Nimrod Fábera
19.04.17,22:47
Ahojte poraďáci, vedel by mi niekto poradiť.Chcel by som zapojiť svetlo, štýlom že ked prídem od ulice po tme aby ho zapol senzor, a zase ked budem niečo robiť vonku aby som ho zapol ja aby nezhasínalo. Mám dve schémy. Rátal som s variantou č.1, natiahol som k svetlu aj ku spínaču 3-žilový kábel.Je správne zapojenie č.1 na obrázku v prílohe? zaujíma ma či v bode X nebude senzoru vadiť že na jeho výstupe v prepnutej polohe spínača je pripojená stála fáza? schéma č.2 ale vyžaduje 4 vodiče z rozvodnej krab ku svetlu, jedine žeby bol senzor pri rozvodnej krabičke,čo je cca 1m od svetla.
Dík za rady.
sosak
20.04.17,04:31
Kúp si takýto pohybový spínač :https://www.tomshardware.sk/p/12185/nastenny-pohybovy-pir-vypinac-mikrofon-3-vodicovy
Dá sa priamo zabudovať do jestvujúcej krabice ku svetlu. Prepínačom na spínači si nastavíš režim ktorý potrebuješ. Trvalé svietenie, pohybový snímač, vypnutie. Zapojenie je jednoduché: https://www.tomshardware.sk/resize/e/800/800/files/obrazky/dom-a-zahrada/automatizacia/nastenny-pohybovy-pir-2.jpg
Nimrod Fábera
20.04.17,15:39
ahoj, to nieje to pravé orechove, vypínač (na stene) je cca 7m od rohu odkial prichádzam a prvé svetlo je presne tam kde potrebujem dat ten senzor
vicktor
21.04.17,07:03
Naco aky vypinac, svetlo sa ma zasvecovat automaticky, nie stlacenim spinaca...?
Ak senzor a svetlo maju byt na tom istom mieste, kup lampu so senzorom ako celok.
Ja mam dva kusy a ako zapojit mi vysvetlil predavac.
Nimrod Fábera
21.04.17,09:53
ale veď to zhasinanie je problém pri týchto svetlách, mám každých 5-10 min máchať rukami aby sa mi znova zaplo? Čo je na tom nepochopitelné? Išlo mi len o to či pohybovému senzoru bude vadiť fáza na výstupe keď nemá fázu na vstupe. Toť vsio. Ale chápem, toto nieje elektro fórum.
vicktor
21.04.17,10:20
Pardon, prehliadol som cast zadania.
Nemozu byt 2 ziarovky / svietidla?
Nimrod Fábera
21.04.17,10:46
spravim asi tak ze do prveho svietidla kt. je na rohu dám dve ziarovky a ostatok bude cez vypínač. Inak neviem
canbo
21.04.17,13:57
Spôsob zapojenia vypínača a PIR snímača rozhoduje aký výstup je v snímači.
Ak na výstupe v čidle je kontakt relé, tak je jedno ktoré zapojenie je prevedené a aj čí je 6-ka ,1-tka vypínač, ale ak na výstupe čidla je "elektronický spínač"
( tyristor .....) tak je problém aj 1. aj 2.
A ak nieje známy výstup tak je vhodné zapojiť cez relé, ktorého cievka je namiesto žiarovky, a na kontakt relé je paralelne zapojený spínač.
Nimrod Fábera
21.04.17,14:20
do polovice som ti rozumel, ale poslednej vete nie, ako zistím či je čidlo s relé alebo s tyristorom? môžem ho odfotiť a dať sem...
canbo
21.04.17,15:41
Foto obalu nepomôže, je potrebné rozobrať až po plošný spoj , s ktorého "ide" výstup pre žiarovku . A buď je tam naletované rele , alebo elektronický spínací prvok.
Nimrod Fábera
21.04.17,17:02
Ahoj, rozhodil som ho a je tam relé, označenie ls-t73. Tak som to zapojil podla schemy č.1...a funguje, ďakujem ti za radu.
robovi
21.04.17,17:49
Natiahni tam k svetlu dva kable z jednej fazy . Jeden prerus vypinacom. Ten si daj tam kde ti to vyhovuje. Druhy natiahni skrze cidlo pohybove, do lampy a cidlo si daj tam kde chces takisto. Z lampy odchod nulakom. Ak budes chciet frcat na pohyb, vypinac do polohy vypnute. Cidlo snima. Ak budes chciet svietit trvalo, zapnes vypinac a basta. Obides cidlo a lampa svieti bez ohladu na pohyb.Podmienkou je, aby lampa bola na 230 V. Cidlo aj pocas trvaleho svietenia cez vypinac sice spina, ale je to jedno, kedze je to stale ta ista faza. Ja mam tak zapojenu lidlacku lampu a ziadny problem.
robovi
21.04.17,18:00
Senzoru v mojej lidlackej led lampe to nevadi. Je tam pravdepodobne relatko, lebo to cvaka v nom.