Ringiš
16.04.17,11:54
Byt som nadobudol a kúpil ako slobodný vstupom do bytového družstva. Čiže družstevný byt. Počas manželstva, sme byt odkúpili za zostatkovú hodnotu ( pár stoviek korún) do súkromného vlastníctva a na LV sme zapísaný ako spolumajitelia. ako sa to bude brať pri vysporiadaní BSM? je byt môj keď som ho nadobudol pred svadbou asi desať rokov?
misoft
16.04.17,10:46
1) Ako slobodný si byt nezakúpil. Pokiaľ bol družstevný - patril bytovému družstvu a ty si v družstve mal len podiely a bol si nájomníkom družstva (bolo ti udelené právo užívania). To bol tvoj majetok, ale nie byt.
2) Odkúpenie bytu od družstva počas manželstva za zostatkovú hodnotu (zákon 182/1993) - toto je skutočné získanie vlastníctva bytu - od tej doby ho máte na LV. Byt je spoločný -nie je tvoj samostatne. Obaja máte v ňom bezpodielové vlastníctvo.
3) Ty si ho do vlastníctva pred desiatimi rokmi nenadobudol - viď 1). Nadobudol si (ste spolu) odkúpením a zapísaním do LV.
Mária27
16.04.17,11:00
Mal si právo na prevod do tvojho výlučného vlastníctva, nakoľko len ty si bol družstevník (§ 28 bytového zákona).
misoft
16.04.17,14:45
Inými slovami - mal na to myslieť skôr. Akonáhle sa oženil - jeho manželka získala ako blízky príbuzný taktiež užívacie právo.... A keď odkúpili, tak už zo spoločných peňazí - takže im patrí obom....
Mária27
16.04.17,17:09
Môže sa pokúsiť zmeniť to - pozri priložené rozhodnutie. Ale videla som aj také rozhodnutie, že to bola ich vôľa ... Družstevný byt sa prevádza len za nesplatený úver. Čo splácali za manželstva by si mohla manželka aj po rozvode vymáhať, ale zas bývala tam zadarmo ...