machuľa
17.07.06,12:09
Prosím o radu,
som budúca SZČO a mám záujem zriadiť školský bufet. Viete mi poradiť na čo všetko nemám zabudnúť a kde by som mala čo vybaviť?
Keďže som bola na UP, dala som si vypracovať podnikateľský plán na základe ktorého mi schválili dotáciu z EU fondu. Kázali mi otvoriť si živnosť a účet, aby mi mohli poslať dotáciu. Ako mám teda postupovať ďalej?
Aké knihy mám zabezpečiť (inšpekčnú...), čo z bezpečnosťou - nejaké tie pokyny, alebo ako to vôbec má vypadať, čo treba na hygienu, spomínali mi, že by mal byt v bufete označený unikový východ a takéto podobné veci ma zaujímajú.

PS: Dopredu ďakujem!
machuľa
17.07.06,11:03
Pomôže mi niekdo???
Marianna01
17.07.06,15:23
Prosím o radu,
som budúca SZČO a mám záujem zriadiť školský bufet. Viete mi poradiť na čo všetko nemám zabudnúť a kde by som mala čo vybaviť?
Keďže som bola na UP, dala som si vypracovať podnikateľský plán na základe ktorého mi schválili dotáciu z EU fondu. Kázali mi otvoriť si živnosť a účet, aby mi mohli poslať dotáciu. Ako mám teda postupovať ďalej?
Aké knihy mám zabezpečiť (inšpekčnú...), čo z bezpečnosťou - nejaké tie pokyny, alebo ako to vôbec má vypadať, čo treba na hygienu, spomínali mi, že by mal byt v bufete označený unikový východ a takéto podobné veci ma zaujímajú.

PS: Dopredu ďakujem!

No Machuľka, máš pred sebou riadnu cestu, ktorá sa ale dá prejsť. Neviem, v akom stave máš priestory, v ktorých chceš bufet zriadiť. Samozrejme, pred tým, než ho budeš môcť otvoriť, ťa budú musieť navštíviť z hygieny. Tí Ti povedia, čo všetko ešte budeš musieť zabezpečiť, pretože som nevidela, aby hygiena bola so všetkým spokojná. V bufete je dôležité, aby si mala chladiace zariadenie zvlášť na nápoje, syrové jedlá, mäsové jedlá, sendviče. Nemôžeš jednotlivé jedlá spolu miešať. Musíš si zabezpečiť teplomery, aby si mohla merať teplotu v chladiacich boxoch. Tiež teplomery, aby si mohla merať teplotu v jedlách, ktoré budeš tepelne upravovať - mám na mysli hot-dogy. Tam musíš zmerať teplotu párku. Všetky teploty budeš musieť zapisovať denne každé ráno do denníka.
Samozrejme, že musíš mať inšpekčnú knihu.
Pokiaľ nemáš urobené požiarne smernice, obráť sa na nejakú firmu, ktorá Ti vypracuje všetko, čo sa týka požiarnej bezpečnosti, od smerníc počnúc, hasiacimi prístrojmi končiac. Samozrejme, budeš musieť mať aj príslušné označenia v miestnosti. Ale najprv sa opýtaj na škole, ako to majú s PO, lebo na školách to vo väčšine prípadov majú dokonale urobené, takže je možné, že to nebudeš musieť robiť.
Nezabudni, že dotáciu môžeš použiť len na účely, na ktoré Ti bola poskytnutá.
Neviem, čo ďalšie by ťa mohlo zaujúmať. Ak plánuješ mať nejaké miesta na sedenie a podobne, to zas bude obnášať nejaké veci. Ak budeš podávať kávu alebo iné teplé nápoje, zas budeš musieť zabezpečiť, aby si ich podávala v hygienicky nezávadných pohároch. To znamená, zabezpečiť nejaké vhodné umývanie riadu. Inou aletrnatívou je podávanie nápojov len do kelímkov.
Pýtaj sa, čo by si ešte potrebovala, neviem, čo všetko plánuješ a v akom stave sú priestory, do ktorých sa mieniš nasťahovať.
Johanka
17.07.06,15:46
Nazri do tlačív a dokumentov ( horná lišta ), nájdeš tam more zaujímavých , pre Teba použiteľných vzorov.
machuľa
17.07.06,16:04
Ďakujem Ti pekne! Si super, že si sa mi na to pozrela, už som totiž ani nedúfala.
No veci sa majú takto: Do mája tohto roku tam bol ten školský bufet, len ho mala pani dôchodkyňa, ktorá ho už proste nechce. Takže verím, že to nebude až také hrozné. Teplé veci sa tam nebudú podávať vôbec na tom trvá škola z hygienických dôvodou. Zväčša by som tam mala rožky, buchty plnené, nejaké bagetky, šaláty, sladkosti, malinovky v umelých fľašiach, ďžúsy, hygienické vreckovky, servítky, WC papier a také tie zbytočnosti čo by detská zaujalo - prívesky, perá, aj nejaké zošity keď dôjdu. Ale radšej by som bola tím potrevinovým vecičkám. Neviem ešte či tam budem robiť aj kávu a čaj, to sa musím popýtať či to tám ta panička vôbec robila. Takže poradte mi milé moje aký je ďalší postup. Teraz som bola s nájomnou zmluvou na živnostenskom, kde som podala žiadosť na vydanie živnostenského oprávnenia. čo mám urobiť potom? Aký je tam ďalší postup?
Čo sa týka tej požiarnej verím, že to tam predtým bolo, takže tajne dôfam, že to nemusím vybavovať nanovo.


Ďakujem!

Krásny zvyšok dňa!
machuľa
17.07.06,16:05
Nazri do tlačív a dokumentov ( horná lišta ), nájdeš tam more zaujímavých , pre Teba použiteľných vzorov.


Prosím aké tie tlačivy by ma mali konkrétne zaujímať?
Ináč ako ste sa tu naučili vôbec orientovať? Ja som z toho hotová!
abel
17.07.06,16:31
http://www.porada.sk/t17822-bufetova-prevadzka.html?highlight=bufet
skús si hore v kolónke "hľadaj" napísať bufet a potom si pozri príspevky, v ktorých sa toto slovo nachádza. Takisto si môžeš vyhľadať napr. začínam podnikať a pod. Skúsim napísať niektoré body, neviem či chceš len ohľadom prevádzky alebo aj začiatky podnikania.
- registrácia na daňovom úrade, prihlásenie ERP
- prihlásenie v zdravotnej poisťovni
- ohlásenie prevádzky na ŽÚ , inšpekčná kniha
- povolenie z hygieny
- vypracovaný sanitárny program

Prispôsob si to pre svoje potreby.
machuľa
17.07.06,16:37
http://www.porada.sk/t17822-bufetova-prevadzka.html?highlight=bufet
skús si hore v kolónke "hľadaj" napísať bufet a potom si pozri príspevky, v ktorých sa toto slovo nachádza. Takisto si môžeš vyhľadať napr. začínam podnikať a pod. Skúsim napísať niektoré body, neviem či chceš len ohľadom prevádzky alebo aj začiatky podnikania.
- registrácia na daňovom úrade, prihlásenie ERP
- prihlásenie v zdravotnej poisťovni
- ohlásenie prevádzky na ŽÚ , inšpekčná kniha
- povolenie z hygieny
- vypracovaný sanitárny program


Tak toto je naozaj SUPER. ĎAKUJEM!!!!!!!!!!!
lenkak
17.07.06,18:30
nezabudni na Haccp, prevádzkový poriadok môže byť súčasťou HACCP
nájdeš
http://www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html#post57697
erikap
09.03.11,18:54
Ja som majiteľkou školského bufetu už ôsmy rok na základnej škole kde cca. 85% detí je zo soc. rodín. Krátke prestávky= veľmi rýchla obsluha, nervy niekedy na prasknutie. Samé prázdniny ( jesenné 2 dni, vianočné skoro 3 týždne, polročné 1 deň, jarné týždeň, veľkonočné 4 dní, a ešte štátne sviatky a v lete 2 mesiace).V lete príjem žiadny ale odvody treba platiť .
andyd17
30.08.11,17:24
Ja som majiteľkou školského bufetu už ôsmy rok na základnej škole kde cca. 85% detí je zo soc. rodín. Krátke prestávky= veľmi rýchla obsluha, nervy niekedy na prasknutie. Samé prázdniny ( jesenné 2 dni, vianočné skoro 3 týždne, polročné 1 deň, jarné týždeň, veľkonočné 4 dní, a ešte štátne sviatky a v lete 2 mesiace).V lete príjem žiadny ale odvody treba platiť .

Súhlasím. Tiež hľadám presne ktoré zákony, vyhlasky musíme dodrziavať.. Zevraj hygiena dost prisna je na bufety v skolach. Neviete nahodou ktoré zákony a vyhlasky sa vztahuju na nas?
Pekný večer!