Nandrolon
17.07.06,12:50
Do kancelarie, kde je server sme dali namontovat klimatizacnu jednotku za 65000,-.
Zaradit to k budove ako TZ, alebo mozem aj samostatne do 3. odpisovej skupiny??? /29.23.12/ ???
radsej by som to chcel dat osobitne, nakolko budem dalsiu pol hodinu "identifikovat" ktora budova to presne je...
ps: kde je to rozclenene, ze napr. vytah vo vyrobnej prevadzke ma ist samostatne a v nevyrobnej ako TZ budovy????? kdesi som to cital a nemozem to uz najst. v zakone o dani z prijmu to neni. Neviete kde je to??? uz to pol hodiny hladam a nic...

dakujem
KEJKA
17.07.06,11:50
Klíma, ktorá sa uviedla do prevádzky bez potreby stavebných úprav sa odpisuje v OS 3. Dá sa podľa potreby demontovať.
Na tú druhú časť príspevku neviem odpovedať.
Nandrolon
17.07.06,11:57
ona inacj je pevne primontovana k budove, podotykam, ze sa nejedna o tie "stojace" klimy co sa daju kupit v kazdom obchode, ma normalne aj rozvod potrubia a kondenzacna jednotka je primontovana na stene...
Ale i tak ju dam asi do tej 3 skupiny, pretoze sa da jednoducho demontovat... a neni to nejaky "vnutorny" rozvod po celej budove, ale iba v jednej kancelarii
Emika
01.08.06,12:07
ps: kde je to rozclenene, ze napr. vytah vo vyrobnej prevadzke ma ist samostatne a v nevyrobnej ako TZ budovy????? kdesi som to cital a nemozem to uz najst. v zakone o dani z prijmu to neni. Neviete kde je to??? uz to pol hodiny hladam a nic...


skus pozriet pokyn MF SR č. 3400/1998-62 uverejneny vo financnom spravodajcovi 3/1998. tam su priklady vybavenia stavby, ktore su jej sucastou a a technologicke zariadenia, ktore naju byt vedene samostatne. pekny den
BOBY
01.08.06,12:18
Ja vediem klímy samostatne, dajú sa predsa demontovať.
slnecnicalenka
18.01.07,08:22
klimatizacia v nevyrobnej budove je sucastou obstaravacej ceny tejto budovy... odpisuje sa spolu s budovou vid: pokyn Ministerstva financii SR č. 3400/1998-62 uverejneny vo finančnom spravodajcovi č. 3/1998
Nandrolon
18.01.07,10:02
nic v zlom, ale na tieto pokyny niekedy s...riem, aby som aj zaluzie odpisoval 50 rokov ???/podla nasho uctovneho planu/
andrej_rv
18.01.07,11:00
nic v zlom, ale na tieto pokyny niekedy s...riem, aby som aj zaluzie odpisoval 50 rokov ???/podla nasho uctovneho planu/No bohužiaľ, pokiaľ cena TZ (teda aj žalúzií) v úhrne za zdaňovacie obdobie presiahne hodnotu 30,000,-, musí sa daňovo odpisovať ako súčasť budovy a v rovnakej odpisovej skupine, ak je pod 30 tis., tak sa odpisovať môže alebo zahrnie priamo do nákladov. Blbý zákon, ale zákon....
Nandrolon
19.01.07,05:31
ked je cena vyssia ako 30 tis. este vzdy je tu moznost opravy priamo do nakladov, staci ze tam predtym boli rolety...
slnecnicalenka
19.01.07,07:46
ano pravda, ale vsak rolety to zasa nie je taka polozka, horsie je to s tou klimou, hoci viem ze sa ma odpisovat s budovou, u nas sa odpisovala za rok 2005 samostatne aj bola zaradena ako samostatny majetok, tak teraz neviem ze ci to nechat tak az do konca, alebo co mi poradite? mam ju vyradit a v zostatkovej cene znova dat ako technicke zhodnotenie od zaciatku tohto roku?
ked ju odpisujem samostatne tak
odpisy za budovu 17282
odpisy za klimu 33 793
ale po spravnosti by mali byt odpisy iba z budovy spolu s tz: 37558
to znamena ze si kazdy rok davam do danovych nakladov o 13517 sk viac, co cini 2568 na dani z prijmu, (pokuta by nebola lebo pri terajsej sadzbe nbs by vysla 370 sk, co je do 500 sk a by sa nevyrubila) co by ste poradili?
adato
25.01.07,16:56
Tá celá analýza na konci smerovala k tomu, či sa oplatí dať opravné daňové priznanie? Ak ste si istí, že znesiete to riziko, tak nedávajte opravné priznanie, ale odpisy by som opravila, aj zaradenie, lebo aj ďalšie roky budú zle.
andrej_rv
25.01.07,17:08
ale po spravnosti by mali byt odpisy iba z budovy spolu s tz: 37558
to znamena ze si kazdy rok davam do danovych nakladov o 13517 sk viac, co cini 2568 na dani z prijmu, (pokuta by nebola lebo pri terajsej sadzbe nbs by vysla 370 sk, co je do 500 sk a by sa nevyrubila) co by ste poradili? Pokiaľ o chybnom účtovaní viete, vždy je najlepšie nesprávne účtovanie opraviť. Aj preto, aby ste nemali problémy v ďalších rokoch. A pokiaľ účtovná jednotka zistí, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v podanom daňovom priznaní, je povinná v zmysle § 39 ods. 2 zákona o správe daní podať dodatočné daňové priznanie. Takže podľa mňa: opraviť - priznať.
MIRKA
29.01.07,20:14
ja ked som v 12/2005 zaradovala klimu a presondovala som vsetko dostupne, bohuzial, mi tiez vysla 4.skupina. je to tak... tiez by som to radsej rychlejsie odpisala, ale za cenu pokuty to nestoji. my sme ju mali dokonca v cene 162000.
nufo
30.01.07,09:20
pokiaľ sa dá klíma demontovať, tak ju účtujem samostatne. Lebo sme takú montovali aj v budove, ktorú máme len v prenájme a nemáme písomný súhlas na prerábku, len "tichý"
a keďže sa dá demontovať, beriem to ako samostaný majetok
andrej_rv
30.01.07,22:25
pokiaľ sa dá klíma demontovať, tak ju účtujem samostatne. Lebo sme takú montovali aj v budove, ktorú máme len v prenájme a nemáme písomný súhlas na prerábku, len "tichý"
a keďže sa dá demontovať, beriem to ako samostaný majetok
No, neviem, či je tento postoj v súlade s Pokynom MF SR č. 3400/1998-62 k problematike stavieb. Tam sa totiž v bode 1.3. pomerne jednoznačne uvádza, že u nevýrobných stavieb sa zariadenia pre klimatizáciu pevne spojené so stavbou považujú za súčasť stavby a odpisujú v rovnakej odpisovej skupine. A ten argument s demontážou... Dá sa demontovať napr. aj umývadlo, batéria, WC, žalúzie či dvere a predsa sa bez nejakých výhrad alebo námietok považujú vždy za súčasť stavby. Pokiaľ tá klíma nemá vyslovene mobilný charakter, podľa mňa je jej odpisovanie ako samostatného majetku v rozpore s momentálne platným a zaužívaným výkladom zákona.
piry
08.02.07,03:01
No, neviem, či je tento postoj v súlade s Pokynom MF SR č. 3400/1998-62 k problematike stavieb. Tam sa totiž v bode 1.3. pomerne jednoznačne uvádza, že u nevýrobných stavieb sa zariadenia pre klimatizáciu pevne spojené so stavbou považujú za súčasť stavby a odpisujú v rovnakej odpisovej skupine. A ten argument s demontážou... Dá sa demontovať napr. aj umývadlo, batéria, WC, žalúzie či dvere a predsa sa bez nejakých výhrad alebo námietok považujú vždy za súčasť stavby. Pokiaľ tá klíma nemá vyslovene mobilný charakter, podľa mňa je jej odpisovanie ako samostatného majetku v rozpore s momentálne platným a zaužívaným výkladom zákona.
Dovoľte môj názor k téme. Aby sme mohli dobre pochopiť výklad Pokynu MF č. 3400/1998-62 k problematike stavieb, rozdeľme klimatizáciu z pohľadu mobility:
1/ samostatná klimatizačná jednotka, donesiem z obchodu, zasuniem šnúru do zásuvky, vystrčím nasávacie potrubie z okna a pohoda:) - nie sú nutné žiadne stavebné úpravy
2/ klimatizačná jednotka pozostávajúca z dvoch častí, vnútornej a vonkajšej, prepojené sú potrubím, ktoré môže, ale aj nemusí byť zabudované v stene budovy. Častokrát je voľne položené na podlahe v plastovom púzdre. Vnútorná jednotka visí v miestnosti na stene, vonkajšia môže byť položená napr. na balkóne, alebo na vonkajší plášť budovy sa pripevnia konzoly, na ktoré sa vonk. jednotka postaví.
3/ klimatizačný systém, kde vonkajšia jednotka je umiestnená mimo budovy, má samostatný betónový základ a slúži ako zdroj pre viacero vnútorných jednotiek - použitie vo veľkých budovách. Takáto klimatizácia býva súčasťou projektu a rozvody sa budujú paralelne so stavbou budovy.

Z hľadiska pripojiteľnosti/odpojiteľnosti:
1/ je jasná, 2/ nie je stavebne pevne spojená s budovou, pokiaľ za stavebne pevné spojenie nemáme 4 hmoždenky a 4 skrutky, asi tak, ako nie je pevne spojený s budovou obraz, zavesený na stene. Prípad 3/ je jednoznačne stavba.

A ešte k tej demontáži ...umývadlo, batéria, WC, áno , dajú sa jednoducho demontovať koncové zariadenia, ale nie celý rozvodný systém vody, alebo kanalizácie - tie sú samozrejme súčasťou stavby a preto sa bez nejakých výhrad alebo námietok považujú vždy za súčasť stavby.
Slavena
27.08.07,09:28
Vonkajší kamerový systém /160000,-Sk/ a vnútorné "poplašné zariadenie" so senzormi /60000,-Sk/ namontované v prenajatých priestoroch /so zmluvne podchyteným súhlasom prenajímateľa/ by ste účtovali samostatne alebo ako TZ? Kde to mám hľadať? Pomôžete?
Tweety
27.08.07,10:23
§22 Zákon o dani z príjmov odst.5 ZP písm.d.
betka
27.08.07,17:56
HM a NM odpisuje odpisuje daňovník, kt. má k majetku vlastnícke právo (24/1).

V prípade vykonaného TZ prenajatého nájomcom, môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, pričom vlastník nehnuteľnosti nesmie zvýšiť VC HM o tieto výdavky. Nájomca zaradí TZ do OS, v kt. je zaradený prenajatý HM, v tomto prípade nehnuteľnosť (4.OS)

Pre prenajímateľa predstavuje vykonané TZ hmotný majetok odpisovaný - iný majetok podľa 22/6/d.

UJ si zaradedí TZ ako iný majetok do 4.OS a zvolí spôsob odpisovania (rovnomerný, zrýchlený)

Súčasťou NZ by mal byť riešený i spôsob, ako sa vysporiada prenajímateľ s nájomcom v prípade vykonania TZ pri ukončení NZ.
Ak prevezme prenajímateľ a zaplatí nájomcovi ZC TZ, v prípade nájomcu je ZC daňovo uznaným nákladom.