emma2
18.04.17,12:35
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o názor.

Po smrti svojej manželky sa môj starý otec znova oženil. V roku 1997 zomrel a rovným dielom dedili jeho dcéra (moja mama) a jeho druhá manželka.

V roku 2007 moja mama zomrela. Nevlastná stará mama zomrela minulý rok (2016). Čakali sme na dedičské konanie. Bolo nám však povedané, že dedičské konanie už prebehlo, pretože nevlastná stará mama prepísala všetok majetok na nejakého cudzieho človeka. Chceli sme vedieť, čo sa stalo s maminou polovicou majetku a na to nám ukázali darovaciu zmluvu z roku 1997 v ktorej bolo uvedené, že naša mama prepísala všetko na svoju macochu.

Moja mama mala od 1988 sklerózu multiplex a v roku 1997 bola na tom zdravotne už veľmi zle, brala Zyprexu na schizofréniu a množstvo ďalších liekov na sklerózu multiplex. Mala problém rozlíšiť realitu od toho, čo sa jej snívalo. Mala problém s krátkodobou pamäťou. Naša nevlastná stará mama toto využila.

Dá sa s tým niečo robiť?
Tweety
18.04.17,10:37
Keďže už nežije ani ona, zrejme už sa nedá nič .
Mária27
18.04.17,11:00
Vyzerá to na neplatný právny úkon (darovanie) - absolútna neplatnosť podľa § 38 ods. 2 občianskeho zákonníka. Prečo ste to neriešili už ako dedičstvo po mame?
Dokazovanie bude náročné. Treba dokázať, že mama pre duševnú poruchu prevod platne nemohla vykonať - zistite si to u lekára.
Pri absolútnej neplatnosti vlastníctvo nezaniká. Ide však o dvojnásobný prevod a ten neznámy mohol byť dobromyselný (nadobudol to v dobrej viere, že to patrí babke). Majetok vám teda asi nepripadne, možno nejaká náhrada ...

§ 38
(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.
(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.
arizona
18.04.17,11:08
Podla mna nie ste dedicia vasej nevlastnej starej matky.

Narok na dedicstvo ste mali po smrti vasej matky, tj. v r.2007. Preco ste sa nezaujimali o toto dedicstvo vtedy?

Co s tym mozete teraz,po dlhych rokoch robit? Najlepsie je nechat to tak.
Alebo sa mozete pustiti do sudnych tahanic,dokazovani a hladani pravdy,ale bez istych,zarucenych vysledkov.

Skuste navstivit nejakeho pravnika,prineste mu vsetky dostupne doklady a uvidite,co vam odporuci.
emma2
18.04.17,11:26
Ďakujem za odpoveď. V roku 2007 nevlastná stará mama stále v dome žila. V dobrej viere sme ju tam chceli nechať dožiť. O tej darovacej zmluve z 1997 sme nevedeli.
MenoPriezvisko
18.04.17,15:46
to že tam žila nič nemení na situácií, že pokiaľ mama zomrela, 1/2 ktorá by na ňu bola vedená by šla do dedičského konania po mame