GABEBA
20.04.17,14:02
Zdravim,moj manzel podnika ako fyzicka osoba,ja nie.nadobudli sme spolu pocas manzelstva nehnutelnostia rozhodli sme sa ze ich radsej vsetke prevedieme na mna,clovek v podnikani nikdy v dnesnej dobe nevie..nemame ziadne dlhy ani uvery..poziadali sme o zrusenie BSM rozvadzat sa nejdeme,zijeme dobre. sudom,mame uz aj rozhodnutie o zruseni bsm
.CHceme si s manzelom sami spisat dohodu o vyporiadani nehnutelnosti,a nasledne podat navrh na kataster na vklad nehnutelnosti do katastrana zaklade tej dohody..su to dve budovy a tri pozemky..Mozeme v dohode napisat vsetko na mna?alebo je to obmedzene na pol na pol.musime do dohody napisat ze manzela vyplatim v peniazoch,,alebo ze mi svoj podiel prenechava bezodplatne.Ked sa do jednoho navrhu na vklad na kataster uvedie viecero nehnutelnosi staci len jeden 60 eurovy kolok?
ivka70
20.04.17,12:09
Dohoda o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vyžaduje formu notárskej zápisnice.
Vsetky podrobnosti k tomu vam potom prislusny notar vysvetli aj zakomponuke do dohody.
https://www.etrend.sk/financie/zuzenie-bezpodieloveho-spoluvlastnictva-manzelov-poradna.html
GABEBA
20.04.17,14:39
dakujem ,my vsak uz mame rozhodnutie o ZRUSENI BSM.tam asi notarsku zapisnicu netreba,len napisat medzi sebou dohodu a dat overit notarovi nase podpisy.ja som sa informovala u notara,za spisanie zmluvy beru percenta z hodnoty majetku.dost to vychadza(((
Mária27
20.04.17,17:46
Právoplatnosťou rozhodnutia o zrušení BSM zaniklo. Vyporiadanie BSM sa môže vykonať až po právoplatnosti, pričom vyporiadanie prebieha tak, ako pri inom zániku, napr. po rozvode, teda podľa § 149 a 150 obč. zákonníka. Vyporiadať BSM možno aj dohodou, pri nehnuteľnostiach je podľa § 149a obč.z. potrebný vklad do katastra.

V dohode o vyporiadaní BSM treba mať overené podpisy oboch (§ 42 katastr. zákona). Nezabudnúť na všetky náležitosti zmluvy (budovy - § 5 zák. o vlastníctve bytov, čísla parciel ...) Dohodu 2x aj rozsudok priložíte k návrhu na vklad. Ide o jeden právbny úkon, poplatok je 66€.

Prikladám ti vzory dohody aj návrhu (v druhej časti textu)
http://centrumpravnejpomoci.sk/doc/BSM_08-2012.pdf
Jakubec
21.04.17,14:39
Ano, vysporiadat zaniknute spoluvlastnictvo mozete i dohodou a ta moze zniet i tak, ze jeden z byvalych spoluvlastnikov dostane vsetko, ziadne obmedzenie pol na pol pri dohode nie je.