Jozef
10.11.04,13:14
Dobry den prajem
prosim vas na vykonanie inventury vystavujete prikaz riaditela spolocnosti?
Alebo vykonavate inventury bez takeho prikazu.
Ak ano, mate nejake vzory takeho prikazu.

Dakujem
ilona
10.11.04,13:24
Vystavujem príkaz,žiadne tlačivo na to nepoužívam,len napíšem že je to príkaz riaditeľa,na vykonanie akých inventúr,zloženie komisie a dátum kedy sa má vykonať.
accad
10.11.04,13:35
Vždy je to o tom, aká je to firma. Vo veľkých firmách je inventúra niekoľko dňové pátranie po veciach a následnej papierovačky. Tam majú proces inventarizácie od A-Z spracovaný vo vnútropodnikovej smernici, čo by mala mať podľa zákona o účtovníctve každá (aj malá) firma. V malej firme je to vždy na účtovníkovi. Otázka, kto inventúru urobí je pre všetkých vecou zbytočná byrokracia. Ale ak to chce mať účtovník všetko košér, tak sa na to podujme sám, aj bez podpisu riaditeľa, čo nech nečaká, že niekto ocení. A to nehovorím o už menovanej smernice.
Albert
10.11.04,21:26
Dobrý večer, hovoríte o inventúrach. Som FO a zaoberám sa predajom autolakov. Mám miešanie zariadenie, v ktore musí byť vždy plno osadené farbami. Dostal som radu, že pri inventúre nemám tie farby z miešacieho zariade-
nia zobrať do zasob. Neviem či je to spravne. Až nie, ako dať tie načaté krabice
do stavu zásob. Až ma s týmto niekto skusenosť, prosím o radu.
Ešte mám jednu otazku. V jednom príspevku som sa dočital, že od 01.01.2005
musia FO platcovia DPH mať PU. Prosím o správu.
Dakujem a prajem pekný zajtrajší deň.
Ludka M
11.11.04,05:22
paragraf o prechode z JU do PU / pre platcu dph / uz nie je v zakone
Jozef
11.11.04,06:06
Ahoj Accad,
pises mi z duse. To aj ty mas take problemy? Priznam sa, ze za roky 2001,2002,2003 prikaz na vykonanie inventury nemam, ale planujem si to dodatocne dorobit nech to mam vsetko na poriadku.
Ale keby som sa o to nezaujimal sam, tak tu asi nic nie je. Interne smernice absentuju a chystam sa na ne uz pomaly rok, ale vzdy je nieco dolezitejsie. To je hrozne. A to, ze to niekto oceni ma ani nenapadlo. Keby majitelia a riaditelia firiem vedeli co tato robota obnasa, tak by si ju cenili inak. Ale ja mam velakrat pocit, akoby sme im boli na pritaz. Co uz, taky je asi zivot uctovnika.
Ahoj
rosemary
11.11.04,10:54
Jozef, napíšem Ti príkaz , ktorý som práve robila:
V súvislosti so zákonom č. 431/2002 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, piata časť, § 29, 30 prikazujem vykonať ročnú inventarizáciu majetku a záväzkov fy.... v tomto rozsahu:
DDHM,DDNM
materiálové zásoby a PPS v používaní
pohľadávky a záväzky
finančný majetok
DHM
Inventaričná komisia v zložení.....
Táto komisia hodnotí výsledky inventarizácie jednotlivých komisií a zápisnicu predloží konateľovi spoločnosti aj s návrhom opatrení na odstránenie zistených nedostatkov.
Inventarizácia začne 1.,12.04 a končí 15.1.05
Prílohu tvorí zoznam členov čiastkových inventarizačných komisií
v tejto prílohe uvedieš, o aký druh inventarizácie sa jedná, členov čiastkovej inventarizačnej komisie a zodpovedného pracovníka
Snáď Ti to trochu pomôže
Jozef
11.11.04,11:01
Rosemary,

dakujem, pomohla si mi.
accad
11.11.04,11:44
Ešte by ma zaujímalo koľko z tohto príkazu nakoniec urobí účtovník sám a koľko iní členovia komisie (keď za to nedostanú nič naviac, iba je to pre nich robota naviac). Či to náhodou opäť všetko neurobí iba účtovník, ak to chce mať urobené tak, aby to mohol spracovať (pod hlavičkou iného člena komisie). Ja mám skúsenosti, že ak to nemá niekto zaplatené tak to odflákne, účtovník nad tým maturuje a strávi kus svojho života hľadaním rozdielov. Členovy komisie je jedno či skladové číslo sedí, či spočítal červené a čierne, ak to nie sám skladník, ktorý ma podpísanú hmotnú zodpovednosť (ale ten by nemal byť predsa člen komisie, aby bola inventúra pre majiteľov firmy vierohodná).
Určite je to iné vo veľkých podnikoch a iné vo firmách o pár ľuďoch. Neviem ako donútiť urobiť inventarizáciu zamestnancov, keď o tom nepresvedčíte ani majiteľa. To predsa nie sú problémy, s ktorými ich treba zamestnávať. Nejaké paragrafy v zákonoch? Odpoveď majiteľa, urobte to tak, aby bola daňová kontrola v poriadku. Vybavené.
rosemary
11.11.04,11:52
To Ťa Editka úprimne ľutujem. U nás všetci /no aby som to neprehnala/ sú zapojení do inventarizácie, a môžem povedať, že ju robíme zodpovedne, so všetkým čo k tomu patrí. Neexistuje, aby si niekto zobral dovolenku medzi sviatkami, pokiaľ nemá inventúru v poriadku. Ale neboj, u nás sa zasa nájdu iné bl...
judy
11.11.04,12:02
Trosku Vam pomozem, prikladam vzory k inventuram.

Cakam na pripomienky.
judy