MySpace
18.04.17,12:27
Ahojte, zákon o sťažnostiach č. 9/2010 zadefinováva sťažnosť v §3 ods. 1 ako:
Sťažnosť je podanie fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len „sťažovateľ“), ktorým
a) sa domáha ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnieva, že boli porušené činnosťou alebo nečinnosťou (ďalej len „činnosť“) orgánu verejnej správy,
b) poukazuje na konkrétne nedostatky, najmä na porušenie právnych predpisov, ktorých odstránenie je v pôsobnosti orgánu verejnej správy.

Moje otázky znejú: Ako si mám vysvetliť časť b? Je možné sa sťažovať aj za niekoho iného, napr. suseda, kolegu, okoloidúceho, ktorému bolo ublížené a ja som bola toho svedkom? Tiež sa to berie za oficiálnu sťažnosť?

Vopred ďakujem za odpovede.
misoft
18.04.17,10:38
Otázne je, ako mu bolo ublížené.....
Ale v podstate sťažnosť podáva ten, ktorý bol poškodený - ods.a, alebo mu bolo uškodené nesprávnym postupom, porušením právnych predpisov... ods.b.
Ods. b však môže uplatniť i osoba, ktorá bola svedkom, bola prítomná pri porušovaní právnych predpisov.
Príklad: parkovanie na chodníku - teba sa to netýka, lebo ideš po druhej strane, ale si svedkom porušenia právnych predpisov - tak sa sťažuješ.
Mária27
18.04.17,11:06
Nesťažuj sa za iného, ale poukáž na konkrétne nedostatky, ktoré orgán verejnej správy môže odstrániť.