jasteraic
23.04.17,17:50
Zdedila som dom, kde sme sa presťahovali, čiže ploty medzi susedmi už boli postavené. Sused teraz svoj plot inovuje, momentálne od cesty a chce taký istý urobiť aj medzi našimi pozemkami.
Pôvodný plot bol klasický, betónový múrik , kovové stĺpiky a kovové vložky. Po novom na pôvodnom múriku vystaval betónové stĺpy potiahonuté fasádnou farbou s betónovými čiapkami a bude vkladať nejaké zvárané vložky.
Otec ma upozornil, že múrik medzi našimi pozemkami je ale celý postavený na našej strane pozemku, kde to postavil takto ešte predok súčastného majiteľa. Keďže sused ide plot takto inovovať, mám nárok žiadať ho, aby si celý plot presunul na svoj pozemok, alebo má byť polovica na našom a polovica na jeho?
Ja nechcem mať celý jeho plot u nás, lebo už aj tak máme kôli nemu málo miesta a keď tam umiestni ešte tie prečnievajúce čiapky a prekrytie múrika, ešte viac bude k nám zasahovať...
misoft
23.04.17,16:07
No pokiaľ je to JEHO plot - tak ho nežiadaš, ty mu prikážeš! On svoj plot môže stavať na SVOJOM pozemku - inak by tým plotom obmedzoval tvoje vlastnícke právo. On sa týmto dopúšťa neoprávneného užívania cudzieho pozemku (aj keď len pár centimetrov - v súčte to môžu byť metre štvorcové.
Ale bolo by celkom vhodné presne geometricky zamerať hranice pozemkov.
Terezia13
23.04.17,16:17
suseda je potrebné o to požiadať čím skôr, skôr ako začne stavať múrik, najprv ho na to "susedsky" upozornite, že ten múrik je na vašom, ak bude odmietať, upozornite ho na to aj listom, my sme mali tiež taký prípad a nakoniec vysvitlo, že všetky pozemky podľa pôvodného GP boli posunuté od prvého vlastníka - ktorý mal vymerané menej ako bol GP, takže hranica sa posunula následne po všetkých pozemkoch, nový geometrický úplne zmenil výmery, možno by bolo vhodné si dať urobiť geometrický plán /viem, stojí to peniaze/ a argumentovať s ním
bjuty smis
23.04.17,16:21
bez tvojho súhlasu môže stavať iba na svojom...
jasteraic
23.04.17,16:26
Prišlo sa nato, keď si tam dal vymeriavať pozemok moj dedo, keď staval dom, upozornil ho na to geodet.
Môj otec suseda na to upozornil, ten si to samozrejme hneď premeral a pravdepodobne jeho merania to potvrdili, lebo stále nevedel pochopiť ako to jeho pedantný otec takto mohol urobiť. Ale teraz sa tvári akoby nič. Práve preto to chcem riešiť ešte pred tým, ako začne so stavbou, aby potom nebol z toho ešte väčší problém. Takže prakticky celý jeho plot aj s múrikom by mal stáť výlučne na jeho pozemku?
Ak bude namietať, nemám problém si to dať zamerať, ide mi len o to, či musím strpieť polovicu plotu na svojej strane, alebo môžem trvať na tom, nech ho celý preloží na svoju stranu pozemku.
Terezia13
23.04.17,16:41
nie, nestrpela by som žiadnu polovicu, plot nech si postaví na svojom pozemku
branislavp
23.04.17,17:09
Daj si urobiť zakreslenie pozemku geodetom a nedovoľ mu na Tvojom ani centimeter. Navrhni susedovi, že keď ten plot obnovuje, nech to je aj správne urobené, teda hranica pozemku geodetom vyznašená a s nákladmi na geodeta sa podeľte napoly, to navrhni susedovi, nech máte obojstranne v tom poriadok, však nič zlé nechceš.
misoft
23.04.17,17:25
Už som hore písal - jeho plot na JEHO pozemku.
Terezia13
23.04.17,17:45
veď áno, ja som len odpísala na jeho reakciu, súhlasím
jasteraic
23.04.17,17:47
tiež som toho názoru, pôjdem touto cestou
jasteraic
23.04.17,17:50
ďakujem
pavol54
23.04.17,17:58
aj na to, ak chce stavať na svojom pozemku potrebuje súhlas vlastníka vedľajšieho pozemku
buchač
23.04.17,18:04
pavol54 (Dnes 20:58) aj na to, ak chce stavať na svojom pozemku potrebuje súhlas vlastníka vedľajšieho pozemku
=====================
1. ...a to vážne ?
2. ...a to odkedy ?
3. ...a šak daj príslušný zákon
4. ...a veď nehľadaj, tu máš na podnose
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/je-potrebne-stavebne-povolenie-alebo-suhlas-suseda-na-vystavbu-plota/
pavol54
23.04.17,18:17
Ak nedokážeš čítať tak nereaguj. Staval som plot pred dvoma rokmi podal som oznámenie o drobnej stavbe obec ako stavebný úrad, tá požadovala vyjadrenie od vlastníkov susedných pozemkov, ešte niečo máš k veci ale len potrebu pokecať? A ty si kedy naposledy staval plot?
buchač
23.04.17,18:33
Hm...
1. Zákon (link) si čítal ? Asi ani nie.
2. Že TY si potreboval povolenie ? TVOJ problém !
3. Že obec požadovala vyjadrenie ? ICH problém !

Obec MOŽE vyžadovať a nie POTREBOVAŤ vyjadrenie...čiže jedna obec (stavebný úrad) bude VYŽADOVAŤ a POTREBOVAŤ...a druhá obec (stavebný úrad) nie.
...a to je kuwa rozdiel !!!

Kedy som staval plot ?...momentálne nepotrebujem.
ALE robím iné veci (stavby), na ktoré by sa aj mohli vzťahovať ohlasovacie povinnosti. No nejak sa neunúvam...starosta obce je normálny...aj susedov mám normálnych. Dokonca starosta je jedným z mojich susedov.

Ďaľšie otázky ???
pavol54
23.04.17,18:37
bod 4 si ani ty nečítal najmä jeho štvrtý odstavec , tak znova a s porozumením, základom problémov pri stavbách nie je ani starosta ani súčasní susedia ale vždy potencionálne nový sused(nikto tu nie naveky že?)
bjuty smis
24.04.17,06:31
nepotrebuje susedov súhlas.....
vicktor
24.04.17,07:50
Plot sluzi obom susedom, je normalne dohodnut sa ako bude vyzerat a stavat plot spolocne aj spolufinancovat, vtedy sa stavia stredom na hranici.
Ina vec je ak by chcel nieco drahe, svojske a vy nesuhlasite, vtedy nech si stavia sam za svoje u seba.
pavol54
24.04.17,07:58
keď myslíš že nie, tak máš určite pravdu. Najmä ak si chce niekto postaviť taký aspoň 4 alebo 5 m vysoký betónový. (Však plot ako plot )
bjuty smis
24.04.17,08:08
sused sa môže vyjadriť....u vás asi aj musí, čo píšeš...
ale nepotrebuješ jeho súhlas.....ak je namietka oprávnená, tak rozhodne obec a nie sused....

u nás žiadne vyjadrenia susedov obec nepýta....