petraklimko
27.04.17,14:20
Pred pár dňami som bola na výberovom konaní na úrade práce, postúpila som do užšieho výberu, včera som bola na pohovore na pracovisku a napriek tomu, že som jednala na rovinu, povedala dôvody, prečo danú prácu nechcem, prijali ma (jednoducho dobrovoľne na danú pozíciu nenájdu nikoho, tak využili to, že nezamestnaný nemôže ponuku odmietnuť bez dôvodu). Nástup mám od 17.5, zmluvu som zatiaľ nepodpísala, ak som správne pochopila, ide o prácu na 6 mesiacov kde bude mzdu platiť úrad práce cez nejaký projekt. Ak nechcem robiť danú prácu aké mám možnosti? Rozmýšlam napríklad nad tým, že by som si k dajme tomu 9.5.2017 založila živnosť, následne ju zrušila koncom mája a znova sa zaevidovala na úrade práce. Bolo by to možné? Nebolo by to vyradenie pre nespoluprácu kedže mám už v podstate prácu istú od 17.5 a ja by som si k 9.5 založila živnosť?
Rozmýšlala som aj nad nastúpením a následnou výpovedou, ale neviem že ako je postavená zmluva, či tam mám vôbec skúšobnú dobu, kedže je to zmluva a cez úrad práce?
MarcoM
27.04.17,12:29
V prvom rade by som pozrel tú pracovnú zmluvu. Keď je tam skúšobná doba tak podľa mňa by to malo ísť celkom ľahko.

Nastúpiš. Odpracuješ 3-4 dni a následne ukončíš v skúšobnej dobe pracovný pomer bez udania dôvodu.

A zaregistruješ sa opätovne na úrade práce.

Čachre so živnosťou nerieš.

Možno mimo témy, ale zaujímal by ma dôvod prečo tú prácu nechceš prijať?
JankaO
27.04.17,12:38
V zmysle zákona o zamestnanosti ten, ktorý je evidovaný na úrade práce je uchádzač o zamestnanie. t. j. je to občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie. Neochota platiť si poistné do ZP nie je dôvodom na evidenciu.
petraklimko
27.04.17,12:47
No len tú pracovnú zmluvu uvidím až pri podpise a dovtedy neviem čo tam je, či je tam skúšobná doba a či tam náhodou nie je niečo, že ak ukončím skôr , nezaradia ma. Možno by pomohlo keby tu bol niekto taký čo ma s takou zmluvou skúsenosť a vie ako vyzerá..
A k dôvodov prečo nechcem robiť, na tohto zamestnávateľa nie je medzi ľudmi čo poznám a ani na internete v diskusiách žiadny dobrý názor, je to ťažká práca za nízku mzdu, s tým že klamú a nepreplácajú nadčasy, sviatky a tak, plus kvôli tým podmienkam je aj na tom pracovisku kde mám nastúpiť zlý kolektív. Tam nik nevydrží a nezoženú inak ľudí ako takto nátlakovo, nebudem sama koho príjmu nedobrovoľne.
Ja som chcela najbližšie dni začať riešiť príspevok na podnikanie a bez ohľadu či sa mi podarí ho vybaviť alebo nie začať podnikať v tom, čo teraz robím na dohody od jesene (cez leto tam sú hluché mesiace a nezarobím ani na zdravotné odvody, preto riešim zotrvanie v evidencii, neoplatí sa mi teraz prejsť na živnosť, až od jesene potom by som si to )nadrobila" a vykryla aj leto), nakoľko ma tá práca celkom baví a teraz kvôli zmenám v dohodách by bolo aj viac práce pre mňa a vyhovovalo mi to.
Darina1234
27.04.17,12:57
ja by som pisomne napisala vyjadrenie dovodou odmietnutia tejto pracovnej pnuky takto ako si to popisala tu
petraklimko
27.04.17,14:18
Ja pracovať chcem, keby šlo o normálnu prácu, práce u tejto spoločnosti sa stránia aj ľudia, čo si fakt nevyberajú, aj na úvodnom pohovore boli aj ľudia, čo už robili rôzne práce-aj také čo by mnohí nerobili nikdy, ale toto robiť nechceli... Už som písala aké mám plány, ale ak by to bola "normálna" práca, vzhľadom k tomu že s letnými mesiacmi mám problém s príjmom, zobrala by som ju na tie 3 mesiace aspoň a potom to ukončila a začala pracovať na živnosť. A možno by sa aj zmenila názor, bola tam spokojná a ostala tam.
Inak už som bola na troch takýchto pohovoroch cez úrad práce, vždy nás tam bolo okolo 40, ale ani jeden róm, hoci hlásiť sa chodia v hojnom počte, jeden
zamestnávateľ priamo povedal, že rómov nechce a asi aj ostatní, tých nenútia pracovať, ale bielych by aj zodrali z kože. Keby som tmavšia, nemám problém, nik by ma takto nebuzeroval a štát by nielen platil za mňa odvody, ale by mi ešte aj dávky dal...
Preto hľadám spôsob, ako z tohto von s čo najmenšími škodami...
MarcoM
27.04.17,14:44
Fíííha, pre mňa je už argument že pracovnú zmluvu uvidíš až v deň podpisu. Toto vypovedá o neserióznosti danej firmy. Normálne by som im napísala, že si želáš nech ti zašlú finálne znenie pracovnej zmluvy, že si ju chceš preštudovať.
petraklimko
27.04.17,14:58
No asi ich skúsim kontaktovať začiatkom mája a nech mi dajú všetky dokumenty na preštudovanie, nielen zmluvu, ale aj hmotnú zodpovednosť a podobne, lebo nerada by som skončila ako veľa exzamestnancov napríklad cba, že robili dva dni a po pár mesiacoch bola inventúra a prišli im doplatiť stovky eur, a budem nakoniec ešte vo väčšom mínuse ako keby som si platila tie zdravotné odvody sama.
veronikasad
27.04.17,15:06
Aké máš vzdelanie a o akú prácu ide? Odkedy si evidovaná na Úrade práce? Na dohodu môžeš robiť Max.do 9.6., potom ťa vyradia z evidencie.
veronikasad
27.04.17,15:11
Od 1.5.2017 nadobúda účinnosť novela zákona o službách zamestnanosti. Dohoda môže trvať Max.40 kal.dnu, bez ohľadu na to koľko dní z nich odpracujes. Potom ťa vyradia z evidencie UP.

Keď sa chceš vyhnúť plateniu zdravotného poistenia, nájdi si prácu na dohodu s pracovným časom rozvrhnutym na všetky pracovné dni v týždni. Bez ohľadu na výšku príjmu (samozrejme minimálna hodinová mzda musí byť dodržaná), nebudeš nič doplácať ako samoplatitel. Na UP nemusíš byť vôbec evidovana
petraklimko
27.04.17,15:44
Toto tiež už skúšam ako jednu z dobrých
možností, bud prácu na skrátený úväzok do 20 hodín týždenne alebo na dohodu na všetky pracovné dni v týždni, ale je to na dlhšie, kedže drvivá väčšina prác je na hlavný úväzok v mojom okolí a čo aj ostanú ponuky, tak veľa z nich nie je seriozna práca, ale ponúkanie tých parfémov, ovb a podobne, tak kým také nájdem, bude možno chvíľu trvať
veronikasad
27.04.17,15:46
Stačí ti dohoda o pracovnej činnosti 10 hod.tyzdenne
petraklimko
27.04.17,18:39
Dakujem.
A aby som nemusela zakladať novú tému, skúsim sa ešte opýtať tu, bolo mi povedané že potrebujem aj vstupnú lekársku prehliadku, zdravotný preukaz a pokiaľ viem, za toto sa platí u lekára. Nemal by to platiť zamestnávateľ ked to potrebuje?
dmc
28.04.17,04:54
Mas pravo si zamestnanie najst sama. Sama si dobrovolne poziadala o evidenciu uchadzacov . nieje to povinne ani ta nikto nenutil - urad prace ma svoje podmienky. Ked sa ti nepaci - co sa ti asi nepaci - praca co ti nasli - nemusis ju prijat a nemusis byt evidovana. Mozes podnikat, alebo si nast pracu sama.
ivka70
28.04.17,08:40
Vstupnu prehliadku, ak zamestnavatel nema vlastného lekara a posle ta k tvojmu obvodnému, musi preplatit, bez toho mu potvrdenie neodovzdaj.
So zdravotnym preukazom to take jednoznacne nie je, to je ako s vodicskym preukazom, mas ho mat, ked chces pracovat na takej pozicii, kde je nutny. Su zamestnávatelia, ktori ho uhradzaju svojim zamestnancom, ked u nich pracuju dlhodobejsie.