Rudy35
13.04.17,23:27
Dobrý deň. Od 1.4. som na urade prace evidovany ako nezamestnany. Do 31.3. som pracoval nepretrzite 10 rokov. Od 1.7. by som chcel nastupit na matersku nakolko mame 2 rocne dieta a manzelka sa chce od 1.7. vratit do prace.
Mozem o matersku poziadat ako nezamestnany, s tym ze ma vyradia z evidencie uradu prace a ja sa nasledne zamestnam aby som poberal aj matersku a aj mal prijem ? Alebo sa najskor musim zamestnat a az nasledne poziadat o matersku ?
Dakujem za odpoved.
Rudo
veronikasad
13.04.17,21:46
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 kal.dni nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch aktívne nemocenské poistenie v čase nástupu na materské.

Druhú podmienku nespĺňas (počas evidencie na UP nie si nemocensky poistený), preto ti nárok na materské nevznikne.
Môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba na celý balík poistenia v sociálnej poisťovni deň pred nástupom na materské (nezabudni poistné zaplatiť) z minimálneho vymeriavacieho základu. Aby ti vznikol nárok z vyššieho VZ, dobrovoľne poistenie by muselo trvať aspoň 26 týždňov.
veronikasad
13.04.17,21:47
Počas poberania materského chceš pracovať, alebo len pár dní predtým získať nové nemocenské poistenie?
Rudy35
14.04.17,05:42
Dakujem.
1. Je teda mozne postupovat tak, ze sa povedzme 1.7. zamestnam u zamestnavatela A u ktoreho hned poziadam o materske. Ked mi materske priznaju tak ukoncim pomer a zamestnam sa u zamestnavatela B, aby som poberal aj prijem aj matersku?
2. Resp. JE MOZNE SA U ZAMESTNAVATELA B ZAMESTNAT AJ SKOR, TEDA V CASE KED CAKAM NA ROZHODNUTIE SOCIALKY O PRIZNANI MATERSKEJ?
3.Predpokladam, ze na ucel vypoctu vysky materskej mi bude sluzit VZ z minuleho roka ? (od 1.4 som nezamestnany. Dovtedy som pracoval nepretrzite cez 10 rokov).

Vopred dakujem za odpoved na vsetky 3 otazky a prajem pekne sviatky.
R.
misoft
14.04.17,08:41
@veronikasad: píše, že je nezamestnaný od 1.4. Do tej doby pracoval nepretržite 10 rokov - teda aj bol nemocensky poistený, A podmienka je v posledných dvoch rokoch byť aspoň 270 dní poistený... a podľa mňa od 1.7.2015 do 1.7.2017 by toto splnil.
Takže by mal nárok na materské.... aj bez dodatočného sa zamestnania.
veronikasad
14.04.17,08:48
Dušaan, prepáč, reaguj na tému, ktorej rozumieš. Ďalšou podmienkou pre výplatu materského je aktuálne nemocenské poistenie, čo počas evidencie na UP nemá ...
veronikasad
14.04.17,08:50
Kto sa bude starať o dieťa, keď manželka nastupuje do práce a ty tiež chceš pracovať ?
misoft
14.04.17,11:35
Aha... teda takto sa majú pomery.... darmo sa odvádzali odvody, darmo pracoval, keď je niekto "v úzkych" - štát sa na neho jednoducho (s prepáčením) vy*erie.....stačí len napísať niečo v tom, že ak si platili a potom chceš, i tak nedostaneš, lebo a)....,b).....
Rudy35
20.04.17,09:36
Dieta bude chodit do skolky. Ide o to, ze za urcitych podmienok je v sulade s platnym zakonom pracovat a poberat aj matersku s tym ze dieta moze chodit do skolky. Poslednych 8 rokov som odvadzal z maximalneho vymeriavacieho zakladu co je na daniach a odvodoch vysoko cez 200 tis eur preto by som teraz ked som prisiel o prijem rad vyuzil zakonne moznosti. Prisiel som sa poradit nakolko som sa chcel vyhnut nejakej pripadnej administrativnej chybe. Dakujem za poradenie a pochopenie