ekonomkaida
23.04.17,16:41
Chcem sa spýtať, robila som RZ zamestnancovi za r.2016, kde mu vyšiel preplatok na dani, dokedy je termín na podanie žiadosti o vrátenie preplatku? z DU,dakujem

doplnene
dakujem za vyjadrenie, ale ked zamestnanec má minimálnu mzdu a platí len menšie preddavky, lebo má aj DB ,kde mu vždy preddavok odrátam, nemozem si ten preplatok vypýtať z DU?
kn-alka
23.04.17,14:46
Nepodáva sa žiadosť o vrátenie preplatku, preplatok eviduješ a strhávaš z neho daň zo mzdy za ďalšie mesiace v roku 2017.

Všetko uvádzaš v prehľadoch
Tweety
23.04.17,14:51
Daň z preplatku dane?
Mila123
23.04.17,14:54
§38 ZDP

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom danea ktorý postupoval podľa § 32a ods. 5, zníži odvod preddavkov na daň (dane) aj o sumu zamestnaneckej prémie najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.
kn-alka
23.04.17,14:58
daň zo mzdy za ďaľšie mesiace, nie daň z preplatku

zamestnávateľ nebude odvádzať strhnutú daň z miezd za ďalšie mesiace
Tweety
23.04.17,15:06
Čiže zápočet preplatku s preddavkami na daň.
kn-alka
23.04.17,15:48
áno
1maaja
23.04.17,18:23
Nie nemozes si preplatok na zaklade podanej ziadosti vypytat skor. Ziadost o vratenie preplatku aj s prilozenym RZD posles najskor v 1/2018 /po skonceni zdan.obdobia/, ked chces preplatok naspäť, pretoze si ho nemala s cim zapocitat.
kn-alka
23.04.17,18:25
počas roka možno zamestnáš 100 zamestnancov :D :D - a vtedy si preplatok zarátaš

ak nie, po skončení zdaniteľného obdobia 2017 si po podaní hlásenia vyžiadaš nezapočítaný preplatok

aspoň takto to funguje na DÚ Dunajská Streda
ekonomkaida
24.04.17,05:17
dakujem za odpoved,ešte som to takto nerobila, myslela so si že je to ako ked podavas DP,uz to chápem, pozerala som aj par.38

dakujem za odpovede,uz som to pochopila,myslela som že je to ako ked podávam DP, este som to takto cez zamestnancov nerobila, preto som si nebola istá.