tata17
28.04.17,20:08
Mame narok na vyplatenie danoveho bonusu na dieta ak pracujeme v Anglicku?Dieta sa narodilo na SK kedze sme tu ako rodina tak skolu navstevuje v Anglicku ale kazdy rok ma skusky na SK.Trvaly pobyt mame vsetci na Slovensku, nehnutelnost za ktoru platime dane aj ciastocne za komunalny odpad a dan z motorovych vozidiel.Dakujem
Anik
28.04.17,19:50
Nemáte nárok na daňový bonus iba ak by napr. dieťa navštevovalo na SVK riadne školu nie len absolvovalo skúšku.

Rozhraničovacie kritériá sú v zmluve uvedené obvykle v nasledovnom poradí:

stály byt (t.z., že daňovník má vo vlastníctve alebo v držbe byt, ktorý má stály charakter, je zariadený a udržiavaný pre jeho stále použitie. Nie je pritom rozhodujúce, či ide o rodinný dom alebo bytový dom, či ho má daňovník vo vlastníctve alebo je prenajatý, resp. či ide o prenajatú zariadenú miestnosť. Tento dom, byt alebo prenajatá zariadená miestnosť mu musí byť prístupná nepretržite v každom čase.)
stredisko životných záujmov [tzn., ku ktorému štátu má daňovník bližšie osobné a hospodárske vzťahy – napr. rodinné a sociálne vzťahy, trvalé bydlisko, majetkové pomery (vlastníctvo nehnuteľností, zmluvy o pôžičkách a úveroch), zamestnanie, politické, kultúrne a iné aktivity]
miesto, kde sa obvykle osoba zdržiava (uprednostňuje sa ten štát, v ktorom sa daňovník zdržiava častejšie)
štátne občianstvo
vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov
ivka70
29.04.17,06:08
Ak mate na Slovensku trvaly pobyt, nehnutelnost, ste danovym rezidentom SR a podali ste na SK danove priznanie z celosvetovych prijmov, mohli ste si DB v tomto priznani uplatnit, ak splnate podmienku prijmu, narok by vam vznikol.


Nárok na daňový bonus si môže uplatniť i daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezident SR) pri splnení zákonom stanovených podmienok, ktorý mal zdaniteľné príjmy z podnikania, alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a to bez ohľadu na to, či zdaniteľné príjmy dosiahol zo zdrojov na území SR, alebo aj zo zdrojov mimo územia SR.
https://podpora.financnasprava.sk/280045-Nárok-na-daňový-bonus-
ivka70
29.04.17,06:08
navsteva skoly na SK nie je podmienkou naroku na DB
tata17
29.04.17,07:54
Dakujem za odpoved.Nam to zamietli kvoli tomu ze sa musime zdrziavat na SK 186dni a aspon cast prijmu mat na SK.Na financnej sprave som sa docitala ze narok na danovy bonus vznika ak mam trvaly pobyt na SK alebo sa zdrziavam 186 dni v roku na SK a je to jedno ze prijmy su mimo SK.Takze mne z toho vyplyva ze by sme mali mat narok ak som to dobre pochopila.V anglicku nevlastime ziadnu nehnutelnost a vsetky rodinne a financne vazby v vratane mesacneho inkasa a koncesionarskych poplatkov mame na SK.Domov chodime iba 3 krat do roka lebo je to financne narocne.
misoft
29.04.17,09:08
Inkaso a poplatky s irelevantné! Podávate daňové priznanie? Priznali ste príjmy? Vykázali ste odvedené dane v zahraničí? Dodali ste z Anglicka potvrdenia o odvedených daniach (pretože - zdá sa mi - je dohoda o zákaze dvojitého zdaňovania príjmov)?
Ako majú uplatniť DB, ak by ste toto nevykázali.
Treba nie len žiadať a nárokovať, ale aj doložiť, či máte na to nárok.
tata17
29.04.17,09:34
Jasne ze sme vsetko riadne dolozili vsetky prijmy a aj odvedenu dan,zas taka blba nie som ;(
misoft
29.04.17,09:41
To som netvrdil...potom by ste ho mohli i mať (DB) - ovšem - ak za prepážkou na úrade nesedí nekompetentná a "premúdrelá" úradníčka.... (čo je častým javom....)
tata17
29.04.17,11:37
V podstate nam to vysvetlila telefonicky ze nam to zamietla kvoli tomu ze sa nezdrziavame 180 dni na SK a nemame aspon ciastocne prijmy na SK.Nakoniec povedala ze mozme podat odvolanie a mame byt radi ze nam zavolala.Mne sa to nezda preto som sa pytala.Tam je jasne napisane trvaly pobyt alebo 180 dni sa zdrziavat na uzemi SK.Ako mozem pracovat v cudzine a byt doma 180dni?Asi by sa nam trebalo vsetkym slovakom vratit naspat domov nech z nas maju radost ked budeme chodit po uradoch prace:-(cest birokracii tak nam neostava nic ine len podat odvolanie.
veronikasad
29.04.17,12:05
Napíš dotaz na FS, som zvedavá na odpoveď. V linku je príklad, keď v zahraničí pracuje len jeden rodič a dieťa žije na SK, čo nie je váš pripad
Katy a R
29.04.17,12:10
skontrolovala by si pre istotu - že čo máš zaškrtnuté v riadku 11 -ak si robila Ačkové, resp 12 - ak B DP
avalik
29.04.17,13:56
Podla mna, tym, ze cela rodina spolu zijete a pracujete v UK ste danovymi rezidentmi UK a nie SK. Kedze ste ani jeden nedosiahli 90 % zo vsetkych prijmov na SK, narok na DB vam nevznikol - uplatnite si narok na podobnu davku v UK.
ivka70
29.04.17,18:22
v podstate to znamena, ze vam neuznali, ze ste danovi rezidenti SR. Voci tomu sa mozete len odvolat.
Anik
30.04.17,13:47
ivka70 máš síce pravdu, že len škola nie je podmienkou, ale v tomto prípade, keď všetci žijú v zahraničí tak splňajú daňovú rezidenciu iného štátu
aj keď majú trvalý pobyt na území SVK. 2 ročná skúsenosť s nepriznaním DB v takomto prípade. Ak bolo potvrdenie zo zahraničia dokladovala sa aj návšeteva MŠ že dieťa na ktoré sa uplatňuje DB sa zdržiava na území SVK. V podstate sme sa dostali do druhého extrému, pri dokazovaní nároku na DB sme preukazovali úvery na byt atď.- začalo to byť veľmi zneužívané aspoň u nás na východe odkiaľ vycestovali a žijú mnohodetné rodiny. Takže tak.
veronikasad
30.04.17,14:47
Prečo DU oznamuje nepriznanie DB telefonicky? Vyzývajú na opravu daňového priznania? Dostala si aj písomné rozhodnutie s možnosťou odvolania sa?
ivka70
30.04.17,16:42
Darmo teraz dodatocne vysvetlujes, reagovala som na tvoj povodny prispevok, kde bola len prva veta, a na tu presne reagoval moj komentar.
Katy a R
30.04.17,17:16
ivka - ale z jej príspevku a z jej prvého doplnenia vyplýva, že podala DP ako nerezident ... aj to vysvetlenie daňováčky je podľa toho ..... v takom prípade nesplňa podmienky
ivka70
30.04.17,17:34
ja sa len snazim vysvetlit, ze moja reakcia bola na to, ze napisala len to, ze narok na DB nie je kvoli tomu, ze dieta nechodi na SK do dkoly, to pravda nie je a nebude. Informacie o rezidentovi doplnila az o niekolko hodin, ked to uz bolo jasne z komentarov vyssie.
Katy a R
30.04.17,17:55
nie je síce odpoved na doplňujúcu otázku - tak môj názor:
Podstatné je, ako je spravené DP - čo je označené v riadku o daňovej rezidencii? A podľa toho, čo si napísala tam máš uvedené, že si nerezident SK. V takom prípade nemáš nárok na DB.
a len také info - aj ja som robila DP na stránke FS ... a aj ked som nezaškrtla, že som nerezident, aj tak mi to tam uložilo. mám v tom riadku "áno" . samozrejme som si to všimla - prepisovala som údaje ručne do tlačiva DP, takže tam to mám OK. niekdy sa stane, že v tých el formulároch sú chybičky, aj ked ich priebežne odstraňujú ... treba kontrolovať!
tata17
01.05.17,22:03
Na financnej sprave je Anik napisane ze ak mas trvaly pobyt,nehnutelnost a vazby na SK tak si mozes danovy bonus uplatnit a je to jedno ze prijmy su mimo uzemia SK.To ze to niekto zneuziva za to ja nemozem a nie sme vobec mnohopocetna rodina:-(Teraz sa jedna o dokazovani statusu rezidenta.Ked treba statu platit tak je to ok nezaplat hned mas uroky,ale ked to je opacne...Mnohi si myslia ze v zahranici letia same pecene holuby nam do huby a to len preto ze v telke ukazu nasich neprisposobilych ako sa vedia krasne nabalit na benefitoch lebo maju kopu deti.Ver ze ti co poctivo pracuju len tak benefity nedostanu lebo maju postacujuci prijem.V Anglicku nezijeme natrvalo sme tu preto lebo momentalne tu pracujeme ale na SK sa chceme vratit a to je podstatny rozdiel ako ti co sa tu prestahovali.Vobec to nejde len o Anglicko su rodiny co su ochotne vycestovat za pracou aj do cudziny bez akejkolvek pomoci a bez rodiny musia sa spoliehat sami na seba v cudzine.Ta uradnicka ani sama nevedela ci ano ci nie.Preto sa pytam na nazor inych.Poradila nam podat odvolanie a ze mozno nam to schvalia.
profesional
01.05.17,22:51
Podstatou je, že vo Vašej situácii máte trvalý pobyt v SR nelegálne. Súbeh pobytov v EU je vylúčený. Mali ste povinnos sať v SR odhlàsiť pobytu, keď ste odišli žiť do UK.
Takto to FRSR vyhodnotí.
Vedomé nesplnenie právom uloženej povinnosti v súbehu s uplatnením bonusu bude vyhodnotené ako ZNEUŽITIE PRÁVA.
V tejto situácii na bonus nemáte nárok.
Anik
03.05.17,07:11
tata17 vôbec som nemala v úmysle Ťa nejakým spôsobom odsudzovať napísala som Ti iba to čo mám už 2 roky odskúšané a toho roku som už dokonca takýmto ľuďom, keď som vedela, že celá rodina je v zahraničí ani nepodávala DP. Minulý rok sa nám totiž stalo aj to , že najprv bol DB vyplatený a následne o 2-3 mesiace bola kontrola a ten u koho bol ten DB uplatnený musel sa zúčastniť kontroly -vrátiť sa z GB a výsledok bol,že DB bolo treba vrátiť a to je myslím ten horší prípad. A nemaj obavy žili mi tam 2 dcéry momentálne je tam už len 1 a má 2 deti a ani tej som DP nepodávala nepotrebuje zbytočné problémy. Tiež sa plánuje vrátiť takže tak. S tým 1. príspevkom som to myslela tak, že ak by dieťa žilo so starými rodičmi na SVK a chodilo by tu do školy tak by s tým DB nebol problém aj takýto prípad som mala toho roku a bolo to v pohode.
ivka70
03.05.17,07:14
ak by dieťa žilo so starými rodičmi na SVK , tak nesplna jeho rodic podmienku, ze spolu ziju v jednej domacnosti, v takom pripade narok na DB nema vôbec vzniknut
Anik
03.05.17,12:12
opäť pritiahnuté za vlasy. Rodičia tu majú trvalý pobyt, splácajú tu hypotéky majú vo vlastníctve nehnuteľnosť, platia poistky -nevedia presne - možno aj o 2 mesiace sa vrátia späť na SVK. Starí rodičia nemajú súdom priznané deti v opatere ozaj nevidím dôvod ak ich najbližšia osoba sa zdržiava na v mieste trvalého pobytu, aby nemali nárok na DB. To by som mohla tvrdiť, že ak napr. študent VŠ z Blavy príde len sporadicky domov, že rodičia nemajú nárok na DB, lebo nežijú v spoločnej domácnosti.
Za tým čo som napísala si absolútne stojím a viac sa k tejto téme vyjadrovať nebudem. Extrémy ma neťahajú.