nemozna
21.04.17,11:11
Mám pozastavenú živnosť na pol roka. Prešiel mesiac a potrebovala by som ju obnoviť, to sa vraj nedá. Je možné ju len zrušiť a znovu otvoriť. Je to možné? Aké mi z toho plynú riziká? Jeden deň zruším a na druhý otvorím.
Zrušila som ju kvôli TPP, to mi však nevyšlo a voľačo robiť musím. Alebo čo založiť sro? Neviem, poraďte.

Ak založím novú, budem musieť platiť poistné?
Tweety
21.04.17,10:03
Pozastavenie živnosti upravuje zákon 455/1991 o živnostenskom podnikaní. Ten v §57 ods.6 uvádza, že minimálna doba na pozastavenie živnosti je 6 mesiacov, teda nie je možné skrátiť pozastavenie živnosti v období kratšom ako 6 mesiacov od dňa začatia pozastavenia.
V prípade, ak chceš začať podnikať už skôr, ako v stanovený dátum, môžeš si založiť novú živnosť s predmetom podnikania, ktorý potrebuješ.
kn-alka
21.04.17,10:09
Más dve možnosti:
1. Ak potrebuješ ten istý predmet podnikania, aký más momentálne pozastavený, tak musíš zrušiť živnosť a založiť "novú" s tým istým predmetom podnikania - sankcie za to nie sú, len správne poplatky za založenie živnosti.
2. Ak potrebuješ iný predmet podnikania, ktorý teraz nemáš v živnosti, tak založíš novú živnosť na potrebný predmet podnikania, druhá živnosť ostane pozastavená, s tým, že určeným dátumom sa obnoví, a budeš mať aktívne oba predmety podnikania. Nič sa tým nedeje, predmetov podnikania môžeš mať koľko len chceš, nemusíš v tom obore podnikať, živnosť môžeš mať aktívnu.
IČO, aj DIČ ti zostáva jedno - pôvodné, nech máš otvorených predmetov podnikania hocikoľko.