Kubish
30.04.17,14:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať možno triviálnu vec. Môže byť zmluvná pokuta podľa občianskeho zákonníka súčasťou uznania dlhu? Ak áno, na čo sa môžem odvolávať?
Za Vašu radu vopred ďakujem.
pavol54
30.04.17,13:39
Odvolávať sa môžeš na napísanú obchodnú zmluvu a podpísanú oboma stranami, ak myslíš tie pokuty na faktúrach, tie sú neplatné to ti zmietne prvá právnická kancelária zo stola
Kubish
30.04.17,13:46
Dlžník mi podpísal uznanie dlhu v ktorom boli ustanovenia aj o zmluvnej pokute. Uznanie dlhu spravuje občiansky zákonník v tomto prípade a neviem či ustanovenia o zmluvnej pokute sú platné. Ide o zabezpečenie záväzku v oboch prípadoch ale časom som si uvedomil, že to čo som vytvoril, tak s ničím podobným som sa nestretol.
Môže byť prekážkou to, že uznanie dlhu je jednostranný právny úkon, ak ním vôbec je?
misoft
30.04.17,14:24
Zmluvná pokuta: môže byť súčasťou zmluvy. Stanovuje sankcie za nedodržanie niektorých podmienok a lehôt uvedených v zmluve. Je to záväzkové právo.
http://www.epi.sk/zz/1964-40#f1353287 §545
Ale pri dlhu zmluvná pokuta neexistuje - existuje však úrok z omeškania. Takže v tvojom prípade zmluvná pokuta je irelevantná - správnejšie "úrok z omeškania".
Tu sa postupuje podľa http://www.epi.sk/zz/1964-40#f1353202 §517 ods.2
Kubish
30.04.17,14:31
Ďakujem pekne za Vašu radu. V uznaní dlhu ktorý mi podpísal dlžník sú obsiahnuté aj výroky o zákonnom úroku z omeškania + zmluvná pokuta.

Takže zmluvná pokuta neprichádza do úvahy ak správne rozumiem a mal som to radšej pomenovať ako úroky z omeškania. V tomto prípade môže na dlžníka pôsobiť len ako "bu-bu-bu" efekt.
misoft
30.04.17,14:40
Až tak "hrozné" to nie je..... pokiaľ uznal dlh, môžeš neskôr si započítať aj úroky z omeškania. A pokiaľ v uznaní dlhu je aj lehota splatnosti a nezaplatí - pri súdnom vymáhaní si už doplníš aj úroky z omeškania.
pavol54
30.04.17,14:51
zmluvná pokuta a úroky z omeškania sú dve rozdielne veci. Pri zmluvnej pokute nie je výška stanovená zákonom ale dohodou zmluvných strán , (Napríklad ak neuhradíš faktúru elektrárňam tak ti fiknú ihneď zmluvnú pokutu vo výške 10 eur pri tvojom záväzku 20) Ale úroky z omeškania sú stanovené zákonom, nemusia byť zmluvne ošetrené, sú pri spore automaticky vymáhateľné, môžu byť maximálne dvojnásobok ročnej sadzby stanovenej ECB ( ako príklad pri faktúre za 20 sú za mesiac vo výške 0,13 eur)
profesional
01.05.17,21:26
Uznanie dlhu je obligatórne jednostranný adresovaný právny úkon dlžník voči veriteľovi.
Dohoda o zmluvnej pokute je obligatórne dvojstranný kauzálny právny úkon.
Čiže nie, ustanovenia o zmluvnej pokute uvedené na uznaní dlhu nie len že budú nulitné, ale za istých okolností môžu znamenať zneplatnenie uznania dlhu.
Nakoľko právny úkon musí byť zrozumiteľný. Úkon, ktorého podstata nie je jednoznačná, je neplatný.