Monik1
17.07.06,14:14
Dobry den,

prosim vas, neviete ako je to s vysporiadanim nedoplatkov/preplatkov z RZZP do 100,-Sk??

Musim zamestnancovi zrazit zo mzdy aj nedoplatok do 100,-Sk? A musia sa uviest v Oznameni o nedoplatku alebo preplatku pre zdravotnu poistovnu?

Na skoleni nam hovorili, ze aj do 100,-Sk nedoplatky a preplatky sa uvadzaju v oznameni pre ZP. Ale v poradni VSZP je pisane, ze sa neuhradzaju a ani neoznamuju preplatky/nedoplatky do 100,-Sk.

Dakujem za vasu radu.
Tweety
17.07.06,12:18
Dobry den,

prosim vas, neviete ako je to s vysporiadanim nedoplatkov/preplatkov z RZZP do 100,-Sk??

Musim zamestnancovi zrazit zo mzdy aj nedoplatok do 100,-Sk? A musia sa uviest v Oznameni o nedoplatku alebo preplatku pre zdravotnu poistovnu?

Na skoleni nam hovorili, ze aj do 100,-Sk nedoplatky a preplatky sa uvadzaju v oznameni pre ZP. Ale v poradni VSZP je pisane, ze sa neuhradzaju a ani neoznamuju preplatky/nedoplatky do 100,-Sk.

Dakujem za vasu radu.
Výška nedoplatku alebo preplatku musí byť najmenej 100.- aby sa uviedol.
KEJKA
17.07.06,12:48
V ročnom zúčtovaní som ich uviedla, ale finančne vysporiadame len nedoplatky, či preplatky nad 100 Sk a tieto aj oznamujeme.
matafe
17.07.06,13:27
Do oznámenia pre ZP, ktoré vypisuje zamestnávateľ, ktorý vykonal RZP za svojich zamestnancov, sa uvádzajú všetky preplatky/nedoplatky(a prípadne aj nuly) za zamestnancov aj za zamestnávateľa, ktoré vyšli pri robení RZP. Preplatky/nedoplatky zamestnancov je potrebné vysporiadať, aj keď boli nižšie ako 100 Sk. (§19 ods. 11 nehovorí o výške preplatku/nedoplatku )

Do oznámenia pre ZP sa neuvádzajú iba preplatky/nedoplatky za zamestnávateľa menšie ako 100 Sk, ktoré prídu od poistenca, ak si RZP robil sám alebo ktoré prídu od iných zamestnávateľov, ak RZP za poistenca robil iný zamestnávateľ. (Tieto preplatky/nedoplatky by poistenci, resp. iní zamestnávatelia ani nemali oznamovať.) ... §19 ods.10
Monik1
17.07.06,13:57
takze, ked som robila RZP zamestnancovi, ktory uz u nas nepracuje,ale v roku 2005 u nas pracoval a ma nedoplatok 93,-Sk mam mu to oznamit? A musi to on zaplatit?
Jana Motyčková
18.07.06,07:48
Áno .
jery
18.07.06,08:14
Ako postupovat, ak RZ bolo robene zamestnavatelom za zamestnanca, ktory uz nie je zamestnanec (napr. dal vypoved uz v januari 2006, ale poziadal v juni 2006 o vykonanie RZ)?
Podla § 19, ods. 11 zakona 580/2004 nedoplatok zamestanca, za ktoreho robil RZ zamestnavatel, odvedie tento zamestnavatel (a nasledne mu ho zuctuje... § 19, ods. 13 ). Komu ho zuctuje, ked uz zamestnanec nie je u neho?
Jana Motyčková
18.07.06,08:27
Zúčtuje ho zamestnancovi - t.j. zamestnávateľ vyžiada od zamestnanca zaplatenie nedoplatku.
jery
18.07.06,08:31
Aha :)
Neviem preco som pojem "zuctuje" vztahoval len na vyplacanu mzdu.

Dakujem.
Barbara
18.07.06,08:36
takze, ked som robila RZP zamestnancovi, ktory uz u nas nepracuje,ale v roku 2005 u nas pracoval a ma nedoplatok 93,-Sk mam mu to oznamit? A musi to on zaplatit?


do 100,- Sk veď sa nezráža, ani nemusí zaplatiť, alebo mi niečo ušlo??:rolleyes:
Jana Motyčková
18.07.06,12:30
Do 100 Sk sa neodvádza do ZP ak RZZP si robí sám poistnec. Ak mu RZZP robí zamestnávateľ, zráža sa a odvádza sa.
SILVIA54
18.07.06,13:55
Ahojte, ja mám tiež taký prípad, robila som RZP dvom zamestnancom ktorí u nás pracovali v roku 2005 a vyšiel im nedoplatok do 100,- Sk. Tak sa musí uhradiť? Ja som to pochopila že nemusí.
jankasm
18.07.06,14:06
Ahojte, ja mám tiež taký prípad, robila som RZP dvom zamestnancom ktorí u nás pracovali v roku 2005 a vyšiel im nedoplatok do 100,- Sk. Tak sa musí uhradiť? Ja som to pochopila že nemusí.

Áno, musí, tak ako je písané v predchádzajúcich príspevkoch.
Treba ich oznámiť ZP, zaplatiť ZP a vysporiadať si ich so zamestnancami.
KEJKA
26.07.06,10:48
ako mám potom rozumieť poslednej vete v §19 ?
(10) Poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný písomne oznámiť ostatným platiteľom poistného za poistenca výšku ich nedoplatku alebo preplatku do konca apríla kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva; toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 100 Sk.
jankasm
26.07.06,10:52
ako mám potom rozumieť poslednej vete v §19 ?
(10) Poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný písomne oznámiť ostatným platiteľom poistného za poistenca výšku ich nedoplatku alebo preplatku do konca apríla kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva; toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 100 Sk.

Aj toto tu už bolo niekedy rozoberané. Vysvetlenie bolo takéto: táto citovaná časť zákona sa týka oznamovacej povinnosti. Takže záver bol taký, že zamestnancovi sa nedoplatok do 100,-Sk nemá oznamovať ale zraziť áno.
Tiež sa mi to zdalo divné, a ja som svojim zamestnancom oznámila nedoplatok aj nižší ako 100,-Sk. Ako by som im potom vysvetľovala, že prečo som im stiahla 90,-Sk z výplaty.
KEJKA
26.07.06,10:56
k príspevku 5 a 7.... apod. z odborného článku p. Mihála
Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý zamestnávateľ

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnancovi výšku jeho nedoplatku. Zamestnávateľ nedoplatok zamestnancovi strhne najneskôr vo výplate za mesiac september 2006.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnancovi výšku jeho preplatku. Zamestnávateľ preplatok zamestnancovi vráti najneskôr vo výplate za mesiac september 2006.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok iného jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 inému zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa inému zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ, ktorý takéto oznámenie dostane, naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je preplatok iného jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 inému zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa inému zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ, ktorý takéto oznámenie dostane, naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Nedoplatok alebo preplatok zamestnanca a súčasne nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, zosumarizuje podľa § 19 ods.15 zákona. Súčasne v sumarizácií zohľadní nedoplatky a preplatky zamestnávateľa v sume 100 Sk a viac, ktoré mu oznámili za jeho zamestnancov iní zamestnávatelia alebo zamestnanci, ktorí si sami podávali ročné zúčtovanie. Výslednú sumu (po započítaní za všetkých zamestnancov) si zamestnávateľ so zdravotnou poisťovňou vyrovnajú do 30.9.2006.
................
ak sa robí RZZP na požiadanie zamestnanca, tak platí podľa mňa ten limit
100 Sk.
Len RZZP automatické pre bežných stálych zamestnancov sa vyrovnáva
bez limitu, ako tu bolo vyššie uvedené.
Alebo mi asiniečo ušlo?
Tiež mám prípad zamestnanca, ktorý požiadal o RZZP, ale už nepracuje u toho zamestnávateľa. Nedoplatok 65 Sk nenahlasujeme, neodvádzame,....neoznamujeme... (Chyba????)
jankasm
26.07.06,11:11
Ja som tiež zo začiatku bola toho názoru, že keď zamestnancovi vyšiel nedoplatok 90,- tak ho ani neoznámim ani nestrhnem. Ale volala som vtedy na ZP, to bolo ešte v júni, a bolo mi povedané, že oznámiť a strhnúť.
A potom v období RZZP to tu bolo dosť rozobraté v téme o RZZP a tam to bolo vysvetlené rovnako.
skocka
26.07.06,11:23
... ak sa robí RZZP na požiadanie zamestnanca, tak platí podľa mňa ten limit
100 Sk.
Len RZZP automatické pre bežných stálych zamestnancov sa vyrovnáva
bez limitu, ako tu bolo vyššie uvedené. ...


RZZP sa malo robiť len zamestnancom, ktorí o to požiadali. Akýkoľvek výsledok z tohto zúčtovania (aj korunový) sa za zamestnancov, ktorým robil RZZP zamestnávateľ, oznamuje zdravotnej poisťovni.

Skočka