klankosti
25.04.17,10:16
Ahoj, riešiim tu otázku, aký majú pri umrtí matky nárok na voľno obe jej deti. Sú zamestnani u nás vo firme a obaja si chcú uplatniť 1 deň na účasť na pohrebe, plus 1 deň na obstaranie pohrebu. Majú obaja nárok na dva dni voľna?
Tweety
25.04.17,08:18
Na obstaranie má nárok len jeden. Takže 1 má 2 dni, druhý 1 deň.
Vyberám z §141 odst. 2.
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
klankosti
25.04.17,08:52
Znenie poznám, oni ale trvajú na tom, že obstarávali pohreb obaja a že nie je nikde napísané, že to musí robiť len jeden člen rodiny.
Tweety
25.04.17,08:57
A majú potvrdenie obaja? Ak to znenie poznáš, potom poznáš aj ďalší odst.3, kde je uvedené, že mu môžete poskytnúť voľno....pozri aj ten
kopretinka
25.04.17,08:59
keby pracovalo každé dieťa v inej firme,tak si uplatnia nárok obe.Či ako sa bude rozhodovať a dokazovať,kto má nárok?
vicktor
25.04.17,09:00
Snad takto: Narok na 2 dni volna PRE dve deti na matkin pohreb - aha, kopretinka to medzitym upravila
kopretinka
25.04.17,09:04
Tweety,pohreb je riadny zaberák na nervy,prečo hneď obviňuješ? Ja si to ani nechcem predstaviť,že by som to mala vybavovať..a sama..
willma
25.04.17,09:09
Teraz som tým prechádzala, ale ja som musela brať dovolenku, lebo nebol priamy príbuzný - je to na nervy a veľakrát je človek rád, že tam nie je sám. Takže z ľudského hľadiska túto situáciu riešim čo najcitlivejšie - vybavovali obe deti tak sa nad tým viac nepozastavujem - aj bez toho je to rana, ktorá sa bude hojiť ešte dlho.
Tweety
25.04.17,09:09
to áno, pohreb neriešim, ja som to zobrala všeobecne.
vicktor
25.04.17,09:23
A u nas, ze preco si sa vratil do roboty po 3 dnoch, kludne si mohol cerpat volno od pondelka az do piatka...
ivka70
25.04.17,10:45
Potvrdenie o obstaravani pohrebu ma miestny urad vydat len jedno.
willma
26.04.17,05:02
Ivi potvrdenie vydáva pohrebná služba
ivka70
26.04.17,05:25
ako kde :) ale nie je podstatne, kto ho vydava, podstatne je, ze moze vydat len jedno na jeden pohreb. Ak vyda viac, ide o rovnake zneuzitie ako ked lekar vyda potvrdenie o navsteve, ktora nebola.
Kazdopadne zamestnavatel moze zaplatit prekazku v praci na strane zamestnanca aj navyse, ak to ma definovane v internych predpisoch.