reny01
13.04.17,12:49
Ako postupovať pri plat. rozkaze, keď môj exmanžel v BSM podpisal prevzatie dlhov na seba.On je dlžník a úver pouzil výlučne na svoju potrebu. Ja som tu ako spoludlžníčka. Dá sa odvolať aj neskôr pri exekúcii u exekútora ? Ďakujem.
Mária27
13.04.17,17:02
Po vyporiadaní BSM by sa ťa jeho dlhy nemali týkať. V odpore musíš uviesť riadne dôvody a priložiť potvrdzujúce listiny, inak by odpor odmietli.
Ak nadobudne platobný rozkaz právoplatnosť, už je exekučným titulom, o ktorom exekútor nerozhoduje, len ho vykonáva.


Civilný sporový poriadok

§ 267
Odpor proti platobnému rozkazu

(1) Odpor proti platobnému rozkazu sa musí vecne odôvodniť. Ustanovenie § 129 sa pri nedostatku vecného odôvodnenia nepoužije. V odôvodnení žalovaný opíše rozhodujúce skutočnosti, o ktoré opiera svoju obranu proti uplatnenému nároku. K odporu pripojí listiny, na ktoré sa odvoláva, prípadne označí dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. O tom musí byť žalovaný v platobnom rozkaze poučený.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/20160701
draik
13.04.17,18:58
Platí to aj v prípade, že exmanželka je spoludlžníčka z úverovej zmluvy, najmä, ak došlo k vyporiadaniu BSM dohodou?
reny01
14.04.17,04:36
V banke mi povedali , ze BSM je záväzné iba medzi nami dvoma. Oni to vraj neberú do úvahy.
Mária27
14.04.17,05:11
Rôzne banky to riešia rôzne, hľadajú ľahšiu cestu. V každom prípade podaj aj banke žiadosť o vypustenie z úveru s odôvodnením a tú prilož k odporu.
Po odpore bude súd. Ak by ťa zaviazal platiť, môžeš si to vymáhať od exmanžela - ako banka od teba.
jelalim
15.04.17,06:28
z pohladu banky ste spoluziadatel na uvere. Podpis manzela, na prevzatie dlhov iba na manzela, je dohoda medzi vami a manzelom. Banku mozno poziadat, aby suhlasila s vypustenim Vas ako spoluziadatela, ale neverim, ze by nejaka banka s tymto suhlasila.
reny01
17.04.17,14:59
V akej výške sú súdne trovy pri podaní odporu ?
Mária27
17.04.17,17:01
Za podaný odpor je súdny poplatok vo výške 6 percent z výšky žalovanej istiny, najmenej však vo výške 16,50 €.