lingurar
26.04.17,14:43
Dobry den prosim Vas viete mi poradit pred pol rokom som pozicala jednemu znamemu 15000e nakolko mi povedal ze mi ich vrati ale nemam doklad o pozicani ,len nahravku z mobilu a tam vlastne nezaprel ze mi nedlzi peniaze len ze ked bude mat mi ich vrati.Dakujem
draik
26.04.17,13:11
Nahrávka Vám nepomôže, ale skôr priťaží, ak druhá strana s jej vyhotovením nesúhlasila. Ak ste pôžičku previedli na účet, tak najskôr vyzvite dlžníka k uhradeniu dlhu odporučeným listom, opíšte všetky skutočnosti (kedy bola pôžička poskytnutá, za akých podmienok, dokedy mala byť splatená ...),. Následne môžte vymáhať súdnou cestou a potom exekúciou, ak teda dlžník má nejaký majetok a príjmy.
rudolf83
26.04.17,17:26
Na začiatku by bolo najvhodnejšie asi zabezpečiť si dôkaz napr. vo forme uznania dlhu.
§ 558 Občianskeho zákonníka
Uznanie dlhu
Ak niekto uzná písomne, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá sa, že dlh v čase uznania trval. Pri premlčanom dlhu má také uznanie tento právny následok, len ak ten, kto dlh uznal, vedel o jeho premlčaní.

Vzory sa dajú nájsť na nete. Ak dlžník podpíše - OK. Ak nie bude to náznak toho, že s dobrovoľným splatením sa asi nedá moc počítať.