pepo59
24.04.17,11:02
Chcem sa opýtať, či RK musí spísať zmluvu o predaji nehnuteľnosti zo všetkými vlastníkmi nehnuteľnosti alebo stačí iba z jedným vlastníkom bez písomného súhlasu ostatných vlastníkov.
ivka70
24.04.17,09:06
zalezi, koho bude ta RK zastupovat
pepo59
24.04.17,09:07
a koho by mala zastupovať?
ivka70
24.04.17,09:08
no ci len toho jedneho vlastnika alebo vsetkych ...alebo .... netusim, kto a co chce predat cez RK, to musia vediet vlastnici
pepo59
24.04.17,09:12
z RK bola uzavretá zmluva o predaji nehnuteľnosti iba s mojou sestrou pričom vlastníkom som ešte aj ja.Ja som sa to dozvedel už keď bola zmluva podpísaná.
misoft
24.04.17,09:13
Môj pohľad na vec:
Pokiaľ je to v BSM - je potrebný súhlas vlastníkov v BSM (teda oboch).
Pokiaľ je v podielovom vlastníctve, treba si uvedomiť, že KAŽDÝ spoluvlastník má predkupné právo - takže najskôr sa treba spojiť s nimi a ponúknuť na predaj podiel.
Pre uzavretie zmluvy s RK pri podielovom vlastníctve je možné, aby zmluvu uzavrel len jeden spoluvlastník, ale ostatní spoluvlastníci ho k tomuto úkonu MUSIA splnomocniť a plná moc (od všetkých) sa potom stáva súčasťou zmluvy (aby kupujúci, RK) mala istotu, že s predajom súhlasili všetci.
Alebo možnosť 2: RK uzavrie zmluvu s každým z X spoluvlastníkov - ovšem potom na kataster sa predkladá X počet zmluv...
ivka70
24.04.17,09:13
a c ota na tom trapi? kupno-predajna zmluva musi byt uzavreta so vsetkymi vlastnikmi, radsej nech sa pyta sestra, co urobi ,ak realitka najde kupca a ty to neodsuhlasis .....
vicktor
24.04.17,09:14
Vobec nemusi. S nikym.
pepo59
24.04.17,09:25
nehnuteľnosť je v podielovom spoluvlastníctve.Najprv sme to chceli predať cez súkromnú inzerciu.Ozvala sa však realitka a sestra podpísala zmluvu z RK bez môjho písomného súhlasu.Ja som sa iba ústne vyjadril ,že keď sa nik neozve,môžme to skúsiť aj cez RK.Žiadna plná moc podpísaná mnou neexistuje.musel som zrušiťmoje inzeráty na predaj nehnuteľnosti vraj by to bolo porušenie zmluvy.Ja som však žiadnu zmluvu nepodpísal.
misoft
24.04.17,09:30
Ponúkla ti sestra svoj podiel na odkúpenie? Nie? Ty máš zákonné predkupné právo. Pokiaľ ti neponúkla podiel k odkúpeniu, neoboznámila ti predaj - zmluva je neplatná - napadneš zmluvu pre nedodržanie OZ 40/1964 §140 - predkupné právo potom prechádza aj na nového majiteľa (ak by sa rozhodoval ďalej predať) - takže buď nový majiteľ bude akceptovať, alebo ak nebude - podať žalobu na určenie neplatnosti zmluvy voči sestre a novému majiteľovi.
ivka70
24.04.17,09:32
Nemusel si, zodpovednost za to, co podpisala, nesie sestra, nie ty.
pepo59
24.04.17,09:37
so sestrou sme sa dohodli ,že nehnuteľnosť ponúkneme na predaj .
dmc
24.04.17,17:29
misoft: trosku predbiehas. Neplatna by bola az nasledna kupna zmluva - ak by od sestry nedostal ponuku za rovnaku cenu ako "nadejny kupca" a aj v tom pripade by islo o "relaitivnu" neplatnost
robovi
24.04.17,18:03
Ak si realitke nic nepodpisoval, nenesies vobec ziadnu zodpovednost voci realitke a nie si nijako viazany. Viazana je zmluvnymi podminekami s realitkou tvoja sestra. Ak realitka najde kupca, za cenu, ktora tebe nebude vyhovovat a nebudes chciet predat, a kupec cukne, zmluvnu pokutu zaplati tvoja sestra.
V praxi ona predava svoj diel rod. domu a vlastnictvo domu sa moze zmenit aj tak, ze ty budes vlastnit svoju polovicu a novy vlastnik byvalu polovicu tvojej sestry.
Je chyba realitky, ze sa nekontaktovala aj s tebou, alebo ze si nedala podpisat splnomocnenie od teba na sestru, aby ta zastupovala.
Takze inzeraty kludne nahod naspat na inzertne portaly.
Odporucam ti do buducna, ak budes jednat s realitkami, nepristupuj na exkluzivitu a ak bude dom predavat viac realitiek naraz, tak trvaj na rovnakej cene, za ktoru ju realitky inzeruju. Nech to je v zmluve s realitkami. Kazda seriozna realitka by na to mala pristupit.V pripade, ze sa dom preda, trvaj na tom, aby bolo v kupnej zmluve jasne uvedene, kto sprostredkoval predaj. Cele meno realitky a pod akym cislom je zapisana v obchodnom registri. Zaroven nech je v zmluve presne vycislene, kolko z kupnej ceny je provizia realitky. Ak ta budu presviedcat, ze to tam byt nemusi, trvaj na tom, ze to tak chces. Peniaze za kupnu cenu nech kupec ulozi do notarskej uschovy, az kym sa zmluva nezapise. Toto je najbezpecnejsia ochrana oboch zmluvnych stran.
Ochrani ta to od moznych problemov, ked sa nieco pri vklade pokasle a kataster zmluvu nezapise.
Uff.
pepo59
26.04.17,06:45
môže sa zmluva s RK ,ku ktorej nie je doložená podpísaná plná moc od ostatných vlastníkov považovať za neplatnú?
vicktor
26.04.17,07:29
Co je v tej zmluve uvedene? Ze tu RK poziadala o sprostrekovanie sestra alebo obaja a RK zastupuje sestru alebo oboch?
Ci je zmluva neplatna, to neviem posudit, ale povedzme zbytocna, neucinna, ... Ziadne zavazky za teba.
Ak RK zozenie bonitneho kupujuceho, budes rad a zmluvu nenapadnes, ak cena bude neprijatelna, nebudes s predajom suhlasit.
arizona
26.04.17,10:34
Nie,nemusi.Maloktori realitaci to robia.Problem by mohol nastat az vtedy,keby RK nasla kupca a niektori zo spolumajitelov by nechcel s kupou suhlasit.Ale za to zodpoveda ten, co zmluvu podpisal, nikto iny.

Podla toho,co pises v doplnujucom prispevku,sestra asi podpisala exkluzivnu zmluvu s RK,preto ziadali od teba,aby si stiahol inzeraty.Sestra spravila velku chybu,nemala suhlasit s exkluzivkou. Ale ak by si si ty nasiel kupca,tak sestra by asi musela RK platit nejaku pokutu.Ale to jej jej problem...