Melany74
19.04.17,08:51
Dobry den, chystam sa podnikat (otvorenie s.r.o.) a moj prenajimatel priestoru mi povedal, ze najomnu zmluvu si mozem dat do nakladov. Ako si ju mozem dat do nakladov ,ked mi nevystavi fakturu ani ziaden iny doklad??? Prosím ako to je? Este ma zaujima, ze ak budem viest podvojne uctovnictvo musi to byt zauctovane kazdy mesiac (vsetky pohyby) alebo ako pri SZCO staci raz rocne? Dakujem pekne za odpoved.
kn-alka
19.04.17,07:53
Môžeš zaúčtovať nájomné cez interný doklad, úhradu interného dokladu normálne cez hotovosť, prípadne banku.

Účtovanie si dohodneš s účtovníčkou, ako by to Vám obom vyhovovalo.

P.S.: ak teraz otváraš živnosť, najprv si nájdi účtovníčku, ktorá ti práve takéto veci vysvetlí
Tweety
19.04.17,07:55
AK si spoločnosť, musíš viesť PÚ. Ak nájomná zmluva obsahuje všetky náležitosti faktúry, môže ju zaúčtovať . Účtovať je potrebné priebežne počas celého obdobia.
Ericek2701
22.04.17,21:41
Účtovanie nájomného na základe naj.zmluvy ide cez interný doklad, nemusí byť faktúra. Ja účtujem 518/325, každý mesiac.
veronikasad
23.04.17,04:55
Vyžiadaj si od prenajímateľa splátkový kalendár so všetkými náležitosťami daňového dokladu.
Adiks
26.04.17,15:26
Tweety, myslím, že sa v tomto mýliš. Nájomná zmluva nie je (s výnimkou prenájmu občanovi, nepodnikateľovi, kedy nie je povinnosť vystaviť faktúru) faktúrou, ona len ustanovuje či sa nájomné bude platiť na základe vystavenej faktúry alebo na základe splátkového kalendára, pričom splátkový kalendár je faktúrou, len ak obsahuje všetky náležitosti faktúry podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.
Adiks
26.04.17,15:29
Faktúra, prípadne splátkový kalendár musí byť. Výnimkou je prenájom občanovi, nepodnikateľovi.