gazda
23.04.17,17:47
Dobrý deň,

snažil som sa najskôr prečítať príspevky o dodatočnom dedičskom konaní, ale nenatrafil som na úplnú odpoveď. Oslovil ma môj bratranec, že sa vraj našli pozemky po našich starých rodičoch a že na tom začali spolu so známym z našej dediny na tom pracovať. Ten známy je majiteľ realitky. Keďže je dedičov ako maku, ale pôda malá, nie je to nejaká finančná bomba. Skôr by ma ale zaujímalo:
1.sme povinní otvoriť dodatočné dedičské konanie?
2. čo sa stane s mojím podielom, ak sa nepripojím k môjmu bratrancovi a nechám to tak. Čiže neotvorím konanie
3. ten známy resp. môj bratranec by nás rád zastupoval na konaní
4. aký je poplatok za takéto zastupovanie
Pravdupovediac, cítim nejaký "odžub" , ale možno sa mýlim.
Máte skúsenosti s podobnou situáciou?

Ďakujem
MenoPriezvisko
24.04.17,03:43
povinní nie ste; konanie môže otvoriť aj on sám podaním žiadosti na súde o dodatočné dedičské konanie a notár ťa bude volať pozvánkou; bratrancovi dáš splnomocnenie a za zastupovanie ty neplatíš nič.

bude platiť iba on (alebo kto nadobudne) poplatok za konanie notárovi + súdny poplatok 6,50 za otvorenie (ten platí navrhovateľ) + poplatok za dodatočné konanie (všetci dedičia spoločne a nerozdielne ale väčšinou to platí rovnako ten, ktorý to nadobudne). ak je hodnota majetku nízka, poplatok za konanie bude cca do 100 € u notára, ten platí niekto, kto pozemok/majetok nadobudne
branislavp
24.04.17,04:22
Aby si mal v tom jasno, zisti cez katasterportal podľa mena nezistených vlastníkov alebo podľa vlastníka o aký majetok sa bude jednať. Na vyhľadaných LV Tvojich predkov nájdeš čo sa bude dediť. Podľa toho sa zariaď. Je potrebné to dať na poriadok, t.j. predediť Od Teba závisí, ako naložíš so svojim podielom. Za to, že niekoho splnomocníš sa neplatí, otázne je, či splnomocnenej osobe dôveruješ..
gazda
24.04.17,12:32
Celková výmera je as 5 ha, ale je na to 16 dedičov. Takže nič moc. Ak splnomocním bratranca na zsatupovanie, môže nejakým spôsobom "moje" predať. resp. musím do splnomocnenia napísať, že splnomocnenie sa netýka nakladania s parcelami?
gazda
24.04.17,12:33
Keď nebude robiť vôbec nič, musí ma notár/ka predvolať? Môže "vybaviť" ostatných dedičov určitými parcelami (príslušná čas" aj bezo mňa?
branislavp
24.04.17,18:16
Podľa môjho názoru, najlepšie bude, ak sa ded.konania zúčastníš, najmä keď Vás je 16. Budeš si nárokovať podľa svojho zváženia, alebo určitý pozemok, či podiel z neho, alebo sa dohodneš, že Ťa niekto zo spolu dedičov vyplatí a ten svoj podiel niekomu prenecháš.Sám si musíš zvážiť, Alebo ak tie pozemky nie sú až tak zaujímavé a dedičstva sa zriekneš, to sám musíš vedieť, čo chceš.
MenoPriezvisko
24.04.17,20:02
notár nemôže prejednať majetok bez súhlasu zákonných či závetných dedičov, pokiaľ bratranec alebo ktokoľvek nebude mať splnomocnenia každého zákonného dediča, ktorý by sa nechcel na DK dostaviť, dedičské konanie neprebehne. notár ťa pravdepodobne (alebo vás) bude volať písomne a keby si sa opakovane nedostavil, notár potvrdí každému zákonom stanovený dedičský podiel
gazda
25.04.17,17:13
Ďakujem