palking
12.04.17,20:49
Dobrý deň. Mám problém. Pred mesiacom mi umrela sesternica, mala 43 rokov, spáchala samovraždu. Z dôvodu, že jej bývalý partner zobral dieťa a nedovolil sa jej s ním stretávať, z čoho sa dostala do depresií. Okolnosti sú vedľajšie. Neuvážene som na FB napísala príspevok, v ktorom som uviedla, že jej bývalý druh s matkou ju dohnali k samovražde. Príspevok som z FB na druhý deň odstránila. Dnes ma navštívili policajti s tým, že na mňa horeuvedení podali trestné oznámenie z ohovárania. Spísali so mnou výpoveď, že ma to mrzí, že som nepoznala okolnosti a ospravedlňujem sa za konanie, že keď som si to uvedomila, hneď som príspevok zmazala a bla bla. Išli na mňa psychologicky. Čo mi hrozí? Mám si hľadať advokáta? Policajt povedal, že to postúpia na okresný úrad a pravdepodobne dostanem napomenutie s nejakou smiešnou pokutou. Keďže poznám tú rodinu, mám obavy, pretože viem, že kvôli peniazom sú schopní všetkého. Ani neviem, čo som tam napísala, bolo to jeden deň po smrti sesternice a pravdepodobne som asi nebola úplne pri zmysloch.
duves
12.04.17,19:35
Nech sa vyjadria pravne vzdelaní. No moj nazor je, že socialne siete nemaju overovanie identity. Po lopate povedane, že tam nikto/nič negarantuje, že ty si naozaj ty.
dmc
13.04.17,05:06
Pravdepodobne to Policia kvalifikovala ako priestupok - preto to odstupia na Okresny urad. Okresny urad prejednava priestupky.

Pokial by bolo vo veci zacate trestne stihanie - vysetrovatel by Vam zniesol obvinenie (uznesenim) a nasledne by Vas musel vypocu na zapisnicu o vysluchu obvoneneho. Ak sa tak nestalo ( a hadam nestane) tak to bude posudzovane ako priestupok.
palking
13.04.17,05:40
Včera ma doma k tomu bola vypočuť polícia, takže to znamená, že bolo začaté trestné stíhanie? Policajt mi iba povedal, že bolo na mňa podané trestné oznámenie, ale vôbec neviem, kto ho podal. Do zápisu uviedol, že som to urobila v rozrušení, keď som sa dozvedela o smrti, ale hneď na druhý deň som si uvedomila, že som to nemala robiť a príspevok som vymazala. Podotýkam, že v príspevku som nikoho nemenovala menom.
dmc
13.04.17,05:54
nie - neznamena. Policia po prijati oznamenia (aj ked ho oznamovatel nazve Trestne oznamenie) - ma 30 dni na to aby rozhodla ako s vecou nalozi - bud vec odmietne (ak nejde o trestny cin ani priesupok alebo spravny delikt) , alebo zacne vo veci trestne stihanie (ak ide o trestny cin) alebo vec kvalifikuje ako priestupok a zacne setrenie vo veci priestupku - ten potom vyriesi alebo posle na prejednanie na okresny urad (nie vsetky priestupky riesi Policia). Pokial si policajti len zaznamenali vasu vypoved - vyhotovili si iba uradny zaznam z podania vaseho vysvetlenia. To sluzi iba na rozhodnutie ako z vecou nalozia.

Pre trestnost cinu musia byt naplnene vsetky povinne znaky (objekt, objekt.stranka, subjekt, subjekt stranka) a mnoho dalsich cim Vas nebudem zatazovat.
Oznamovatelovi by musela vzniknut nejaka ujma - (napriklad - strata zamestnania, rozvod, a ine) ktore by bolo v priamej suvislosti s Vasim ohovaranim - co by bolo nutne aj preukazat.

Nabuduce si treba rozmysliet co davate na facebook alebo co kde rozpravate - pretoze v pripade problemov to budete musiet aj preukazat (co teraz urcite neviete)

Zatial sa nestresujte - ak mate chut mozete zajst na obvodne oddelenie sa spytat ako z vecou nalozia - nieste oznamovatelka a preto Vam nemusia nic povedat ale verim tomu ze Vam povedia co sa bude z vecou diat dalej ale ja to vidim na odoslanie na Okresny urad na prejednanie priestupku.

Hlavne klud. "Nejhorsí je smrt z vydesení"
palking
13.04.17,06:25
Ďakujem. Aj policajt mi povedal, že to pravdepodobne pošlú na Okresný úrad. Občas človek najskôr niečo urobí, až potom rozmýšľa, ale bola som z tej udalosti taká zhrozená, že som urobila, čo som urobila. Nikdy viac. Myslíte, že mi mali povedať, prípadne mohla som si žiadať, aby mi dali prečítať to trestné oznámenie alebo na to nemám právo?
Jakubec
13.04.17,09:43
Uz sa pri vypocuvani priznala, ze to tam zavesila ona. Vid: "Spísali so mnou výpoveď, že ma to mrzí, že som nepoznala okolnosti a ospravedlňujem sa za konanie, že keď som si to uvedomila, hneď som príspevok zmazala a bla bla."
duves
13.04.17,11:10
Ved to, pretože ano, existuju nastroje ako zistiť, z ktoreho PC to bolo napísane. Lenže na take zisťovačky majú prístup iba organy činne v trestnom konaní.