - osobne mam k tomu (nepodlozenu?) averziu - strasne mi to pripomina casy minule - komunisticke, vtedy v kazdom erarnom zachode take sietky s mydlami viseli ... :o navyse - tak by som pancuchy prat nemohla, lebo by sa cele pozatrhali ... - ja sa celkom rada "pohrajkam" s tymi mydielkami - minule som ich farebne triedila - boli biele so zelenymi a ruzove so zltymi ;) celkom som sa zabavila ...
ayya
22.08.06,10:15
Tie lacné sa navyrovnajú ani kvalitou ani životnosťou originálu.
neviem co mas na mysli pod "originalom"... prvu takuto "vymozenost" z mikrovlakna som si kupila asi pred 10 rokmi, bola to znackova vec, patentovana od firmy Raypath (?) bola to utierka za tisic a plysova rukavica za tisic... nelutovala som sice, ale aj tie sa opotrebuju... dalsiu sadu som si kupila asi pred troma rokmi - preto som vedela porovnat to opotrebenie, ta stara rukavica ma mozno iba polovicu hrubky ... ale to preto, ze fakt dostala za tie roky "zabrat" :D ...
mne sa osvedcili aj tieto "lacne" ... material je vlastne ten isty, na nieco sa viac hodi tensia, na nieco hrubsia... tak ako pisala Rede, takze urcite nezatracujem tieto lacnejsie, co sa teraz predavaju ... lenze uznavam, ze kazdemu vyhovuje nieco ine, tak je to aj v poriadku :)
ayya
22.08.06,10:21
.... A ešte jedna skúsenosť, keďže neznesiem rukavice, používanie rôznych čistiacich prostiredkov sa prejavilo aj na mojej pokožke, no a teraz, keď skončím s upratovaním, na pokožke nie je ani náznak problémov, ktoré som mala predtým.Takže sa ti chcem poďakovať za tvoje rady, ktoré sa vôbec neminuli účinku.

niet za co dakovat, presvetlila si mi cely den, veeeelmi sa tesim, ze sa ti hodili moje skusenosti :) ... mimochodom, ja na nich ocenujem aj to, ze (ako som pisala hore) maju aj nejaky "antibakterialny mechanizmus"... nerozumiem tomu sice, ako to funguje, ale sama som sa o tom presvedcila - hoci, ked som to citala "v navode" tak som bola trosku voci tomu privlastku skepticka, ved ako v domacnosti bez mikroskopu preveris co je a co nie je antibakterialne? :D ... iba nahoda to tak zariadila, ze som to aj sama zistila ... tak fajn, obcas si na mna v dobrom spomen, ked budes "kupelnu pucovat" :) pekny den prajem
rede
22.08.06,10:57
Milá ayya, myslím na teba vždy keď chytím túto zázračnú utierku do ruky a niečo "gľančím". Jednu som už mala pár rokov a používala som ju len sem tam, radšej som používala tie rôzne agresívne prípravky. Teraz ma to začalo normálne baviť. Aj cez obedňajšiu presávku (1 hod., z toho 20 min. na cestu) som bola doma, hodila som do seba obed a ešte som stihla nielen umyť riad, ale nedalo mi, chytila som š.utierku a vyčistila som celú kuchynskú linku. Len sa neviem vynačudovať, koľko špiny z nej ide, keď ju nakoniec vyperiem. Takže maj sa krásne a občas prihoď niečo zaujímavé, teším sa.
Elena Navrátilová
22.08.06,11:03
Veru Ayyka, pripájam sa. Tiež čakám čo Ťa ešte napadne a rada sa s tým podelíš. Ako s tými teniskami? Poradíš? Už sa teším.;)
kukučka
22.08.06,13:21
neviem co mas na mysli pod "originalom"... prvu takuto "vymozenost" z mikrovlakna som si kupila asi pred 10 rokmi, bola to znackova vec, patentovana od firmy Raypath (?) bola to utierka za tisic a plysova rukavica za tisic... nelutovala som sice, ale aj tie sa opotrebuju... dalsiu sadu som si kupila asi pred troma rokmi - preto som vedela porovnat to opotrebenie, ta stara rukavica ma mozno iba polovicu hrubky ... ale to preto, ze fakt dostala za tie roky "zabrat" :D ...
mne sa osvedcili aj tieto "lacne" ... material je vlastne ten isty, na nieco sa viac hodi tensia, na nieco hrubsia... tak ako pisala Rede, takze urcite nezatracujem tieto lacnejsie, co sa teraz predavaju ... lenze uznavam, ze kazdemu vyhovuje nieco ine, tak je to aj v poriadku :)

Tak si dovolím nesúhlasiť, predsa tá dvadsaťkorunová určite nie je z toho istého materiálu čo originál švédska - z patentovaného vlákna ACTEX. A chcela by som ju vidieť po piatich rokoch používania.
ayya
22.08.06,13:48
Tak si dovolím nesúhlasiť, predsa tá dvadsaťkorunová určite nie je z toho istého materiálu čo originál švédska - z patentovaného vlákna ACTEX. A chcela by som ju vidieť po piatich rokoch používania.

:D :D :D

ok, ok, ok ... suhlasim s tvojim nesuhlasom :) odteraz nebudem hovorit (pisat) "svedska utierka" ale iba "falosna svedska utierka" ... podobne ako su napr. "falosne kremese", "falosne lanyze" a pod.
btw: poznam rodinu, v ktorej tieto utierky volaju "zazracna handricka" aj to by mohlo byt riesenie, aby sme neboli v spore ... dohodnime sa teda, ze original svedsku handricku ma na porade iba Kukučka ;)

aj ked ma tvoj prispevok pobavil, uznam, ze patentovane veci su vacsinou jedinecne a ich napodobeniny niekedy (casto?) naozaj nemaju rovnaku uzitkovu hodnotu ako original...

ale to by bola dlha debata, ... osobne si tiez kupim iba original Diora a nie vselijake vselijake napodobeniny, ktore sa za Diora vydavaju :o len pri handrickach (neviem preco) nie som az taka fajnova :p

pekny den :)
Tweety
22.08.06,13:53
:D :D :D

ok, ok, ok ... suhlasim s tvojim nesuhlasom :) odteraz nebudem hovorit (pisat) "svedska utierka" ale iba "falosna svedska utierka" ... podobne ako su napr. "falosne kremese", "falosne lanyze" a pod.
btw: poznam rodinu, v ktorej tieto utierky volaju "zazracna handricka" aj to by mohlo byt riesenie, aby sme neboli v spore ... dohodnime sa teda, ze original svedsku handricku ma na porade iba Kukučka ;)

aj ked ma tvoj prispevok pobavil, uznam, ze patentovane veci su vacsinou jedinecne a ich napodobeniny niekedy (casto?) naozaj nemaju rovnaku uzitkovu hodnotu ako original...

ale to by bola dlha debata, ... osobne si tiez kupim iba original Diora a nie vselijake vselijake napodobeniny, ktore sa za Diora vydavaju :o len pri handrickach (neviem preco) nie som az taka fajnova :p

pekny den :) Čo ušetríš na hanričkách, necháš na Diora. Tak to má byť.:p:cool::cool::cool::cool: Rozumná investícia.:cool: Kvalitnú voňavečku nezaprieš.:cool:
ayya
22.08.06,13:55
Veru Ayyka, pripájam sa. Tiež čakám čo Ťa ešte napadne a rada sa s tým podelíš. Ako s tými teniskami? Poradíš? Už sa teším.;)

Elenka, neprehliadla som, ze si sa volakedy davno pytala na tie tenisky... ale myslela som, ze si to uz vyskusala a odpoved netreba :) skus pre porovnanie jednu tenisku poutierat obycajnou handrou a druhu touto "zazracnou"... rozdiel je imho dost viditelny, mikrovlakno totiz vo "vraskach" topanky nezanechava rozpustenu spinavu vodu ... mimochodom: vcera som cistila flak po rozliatom (a zatajenom ! a uschnutom !) pive na koberci ... pekne to vyslo, este dnes to skontrolujem, ci to netreba opakovat, lebo to chcem vidiet pri dennom svetle... ;)

ved vyskusaj doma, na co vsetko sa to da z uspechom pouzit... to imho stoji za tych par korun :)
STRELEC
22.08.06,14:47
Nepredpokladal som, že sa do tejto témy niekedy zapojím hoci ju rád sledujem. U nás doma je to vyvážené - ja míňam viac, moja 3/4-tka viac šetrí:) a tak nemám k tejto téme čo povedať. Asi tak ako keď roky odoberám časopis Urob si sám a ešte som zatiaľ skoro nič doma neuplatnil.

Klikol som si ale na štatistiku príspevkov k tejto téme a to ma viedlo k tomu, aby som poďakoval ayya, ktorá ako jediná s dvojciferným výsledkom s prehľadom "vedie v šporivosti" u poraďákov ... aj čo sa týka vtipu a štýlu príspevkov. Skoro ako v známej "kuchyni".
ayya
22.08.06,14:49
....Tak som si dala dole záclony, spočítala koľko mám štipcov a pustila sa do šitia. Pekne som si to premerala a rovnomerne na celej záclone pomocou špendlíkov urobila záhyby a prešila po celej dĺžke.
Teraz mi vešanie záclon ide jedna radosť.
Pekne prištipnem štipec na prešitý záhyb a je to.
Ušetrím čas a aj moje prsty.

Katka, na to ma kamaratka nahovara uz roky, ale neviem sa odhodlat...:o ja totiz periem zaclony poskladane, poskladane ich aj vytiahnem (rozpadnu sa malokedy a aj to iba trosku, takze ich pri vytahovani z pracky zase lahko poskladam) a zavesim... potom ich vobec netreba zehlit a nie su pokrcene ... dokonca, takto poskladana zaclona (jedna-dve z mensieho okna) sa da kvalitne oprat bez velkej namahy aj rucne v malom umyvadle ... kuchynsku zaclonu tak periem kazdu chvilku :D

ked davam ostatne zaclony dolu, tak si ich "pritiahnem" na jedno miesto (aby sa mi stipce drzali pokope) ... ak mam na okne dve zaclony, tak si z nich urobim dve oddelene "hromadky" ... zaclony odstipcujem, vyprasim a poskladam ... poskladane operiem (o prasku napisem v dalsom prispevku) prvykrat vo vlaznej vode, aspon dvakrat necham preplachnut a potom periem uz "naozaj" na 40 stupnov. Viem, ze minam vela vody, ale predpierka hned nasledovana pranim imho nestaci, lebo ta velka spina sa po predpierke iba vypusti, ale nevyplacha a ked po predpierke nasleduje bez plachania pranie tak sa vlastne zaclona perie v spinavej vode.
niekedy zaclony necham iba chvilku zavesene a este vlhke vesiam na okna (krasne cela izba rozvoniava potom) stipce mam z umelej hmoty, takze nehrozi hrdzavenie ... na kazdu zaclonu mam neparny pocet stipcov, (najlepsie je 17) uchytim dva krajne, potom prostredny, na nom urobim aj zahyb (velkost si priblizne za tie roky pamatam) :D ... tym sa mi zaclona rozdeli na dve casti - a zase zastipcujem vzdy v prostriedku ... a tak pokracujem az po posledne, netrva to dlho, tak dve tri minutky,... lebo vsetky stipce mam pri vesani husto vedla seba - tak na 25-30 cm ... potom zaclonu roztiahnem po okne ... neviem ci som to napisala tak, aby sa tomu dalo rozumiet :o
ayya
22.08.06,15:04
Nepredpokladal som, že sa do tejto témy niekedy zapojím hoci ju rád sledujem. U nás doma je to vyvážené - ja míňam viac, moja 3/4-tka viac šetrí:) a tak nemám k tejto téme čo povedať. Asi tak ako keď roky odoberám časopis Urob si sám a ešte som zatiaľ skoro nič doma neuplatnil.

Klikol som si ale na štatistiku príspevkov k tejto téme a to ma viedlo k tomu, aby som poďakoval ayya, ktorá ako jediná s dvojciferným výsledkom s prehľadom "vedie v šporivosti" u poraďákov ... aj čo sa týka vtipu a štýlu príspevkov. Skoro ako v známej "kuchyni".

:D :D ....že "vedie v šporivosti" :D ... diky, volakedy to bola z nudze cnost, teraz mam taky nazor, ze nie je spravne plytvat ... hocicim... stvu ma napr. plastove flase, hneva ma, ze ludia nie su ochotni separovat odpad, citam si stranky o pasivnych domoch, tepelnych cerpadlach, fotovoltaickych paneloch, rekuperacii ...;) a tak podobne, takze sa snazim byt ohladuplna k zivotnemu prostrediu a to potom uz automaticky prinasa take aj veci ako setrenie pracim praskom a tak ;) (mimochodom, tie peniaze co prefajcim predsa musim niekde "dobehnut" :D) ... ale vdaka, ze citas a ze si prispel... a !!! "Urob si sam" je jeden z mojich oblubenych casopisov od mojich mladych rokov..., ak sa nemylim to zacalo nejak spolocne s Dorkou vychadzat a rada som sa v nich hrabala v oboch.
A never, ze si nikdy z toho nic nerealizoval... nemusel si nieco konkretne, ale iste to zmenilo viac tvojich nazorov mozno pri kupe niecoho ... napr. kosacky na travu, alebo tak ... mozno "strasidielko na krtkov" si vyrobil pod vplyvom toho casopisu, ... je to dobry casopis imho, ale na moj vkus sa snazi mat prisiroky zaber, co sa tyka citatelov - od absolutnych zaciatocnikov az po odbornikov, ktori su schopni zostrojit si napr. elektricku regulaciu automatickeho polievania zahrady... kedze ja patrim k tym zaciatocnikom, tak obcas je polovica casopisu pre mna absolutne nezrozumitelna ... ale! aj tak klobuk dolu pred vydavatelom

aj tebe pekny den prajem
:)
ayya
22.08.06,15:59
:) este o prasku som slubila ... vcera vecer som "čučala" do pracky ako na televizor asi polhodinku a premyslala som ... aj o porade, tak mi napadlo, ze napisem o pracom prasku ;) posledny raz kupovali praci prostriedok nase dcery s tatinkom a doniesli persil .. ok, ale ! tekuty ! - aj na biele aj na farebne pradlo ...

mam radsej "suche" prasky (volakedy som pocula taku vetu: naco vlacit domov z obchodu zbytocnu vodu, ktoru tekuty prostriedok obsahuje?) a navyse - tieto tekute neviem dobre davkovat ... lebo nezalezi iba na mnozstve a uspineni, ale aj na druhu pradla - na bavlnu treba prasku samozrejme viac, na syntetiku menej ... ked viac prisypem sucheho prasku, tak mam este moznost - kym sa nesplachne - cast z neho vybrat. u tekuteho sa to neda... :o a just sa mi to vcera prihodilo, priliala som viac, lebo nerada pouzivam odmerky, neda sa to "docista" vyliat a ten zvysok v tom zasycha, ked to chcem preplachnut sprchou, tak sa cela od toho ubabrem a porozlievam vodu, ked celu odmerku vlozim priamo do bubna, tak posledne zvysky pracieho prostriedku sa z nej dostanu von az pri plachani ... a to sa mi tiez nepaci, navyse: dcery su alergicke, tak som sa este od plienok vzdy snazila poriadne plachat... ;)

mala som doma prackara, nejaky spinac mi odisiel ... a popri jeho praci sme spolu klabosili ... okrem ineho aj o mnozstve prasku...a prezradil mi zaujimavu vec :)

vzdy som si myslela, ze cim viac dam prasku, tym sa mi pradlo lepsie operie.... ale - to vraj tak bolo volakedy, ked sa pralo s mydlovymi praskami, bublinky maju vraj taku zazracnu vlastnost, ze na ich povrchu je take napatie, ktore bublinkam dovoluje po povrchu rozpustenu spinu udrzat a preto platilo - cim viac bubliniek, tym cistejsie pradlo ...:)

teraz to tak nie je, ... tieto nove prasky funguju na inom systeme, (neviem akom :cool: ) nizkopenive su aj kvoli prackam, aby sa pena nedostala do mechanizmu a neskratovala ho - a navyse: v automatickej pracke sa na pranie vyuziva aj taka obycajna vsadepritomna vec, ako je gravitacia - a to tak, ze pradlo sa o seba udiera a tym sa z neho spina lepsie uvolnuje. Pamatate si? iba zo starych filmov samozrejme :p volakedy sa pri potoku tak pralo, ze sa po namydlenom pradle buchalo drevenymi ...eee... ako sa to volalo? aha - piestami (?) cim silnejsie buchanie, tym kvalitnejsie oprane pradlo ...;)

Ked ale dam viac prasku a vytvori sa aj pena, tak sa ucinnok prania v automatickej pracke zhorsuje prave tym, ze pradlo nepada jedno na druhe ale pada do peny ako do periny :D skratka: v automatickej pracke ma byt praci roztok "tak akurat" ... poznam to podla toho, ze pri spodnom okraji "obrazovky" sa mi sem tam nejaka bublinka udrzi... ale nie viac ako 1 cm peny - vtedy je pranie najucinnejsie (zaujimave, ze? :p ) ...

no a vcera sa mi podarilo uliat viac z toho persilu a hned som vedela, ze mi to bude velmi penit ... tak som pri pracke stala a dolievala som vrchom cistu vodu so sprchou :p ... a stale penilo! ... tak som pretocila programator, vypustila trosku tej hustej "praskovej" vody a zase doliala cistej... kym som bola spokojna, tak to trvalo fakt skoro tu polhodinku ... hmm... obcas sa mi take prihodi :D

ale zaver z toho je :) ze netreba plytvat praskom, aj tak sa jeho ucinok tym nezvysuje a teda setrenie (v dobrom zmysle slova) sa tu oplati dvakrat :D

uf, ake litanie :D :D
kukučka
22.08.06,17:06
Čo ušetríš na hanričkách, necháš na Diora. Tak to má byť.:p:cool::cool::cool::cool: Rozumná investícia.:cool: Kvalitnú voňavečku nezaprieš.:cool:
Dalo by sa aj naopak: čo ušetríš na voňavke, máš na ...Nuž ale :D :D :D

Je jedno ako ju voláme - my doma aj šmatka - podstatné je, že je výborná a snáď nie je v dome nič, čo by som ňou neutrela. Výborne saje a tak jednu mám na kredenci suchú na ruky - preto nemusím vyvárať utierky :D - druhou umývam riad a keď dovarím, hneď po vychladnutí utriem aj linku aj pec a mám ju vždy čistú. Tiež som pec raz za čas pracne drhla zubnou kefkou a Torom, ale to bolo pred handričkou.;) Ešte ňou umývam chladničku, obrazy, gauč, korkovú dlážku, veľkolisté kvety, kabelky aj vnútri, drevené schody, telefón, každú chvíľu klávesnicu, atď, atď. Na sklo a nerez je fajn taká tenká, akoby diolenová. Skrátka handričkami pucujem všetko od dlážky až po luster.
liduska
22.08.06,18:43
Kukučka chceš povedať, že kefku a Toro Ti nahradila handrilčka?Až tak??
zuveska
22.08.06,19:01
Normálne mi to tu pripadá ako óda na handričky, ayya, ty by si tuším už mohla napísať aj dizertačnú prácu na túto tému. Ale tiež sa pridám do klubu "handričkárov". Mám aj tú originálnu švédsku, aj tie obyčajné modré. Už ani neviem koľko ich mám, ale je ich fakt dosť a používam ich tiež na všetko. Uľahčili mi život, aj keď je pravda, že s nimi nepobehujem furt, tak ako písala ayya. To zase naozaj nemusím. Netreba to preháňať, s prílišnej čistoty vznikajú akurát alergie. A tým sa celá rodina úspešne vyhýbame.
kukučka
22.08.06,19:34
Kukučka chceš povedať, že kefku a Toro Ti nahradila handrilčka?Až tak??
Dá sa povedať, že skoro hej, ale tá moja veteránka už dávno odslúžila svoju vysokú cenu a veľmi nedodržiavam pokyny prať ju mydlom, kľudne ju šupnem do jarovej vody a tú pec umyjem. Sme čajová rodina a tak ju niekedy vyvarím v jenskom čajníku a zabijem dve muchy jednou ranou. Ináč sa výborne perie kokosovým mydlom.
Tweety
23.08.06,06:19
:) este o prasku som slubila ... vcera vecer som "čučala" do pracky ako na televizor asi polhodinku a premyslala som ... aj o porade, tak mi napadlo, ze napisem o pracom prasku ;) posledny raz kupovali praci prostriedok nase dcery s tatinkom a doniesli persil .. ok, ale ! tekuty ! - aj na biele aj na farebne pradlo ...

mam radsej "suche" prasky (volakedy som pocula taku vetu: naco vlacit domov z obchodu zbytocnu vodu, ktoru tekuty prostriedok obsahuje?) a navyse - tieto tekute neviem dobre davkovat ... lebo nezalezi iba na mnozstve a uspineni, ale aj na druhu pradla - na bavlnu treba prasku samozrejme viac, na syntetiku menej ... ked viac prisypem sucheho prasku, tak mam este moznost - kym sa nesplachne - cast z neho vybrat. u tekuteho sa to neda... :o a just sa mi to vcera prihodilo, priliala som viac, lebo nerada pouzivam odmerky, neda sa to "docista" vyliat a ten zvysok v tom zasycha, ked to chcem preplachnut sprchou, tak sa cela od toho ubabrem a porozlievam vodu, ked celu odmerku vlozim priamo do bubna, tak posledne zvysky pracieho prostriedku sa z nej dostanu von az pri plachani ... a to sa mi tiez nepaci, navyse: dcery su alergicke, tak som sa este od plienok vzdy snazila poriadne plachat... ;)

mala som doma prackara, nejaky spinac mi odisiel ... a popri jeho praci sme spolu klabosili ... okrem ineho aj o mnozstve prasku...a prezradil mi zaujimavu vec :)

vzdy som si myslela, ze cim viac dam prasku, tym sa mi pradlo lepsie operie.... ale - to vraj tak bolo volakedy, ked sa pralo s mydlovymi praskami, bublinky maju vraj taku zazracnu vlastnost, ze na ich povrchu je take napatie, ktore bublinkam dovoluje po povrchu rozpustenu spinu udrzat a preto platilo - cim viac bubliniek, tym cistejsie pradlo ...:)

teraz to tak nie je, ... tieto nove prasky funguju na inom systeme, (neviem akom :cool: ) nizkopenive su aj kvoli prackam, aby sa pena nedostala do mechanizmu a neskratovala ho - a navyse: v automatickej pracke sa na pranie vyuziva aj taka obycajna vsadepritomna vec, ako je gravitacia - a to tak, ze pradlo sa o seba udiera a tym sa z neho spina lepsie uvolnuje. Pamatate si? iba zo starych filmov samozrejme :p volakedy sa pri potoku tak pralo, ze sa po namydlenom pradle buchalo drevenymi ...eee... ako sa to volalo? aha - piestami (?) cim silnejsie buchanie, tym kvalitnejsie oprane pradlo ...;)

Ked ale dam viac prasku a vytvori sa aj pena, tak sa ucinnok prania v automatickej pracke zhorsuje prave tym, ze pradlo nepada jedno na druhe ale pada do peny ako do periny :D skratka: v automatickej pracke ma byt praci roztok "tak akurat" ... poznam to podla toho, ze pri spodnom okraji "obrazovky" sa mi sem tam nejaka bublinka udrzi... ale nie viac ako 1 cm peny - vtedy je pranie najucinnejsie (zaujimave, ze? :p ) ...

no a vcera sa mi podarilo uliat viac z toho persilu a hned som vedela, ze mi to bude velmi penit ... tak som pri pracke stala a dolievala som vrchom cistu vodu so sprchou :p ... a stale penilo! ... tak som pretocila programator, vypustila trosku tej hustej "praskovej" vody a zase doliala cistej... kym som bola spokojna, tak to trvalo fakt skoro tu polhodinku ... hmm... obcas sa mi take prihodi :D

ale zaver z toho je :) ze netreba plytvat praskom, aj tak sa jeho ucinok tym nezvysuje a teda setrenie (v dobrom zmysle slova) sa tu oplati dvakrat :D

uf, ake litanie :D :D
Ahojky šetrička,
s tým práškom do prania je to naozaj tak, ja už dosť dlhé obdobie šetrím pri dávkovaní a prádlo je po vypraní s menším množstvom kvalitného prášku ako nové, čistučké voňavé. Takto som už ušetrila dosť veľa prášku. :cool:
Tweety
23.08.06,06:24
Dalo by sa aj naopak: čo ušetríš na voňavke, máš na ...Nuž ale :D :D :D

Je jedno ako ju voláme - my doma aj šmatka - podstatné je, že je výborná a snáď nie je v dome nič, čo by som ňou neutrela. Výborne saje a tak jednu mám na kredenci suchú na ruky - preto nemusím vyvárať utierky :D - druhou umývam riad a keď dovarím, hneď po vychladnutí utriem aj linku aj pec a mám ju vždy čistú. Tiež som pec raz za čas pracne drhla zubnou kefkou a Torom, ale to bolo pred handričkou.;) Ešte ňou umývam chladničku, obrazy, gauč, korkovú dlážku, veľkolisté kvety, kabelky aj vnútri, drevené schody, telefón, každú chvíľu klávesnicu, atď, atď. Na sklo a nerez je fajn taká tenká, akoby diolenová. Skrátka handričkami pucujem všetko od dlážky až po luster. Ja tiež používam tieto utierky, môžem s Tebou iba súhlasíť, že sú ozaj skvelé. V príspevku som chcela iba podotknúť na skutočnosť šetrenia, a teda, ak niekde ušetrím, tak logicky môžem inde minúť viac.
Neber to ako zatratenie utierky, fakt som to tak nemyslela:mee:.
AlaNR
23.08.06,07:48
[quote=ayya]Katka, na to ma kamaratka nahovara uz roky, ale neviem sa odhodlat...:o ja totiz periem zaclony poskladane, poskladane ich aj vytiahnem (rozpadnu sa malokedy a aj to iba trosku, takze ich pri vytahovani z pracky zase lahko poskladam) a zavesim... potom ich vobec ...........

Ayya, presne tento postup používam aj ja, nestane sa potom, že mám tie štipčeky vo všelijakých vzdialenostiach, ale sú pekne rovnomerne rozložené. Pekne to vyzerá a záclony sú za chvíľočku povešané.

Len ich vešiam ešte čerstvo vytiahnuté z práčky, keďže sú ešte mokré, keĎ sa zavesia, zemská príťažlivosť mi ich sama vyžehlí. Keď uschnú, aj tie záhyby lepšie držia, akoby boli naškrobené.
A počas schnutia sa tá vodička s avivážou z nich odparuje a v byte nádherne vonia...
Teraz som si uvedomila, že tým vlastne šetrím na rôznych osviežovačoch a zvlhčovačoch vzduchu!;)
bazalka
23.08.06,08:05
Pridávam sa k šetreniu:
máme sezónu letných jabĺčok, ja po ošúpaní šupky vysuším na plechu, po vysušení dám do skla a v zime je to neoceniteľná príchuť do čajov alebo vareného vína. Jednoducho pridám pár šupiek do prevarenej vody, alebo horúceho vínka.
Okrem toho 2x vonia byt.: Prvý raz keď sa sušia, druhý raz keď ich zaparím ;)
kikoza
23.08.06,10:52
Škoda,že si to nepísala skôr.Minulý týždeň som robila výživu a šupky fuk do koša.
Tweety
23.08.06,10:56
Škoda,že si to nepísala skôr.Minulý týždeň som robila výživu a šupky fuk do koša.
No vidíš, vitamínky si vyhodila do koša. Veď v šupke je ich najviac.:cool:
kikoza
23.08.06,10:56
A ešte k tým švédskym utierkam. Tiež mám doma aj z tých prvých. Ktosi ma presvedčil,že sú výborné aj na utieranie plastových okuliarov.Skúsila som a prišla o okuliare,pretože ostali na nich vyryté šmuhy. Ale ináč som s utierkou spokojná.
kikoza
23.08.06,10:58
No vidíš, vitamínky si vyhodila do koša. Veď v šupke je ich najviac.:cool:
Už sa polepším.:D
kukučka
23.08.06,11:25
A ešte k tým švédskym utierkam. Tiež mám doma aj z tých prvých. Ktosi ma presvedčil,že sú výborné aj na utieranie plastových okuliarov.Skúsila som a prišla o okuliare,pretože ostali na nich vyryté šmuhy. Ale ináč som s utierkou spokojná.
Platí jedna zásada: okuliare sa čistia vlhké.
Neviem akú máš handričku, lebo ja som svoje bežne čistila aj tenkou, aj tou froté a v pohode.Na okuliare sú síce špeciálne tenké, ale furt je to mikrovlákno :eek:
Tánička
24.08.06,05:42
mas iste pravdu - tiez poznam tie sietky, ale - osobne mam k tomu (nepodlozenu?) averziu - strasne mi to pripomina casy minule - komunisticke, vtedy v kazdom erarnom zachode take sietky s mydlami viseli ... :o navyse - tak by som pancuchy prat nemohla, lebo by sa cele pozatrhali ... - ja sa celkom rada "pohrajkam" s tymi mydielkami - minule som ich farebne triedila - boli biele so zelenymi a ruzove so zltymi ;) celkom som sa zabavila ...

Ja by som namiesto tých sieťok použila starú roztrhanú pančuchu.;)
Mackovka
25.08.06,07:22
Máte niekto dobré skúsenosti so šetričom vody na vodovodnú batériu do kuchyne? Včera nám ponúkali montáž talianskej výkyvnej varianty, ktorá má účinnejšie rozptyľovať vodu - za 450 Sk.
kukučka
25.08.06,08:12
šetrič na vodu mám roky a bez neho by som nevedela žiť, raz za čas ho rozoberiem, vymyjem a do kĺbu kvapnem jedlý olej a určite stál najviac 150, ale čudo za 450 sa mi zdá veľa, popozeraj v obchode.
bea
25.08.06,08:45
mala som doma prackara, nejaky spinac mi odisiel ... a popri jeho praci sme spolu klabosili ... okrem ineho aj o mnozstve prasku...a prezradil mi zaujimavu vec :)

K tomu mám tiež skúsenosť, myslela som si tiež, že čím viac prášku, tým lepšie. Potom mi odišiel na práčke programátor a opravár povedal, že dôvodom môže byť práve aj to, že dávam priveľa prášku. Odvtedy si dávam pozor a dávam radšej menej, skoro polovičnú dávku a aj tak je všetko pekne dočista vyprané a aj práčka je O.K.:)
AlaNR
25.08.06,09:17
Ja mam teraz hokej v tych zmenšovaných práškoch. Nejak sa neviem upratať, a stále dávam asi viac ako treba. Ta odmerka v nich je presne taka ista, ako bola v tych starsich, akurát má iný tvar. Vzdy sa pri prvom prani velmi rozšupnem a až potom sa zbadam, keĎ sa s tým nedá už nič urobiť.
kikoza
30.08.06,06:20
Platí jedna zásada: okuliare sa čistia vlhké.
Neviem akú máš handričku, lebo ja som svoje bežne čistila aj tenkou, aj tou froté a v pohode.Na okuliare sú síce špeciálne tenké, ale furt je to mikrovlákno :eek:
Aha, ja som ich čistila suché. Skúsim ešte na nejakých starých. Dík za radu.
Barbora.B
30.08.06,09:42
[quote=ayya]alebo na pranie (podla mna) najlepsieho vynalezu od doby, kedy sa vynaslo koleso :D ... no predsa: svedske handricky !!! ... v niektorych rodinach tomu hovoria dokonca "zazracna handricka" :D ... a pisem o tom preto, lebo som sa "iba toť" predvcerom dozvedela, ze to este vsetci nepoznaju ;)


Vrátim sa ešte ku švédskej handričke. Ja som sa o tomto vynáleze dozvedela až tu na porade od Ayyky. Asi pred týždňom som si jednu kúpila (chystám sa kúpiť si ďalšie) a som až nad mieru spokojná (už ju odporúčam ďalej). Chválim a vzdávam hold pre Ayyu nielen za švédsku handričku, ale aj za všetko ostatné, čo tu spomínala. Fakt super.
AntekaK
02.09.06,14:10
Ja mam teraz hokej v tych zmenšovaných práškoch. Nejak sa neviem upratať, a stále dávam asi viac ako treba. Ta odmerka v nich je presne taka ista, ako bola v tych starsich, akurát má iný tvar. Vzdy sa pri prvom prani velmi rozšupnem a až potom sa zbadam, keĎ sa s tým nedá už nič urobiť.

Ahojte, mne tiež nie je celkom jasné ako treba dávkovať sypké prášky na pranie, poraďte napr. v ml koľko treba trebárs persilu na 5 kg prádla?:)
denisamka
03.09.06,14:14
Ja mam vynalez na setrenie, ale pri vareni. 1. Ked spapame upecene kuriatko, zostane v pekaci super stava, urobim do toho pekaca francuzske zemiaky. Prvu vrstvu zemiakov poriadne premiesam s tou stavou. Francuzaky maju uplne inu chut. 2. Ked robim vyvar z kosti(akychkolvek) a je tam dost maska(vacsinou si maso vykostujem sama a necham na kosti aj masko), maso pooberam, oprazim cibulku na oleji, posypem cervenou paprikou, supnem tam to pooberane masko a v podstate to maso v tom hrnci len zohrejem(uz je makke) a papame so zemiakmi alebo ryzou.
Ivana Š
03.09.06,15:32
Skús takéto kuriatko:
ošúpané surové zemiaky nakrájané na cca 1 cm plátky rozlož na pekáč, trochu posoliť, rozložiť naporciované kuriatko - (osolené a potreté grilovacím korením)
podliať vodou (olej netreba), dať piecť (prikryté alobalom), asi po 45 min alobal odložiť, aby bola chrumkavá kožka na kurati

Všetka šťava vsiakne do zemiakov, sú potom výýýborné
denisamka
04.09.06,07:52
Ty brdo. Co najskor to skusim.
malalulu
09.03.07,12:16
K tomu pečeniu kurčiatka aj so zemiakmi, podobné je to aj pečenie mäsa - to je jedné akého a kapusty, nemusím ju dusiť v hrnci, ale dám ju do pekáča, na to dám mäso a pečiam. Šťava z mäsa vojde do kapusty. Namiesto kapusty niekedy dám piecť aj minuloročnú čalamádu, ktorá trochu stmavne, ako prílohu ju už nikto nechce, ale ako upečená s mäsom je výborná.
lubica_02
09.03.07,15:16
Ja robím pečené mäso na porku : nahrajať na hrubšie kolieska 3 - 5 porov,2-3 cibule,2 - 3 struky cesnaku ,dať na pomastený pekáč,osoliť,okoreniť,pridať rascu a premiešať. Bravčové mäso pokrájané na rezne vyklepeme,mierne osolené,okorenené opiecť na panvici. Poukladať na pokrájanú zmes, poliať výpekom a prikryté alobalom pečieme do zmäkntia mäsa.Potom odokryté opečieme do ružova. Po dopečení môžeme na mäso poukladať plátky syra.
So zemiakovým pyré je to mňam.
Sharon
22.03.07,08:24
A keď sa nenájde druhá topánka, tak je tu ešte možnosť skackať na jednej nohe :-)
Reagujem na príspevok od ayya z 24.7.
Sharon
22.03.07,08:34
Ja šetrím aj tak, že nekupujem drahé prípravky na čistenie odtoku v kuchyni. Do odtoku nasypem za hrsť soli a zalejem horúcou vodou. Preventívne to robím každý týždeň.
A na zapáchajúce topánky mám tento recept. Mráz zabíja baktérie, ktoré spôsobujú, že nám topánky páchnu. Na noc ich vložím v sáčku do mrazáku. Nezabudnite si ich však včas vybrať, aby ste do práce nešli v úplne studených topánkach. POZOR! Toto neplatí pre kožené topánky, koža totiž ľahko popuká.
ludmilla
22.03.07,10:35
Pridám tiež 3 nápady, nečítala som všetko tak dúfam, že sa nebudem opakovať.

1. vodný kameň vo varnej kanvici, na sítkach batérii a pod. odstraňujem octom.

2. Kôstky z višní a čerešní sa dajú využiť ako termofor. Je potrebné ich poriadne vyumývať , následne nechať poriadne vyschnúť. Ušijeme vrecúško - veľkosť akú potrebujeme a naplníme ho do polovice kôstkami a zašijeme. Takto pripravený vankúšik je možné zohrievať v mikrovlnke a použiť na teplé obklady. My tieto vankúšiky používame na novorodeneckom oddelení pre bábätká pri kolikách ako termofor.

3. ďalší nápad mám tiež z našej nemocnice a je pre maminky, ktoré koja. Pri zápaloch prsníka prikladáme tvarohové obklady. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že sú veľmi účinné, pretože zmierňujú zápal.


My v tej nemocnici vlastne pekne šetríme, všakže?!
daniela1109
29.05.07,07:44
Toto je super téma.

Pridala by som sa aj ja, ale nic nové ma nenapadá, ale s tým kropením prádla, pečiatkovaní dokladov, saponátom na riad aj obálkami to robím tiež tak, takze nie som sama a zato dakujem, som si myslela ze som divná.